1334 (1034) 2018-09-07 - 2018-09-13

Gdynia w dialogu z mieszkańcami

Dziedzin życia miasta, w które gdynianie aktywnie się włączają, jest wiele. Dzięki temu w rankingu ogłoszonym niedawno przez Fundację Schumana Gdynia zajęła pierwsze miejsce w kategorii miast otwartych na obywateli, wyprzedzając 65 innych uwzględnionych w rankingu.

W naszym mieście od lat, z powodzeniem rozwijane są mechanizmy i tworzone narzędzia, dzięki którym mieszkańcy mają realny wpływ na zachodzące zmiany. Rady reprezentantów, gdyński dialog z grupami mieszkańców – na przykład seniorami - Budżet Obywatelski, konsultacje społeczne konkretnych rozwiązań przestrzennych czy zmian systemowych w zakresie oświaty, by wymienić tylko niektóre z nich.
W Gdyni nie tylko wprowadzamy w sposób świadomy liczne narzędzia dialogu z mieszkańcami. Planujemy je tak, aby dotyczyły ważnych dla życia miasta zmian i procesów, jak rewitalizacja sześciu obszarów w Gdyni, reforma edukacji czy prace nad Strategią Gdynia 2030. Wszystko po to, aby rozwijać miasto w odpowiedzi na potrzeby jego mieszkańców. Nie ma lepszych ekspertów od spraw związanych z życiem miasta niż jego mieszkańcy, dlatego warto i trzeba odwoływać się do ich opinii – podkreśla Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Pracownicy jednostek organizacyjnych miasta krok po kroku zdobywają kompetencje potrzebne do tego, aby w sposób systemowy słuchać gdynian i przekładać ich głos na rozwiązania. Wypracowaliśmy i stosujemy z powodzeniem wiele mechanizmów włączania gdynian w dyskusję o mieście. Rozwijamy je na niespotykaną wcześniej skalę. O ważnych sprawach rozmawiamy w Gdyni na różnych poziomach, by dotrzeć do jak największej grupy zainteresowanych, zebrać jak najwięcej opinii i na tej podstawie podejmować decyzje. Przede wszystkim dbamy, aby rozmowy prowadzić w dzielnicach; by być jak najbliżej miejsc i mieszkańców, których dotyczą dane tematy. Gdyńska uchwała o konsultacjach społecznych zapewnia możliwość zwrócenia się z propozycją tematu wymagającego szerszej debaty społecznej praktycznie każdej grupie mieszkańców i wypowiedzenia się szerokiemu gronu.

Porozmawiaj z prezydentem
Są tematy, problemy czy sytuacje wymagające spokojnej i pogłębionej rozmowy w cztery oczy. Każdy mieszkaniec Gdyni ma możliwość poruszenia nurtującej go, ważnej indywidualnej sprawy w osobistej rozmowie z Wojciechem Szczurkiem, prezydentem Gdyni, lub jego zastępcami. By umówić się na nią, należy zgłosić się do Referatu Skarg i Interwencji Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Gdyni. Od początku kadencji, czyli od roku 2015, Wojciech Szczurek, jego zastępcy oraz członek Kolegium Prezydenta – naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji – odbyli 1388 spotkania interwencyjne. Ich tematy to m.in. sytuacja życiowa czy stan zdrowia osoby zwracającej się z interwencją, korzystanie z pomocy społecznej, remonty mieszkań, zadłużenie czynszowe, edukacja, ochrona środowiska, gospodarka odpadami, organizacja ruchu czy rewitalizacja.

Prezydent i jego zastępcy:
Wojciech Szczurek, Katarzyna Gruszecka Spychała, Bartosz Bartoszewicz i Michał Guć przyjmują interesantów po wcześniejszym umówieniu: Referat Skarg i Interwencji (pok. 215, II p. UM) lub pod nr. tel. 58 668 86 10, 58 668 86 09.
Wiceprezydent Marek Stępa interesantów przyjmuje po wcześniejszym umówieniu: sekretariat E (pok.119, I p. UM) lub pod nr. tel. 58 668 80 12.


Prezydent ogłasza konsultacje
W Gdyni obowiązuje uchwała Rady Miasta „W sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Gdyni”. Ogłasza je prezydent Gdyni, by rozstrzygać w sprawach ważnych zarówno dla całego miasta, jak i społeczności lokalnych. Może to zrobić z inicjatywy własnej, może też na wniosek np. Rady Dzielnicy czy grupy gdynian. Konsultacje są dobrym sposobem na umożliwienie mieszkańcom wyrażenia zdania w tematach angażujących zarówno zwolenników, jak i przeciwników. W czasie konsultacji społecznych, oprócz tradycyjnych otwartych spotkań z mieszkańcami, mogą być wykorzystywane techniki warsztatowe, wysłuchanie publiczne, badanie panelowe, ankiety (w tym elektroniczne) oraz głosowanie. Konsultacje kończą się raportem z ich przebiegu, zawierającym m.in. podsumowanie uwag zgłoszonych przez mieszkańców. Wyniki konsultacji dyskutowane są podczas posiedzenia Kolegium Prezydenta.
W ostatnim czasie w Gdyni przeprowadzono cztery procesy konsultacyjne – dwa ogólnomiejskie i dwa lokalne. Wkrótce ogłoszone zostaną konsultacje w sprawie budowy wiaduktu, który ma połączyć Mały Kack z Karwinami.
W czerwcu i lipcu 2017 roku gdynianie wypowiadali się na temat tego, w jaki sposób zmieniać tereny wzdłuż al. Marsz. Piłsudskiego, gdzie powstanie Park Centralny. Uwagi można było składać na spotkaniu otwartym, podczas dwóch spacerów badawczych oraz pisemnie.
W listopadzie i grudniu 2017 roku mieszkańcy Grabówka wzięli udział w konsultacjach dotyczących organizacji ruchu na ulicach Beniowskiego i Kapitańskiej. Gdynianie uczestniczyli w dwóch spotkaniach konsultacyjnych, dostępny był też formularz konsultacyjny.
Wiosną tego roku rozpoczęła się dyskusja nad przyszłością ulicy Starowiejskiej. W ramach diagnozy poprzedzającej konsultacje Laboratorium Innowacji Społecznych pytało użytkowników Starowiejskiej o to, jak się tu czują, co lubią, a co im przeszkadza. Przeprowadzono warsztaty, udostępniono też ankietę, w której pytano o ocenę kierunków zmian wypracowanych na warsztatach. W tej chwili trwają analizy finansowe, które pozwolą na podjęcie optymalnej decyzji.
W maju i czerwcu z mieszkańcami Dąbrowy konsultowano możliwość wprowadzenia zmian w ruchu na osiedlowych ulicach. Konsultacje zakończyły się decyzją o zmianie organizacji ruchu na części z nich.

Konsultacje społeczne w liczbach
Porozmawiajmy o Parku Centralnym: około 250 uczestników
Porozmawiajmy o organizacji ruchu na ulicach Beniowskiego i Kapitańskiej: około 345 uczestników
Porozmawiajmy o Starowiejskiej: około 2480 uczestników
Porozmawiajmy o organizacji ruchu na Dąbrowie: około 240 uczestników


Budżet dla każdego
Od pierwszej edycji gdyński Budżet Obywatelski uznawany za formę konsultacji społecznych, dlatego m.in. nie wprowadzono tu ograniczeń wiekowych dla głosujących. To oznacza, że w gdyńskim BO projekty do realizacji może wybierać każdy mieszkaniec, nawet niepełnoletni. W roku 2014, gdy gdynianie mieli możliwość wybierania projektów po raz pierwszy, zrobiły to 40 863 osoby. Rok później frekwencja sięgnęła rekordowych w skali kraju 20 proc. (47 612 osób), w roku 2016 wyniosła ok. 18,49 procent (44 167 osób), a w roku 2017 zagłosowało 36 523 osób. W roku bieżącym, gdy cała procedura została znacznie przyspieszona w stosunku do lat poprzednich, projekty do BO wybierało ponad 30 tys. osób.
Co roku w okresie składania projektów do BO organizowane są spotkania z mieszkańcami, w trakcie których pomocą przy napisaniu wniosku służą pracownicy miejskich jednostek i wydziałów Urzędu Miasta zajmujących się realizacją zwycięskich projektów. Budżet Obywatelski i zgłaszane do niego projekty to dla władz miasta ważne wskazówki co do potrzeb dzielnic – projekty są bowiem zgłaszane i wybierane przez mieszkańców. Nierzadko te, na które zabraknie środków w osiedlowej puli, a zdobyły dużą liczbę głosów mieszkańców, finansowane są ze środków rad dzielnic czy budżetu miasta. 

Budżet Obywatelski w liczbach
– liczba uczestników w dotychczasowych edycjach BO: 199 466 osób
– spotkania z mieszkańcami: około 90 (w latach 2015 – 2018)
– liczba mieszkańców na spotkaniach: około 1000 osób (w latach 2015 – 2018)
– liczba projektów wybranych do realizacji: 174
– liczba projektów zrealizowanych: 98
– liczba projektów w trakcie realizacji: 76

ikona