1334 (1034) 2018-09-07 - 2018-09-13

Po XLV sesji Rady Miasta Gdyni

29 sierpnia odbyła się XLV Sesja Rady Miasta. Przyjęto na niej uchwały dotyczące m.in. określenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza, jak i w miejscu sprzedaży na terenie miasta czy przystąpienia Gminy Miasta Gdyni do projektu partnerskiego pn. „Bringing Sport To Children With Special Needs”.
Projekt pn.: Rozwój systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie Gdyni.
Projekt stanowi kontynuację działań w zakresie kompleksowej budowy i przebudowy systemu gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi na terenie Gdyni, w celu zapobiegania występowaniu lokalnych podtopień i powodzi w zlewniach ścieków i kolektorów deszczowych.
Przystąpienie Gminy Miasta Gdyni do projektu partnerskiego pn. „Bringing Sport To Children With Special Needs” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu na lata 2014–2020 Erasmus +, Akcja 2 Partnerstwa strategiczne w dziedzinie kształcenia, szkolenia i młodzieży.
Realizacja projektu przyczyni się do wymiany wiedzy oraz doświadczenia międzynarodowych partnerów w zakresie aktywności fizycznej dzieci ze specjalnymi potrzebami. Zwiększy też kwalifikacje grup docelowych tj. nauczycieli, nauczycieli wychowania fizycznego, pracowników socjalnych, osób towarzyszących pracujących w szkołach integracyjnych i specjalnych, trenerów w organizacjach sportowych oraz świadomość rodziców na temat form aktywności dzieci ze specjalnymi potrzebami.
Projekt „Bringing Sport To Children With Special Needs” będzie realizowany przez Gdyńskie Centrum Sportu.
Uchwała dotycząca określenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży na terenie miasta Gdyni. Obecnie ustawa pozwala na ustalenie osobnego limitu zezwoleń dla każdego rodzaju alkoholu łącznie z napojami zawierającymi do 4,5% alkoholu oraz piwo.
Jest spójna z Gminnym Programem Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, wspiera przedsięwzięcia mające na celu zmianę obyczajów w zakresie sposobu spożywania alkoholu. Opracowanie projektu uchwały poprzedziły konsultacje z jednostkami pomocniczymi gminy.
Zaciągnięcie kredytu długoterminowego.
Zgodnie z uchwałą budżetową na 2018 rok Miasto Gdynia planuje zaciągnąć w 2018 roku zobowiązania z tytułu kredytu na kwotę 150 000 000 zł. Środki te są niezbędne do sfinansowania realizacji wielu zadań, a w szczególności projektów współfinansowanych z budżetu Unii Europejskiej oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Zabezpieczeniem kredytu jest weksel in blanco. Spłata kredytu i odsetek następować będzie w terminie do końca 2029 roku, zgodnie z harmonogramem spłat ustalonym w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2018-2033, zapewniającym utrzymanie wskaźnika zadłużenia na bezpiecznym poziomie. Uchwała podlega nadzorowi Regionalnej Izby Obrachunkowej.
Na wniosek Gminy Kosakowo uprawnienie do bezpłatnych przejazdów uczniów do dnia 31 grudnia roku ukończenia 20 lat, rozszerza się o możliwość podróżowania w Gdyni ulicą Płk. Dąbka na odcinku od pętli Maciejewicza do Pogórza Górnego liniami 165, 194 i 265. Koszty funkcjonowania tego rozwiązania poniesie Gmina Kosakowo.
Na wniosek Gminy Szemud uprawnienia do przejazdów bezpłatnych uczniów do dnia 31 grudnia roku ukończenia 20 lat, rozszerza się o możliwość podróżowania w Gminie Żukowo liniami 191 i 193 oraz w Gminie Wejherowo linią 191. Na terenie Gminy Żukowo i Gminy Wejherowo koszty funkcjonowania linii 191 i 193 ponosi Gmina Szemud.
Swoje sprawozdanie z działalności przedstawiła Rada Dzielnicy Dąbrowa oraz Komisja Kultury.
Szczegóły na www.gdynia.bip.

  • ikonaOpublikowano: 06.09.2018 15:06
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.09.2018 15:10
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona