1354 (1054) 2019-02-08 - 2019-02-21

Zmienia się nadmorskie oblicze Gdyni

Obszar Gdyni zwany waterfrontem stopniowo zmienia swoje oblicze. W toku są prace przy realizacji nowych inwestycji, które uatrakcyjnią całą nadmorską część miasta – Śródmieście Morskie (Sea City). To nowoczesna przestrzeń publiczna, zabudowa mieszkaniowa, biurowa i usługowa.
Nadmorska część Gdyni w przyszłości stanie się prestiżową wizytówką miasta i nową dzielnicą – Śródmieściem Morskim (Sea City). Obejmuje ono obszar położony w centrum Gdyni z bezpośrednim dostępem do wód Zatoki Gdańskiej. Tereny były przez dziesiątki lat użytkowane przez przemysł stoczniowy, obecnie nadaje im się miejski charakter. Potencjał i możliwości zagospodarowania wykorzystują przedsiębiorcy, wpisując w te przestrzenie nowoczesne budynki mieszkalne, usługowe i biznesowe.
Trwa proces zmian, które odmienią dotychczas znane miejsca.

Na całym świecie tereny na styku lądu i wody w znaczący sposób podnoszą atrakcyjność miast i stają się ich sercem, odwiedzanym licznie przez mieszkańców i turystów. Władze miasta na bieżąco uważnie przyglądają się kwestiom związanym z tzw. waterfrontem i szukają najbardziej trafnych koncepcji na jego zagospodarowanie.
Konsekwentnie prezentujemy na arenie międzynarodowej walory i najciekawsze tereny inwestycyjne w tej części Gdyni, które na przestrzeni najbliższych lat przejdą metamorfozę od pozostałości po działalności portowej do żywej tkanki miejskiej. Powstanie przy tym nowa dzielnica Gdyni, Śródmieście Morskie, zwane też Sea City. W nadmorskich terenach drzemie olbrzymi potencjał, który może przynieść wiele korzyści dla całego miasta – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Proces zmian już trwa – w różnych lokalizacjach toczą się lub są przygotowywane prace, które wypełnią przestrzeń nową zabudową.
Jednym z projektów, których realizacja może rozpocząć się w ciągu najbliższych kilku miesięcy, jest Marina Office – kompleks biurowy, który powstanie przy ul. Hryniewickiego 10. To zespół trzech niezależnych budynków pięciokondygnacyjnych ze wspólną halą garażową o łącznej powierzchni 27 000 metrów kwadratowych. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia S.A.M.I. Architekci Mariusz Lewandowski i Wspólnicy.
Niedaleko planowanego kompleksu trwają już w najlepsze prace przy budowie Yacht Parku, bezpośrednio przy nabrzeżu, w sąsiedztwie charakterystycznych wieżowców Sea Towers. To 6 nowoczesnych budynków mieszkalnych i nowa marina, która pomieści aż 120 jachtów. Apartamenty mają zostać ukończone w przyszłym roku.
Pod koniec 2018 roku zaczął znikać charakterystyczny budynek, który gdynianie kojarzą przede wszystkim z pierwszym kinowym multipleksem w mieście, późniejszym Centrum Waterfront. W jego miejscu firma Vastint postawi nowy kompleks budynków.
Znajdą się w nim biura, budynki mieszkalne, lokale usługowe, hotel, powierzchnia konferencyjna oraz obiekty użyteczności publicznej, w tym kino. Istotnym elementem nowej koncepcji są też ogólnodostępne pasaże oraz plac centralny. Całość zajmie też teren, na którym do tej pory funkcjonował parking – łącznie to blisko 75 000 m2.
Całość będzie realizowana w dwóch etapach. Vastint zapowiada, że sama realizacja projektu potrwa trzy lata.
Bardziej zaawansowana jest budowa Invest Komfortu. Na skrzyżowaniu ulic Portowej i Wendy rośnie nowe osiedle. Portova nawiązuje prostymi i geometrycznymi formami do modernistycznych tradycji Gdyni.
Charakterystyczna, ponad 50-metrowa dominanta widoczna z ulicy Świętojańskiej domknie perspektywę Placu Kaszubskiego. W osiedle zostanie też wkomponowany odrestaurowany, zabytkowy budynek, gdzie na 200-metrowej przestrzeni architekci zaaranżowali prywatną strefę relaksu – to m.in. sala fitness, sauna oraz część wypoczynkowa dla mieszkańców.
Kolejny projekt, który swoją nazwą nawiązuje do portowych tradycji miasta to Avanport. Powstaje wzdłuż ul. Żeromskiego, Świętego Wojciecha i Waszyngtona.

ikona