1318 (1118) 2018-04-13 - 2018-04-19

Gdyńskie Muzeum Motoryzacji na ministerialnej liście

Kolekcja zabytkowych samochodów i motocykli zgromadzona przez Witolda Ciążkowskiego uzyskała status muzeum. Tym samym została wpisana na listę prowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oznacza to, że regulamin, na podstawie którego działa Muzeum, jest uzgodniony z ministrem i zgodny z ustawą o muzeach, a placówka widnieje w ogólnodostępnym wykazie polskich muzeów.
Niedawno Gdyńskie Muzeum Motoryzacji obchodziło jubileusz dziesięciolecia, a rocznica prawie zbiegła się z zakończeniem uzgodnień wymaganych przez Ministerstwo Kultury, by placówka stała się oficjalnie prywatnym muzeum.
Dzięki nowemu statusowi usprawnieniu m.in. ulegnie procedura rejestracji pojazdu jako zabytkowego, a w przyszłości Muzeum łatwiej będzie zabiegać o środki zewnętrzne.
Odwiedzający Gdyńskie Muzeum Motoryzacji odnajdą tu autentycznego ducha motoryzacji XX wieku. Oprócz samochodów i motocykli, Gdyńskie Muzeum Motoryzacji posiada też bogate archiwum dokumentów. Scenerię stylizowanej na lata 20. brukowanej uliczki dopełniają fasady domów i kamienic, których drzwi, okna, szyldy i zdobienia są oryginalne – pochodzą z budynków, które w rzeczywistości stały w międzywojennej Gdyni i Gdańsku. Z należytą pieczołowitością odwzorowano też kolory elewacji.
Gdyńskie Muzeum Motoryzacji mieści się przy ul. Żwirowej 2c. Czynne jest od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-17.00. Ceny biletów to 7 zł normalny, 3 zł ulgowy dla dzieci i młodzieży do 14. roku życia.