1328 (1028) 2018-06-29 - 2018-07-05

Polska Diaspora Technologiczna przy Polskiej 1

Zegarek Patek Phillipe. Pojazd księżycowy Lunar Roving Vehicle. Komputer Apple oraz Commodore. YouTube, największa na świecie platforma wideo. To produkty, które zna cały świat. Mało kto wie, że do ich sukcesu przyczynili się polscy emigranci lub osoby o polskich korzeniach.
Polacy, którzy emigrują współcześnie, to osoby wykształcone i przedsiębiorcze, pracują w czołowych światowych firmach z sektora IT, są właścicielami start-upów i innowatorami. Interesująca i coraz liczniejsza grupa zawodowa nigdy wcześniej nie była jednak gruntownie zbadana. Jakie wykonują zawody, gdzie mieszkają, co łączy ich z Polską? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, Muzeum Emigracji i fundacja PLUGin Polish Innovation Diaspora rozpoczynają projekt badawczy E-MIGRACJA – Polska Diaspora Technologiczna.
Współcześni polscy emigranci, wykształceni i ambitni, pracują na całym świecie, zajmują stanowiska kierownicze i menedżerskie, wielu z nich jest zatrudnionych w sektorze związanym z nowymi technologiami, są właścicielami firm lub start-upów. Polscy studenci od lat zajmują czołowe miejsca w finałach prestiżowych konkursów programistycznych.
Projekt badawczy E-MIGRACJA – Polska Diaspora Technologiczna, który inicjuje Muzeum Emigracji w Gdyni, to pierwsze kompleksowe badanie tego typu.
Celem projektu jest zidentyfikowanie, zbadanie, opisanie polskiej „diaspory technologicznej” na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem USA, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec. Badanie skierowane jest do osób zatrudnionych za granicą w innowacyjnych sektorach gospodarki, w tym: Polaków, którzy wyemigrowali, osób o polskich korzeniach oraz ciekawej i coraz liczniejszej grupy transmigrantów i nomadów, a także pracowników, którzy realizują swoje kariery globalnie, ale nie podjęli decyzji o opuszczeniu kraju na stałe. Badanie zostanie przeprowadzone w dwóch etapach.
Ankieta jest dostępna na witrynie projektu www.e-migracja.eu. W drugim kroku planowanym na 2019 rok, przeprowadzone będą uzupełniające badania jakościowe z wykorzystaniem techniki indywidualnego wywiadu pogłębionego.
Więcej na www.polska1.pl.

ikona