1358 (1058) 2019-03-15 - 2019-03-21

21. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów za nami

W sobotę, drugiego dnia 21. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, poznaliśmy laureatów Kolosów w trzech pierwszych kategoriach. W niedzielę wręczono Kolosy m.in. za Podróże I Wyczyn Roku.

Kolosa w kategorii Alpinizm otrzymał Andrzej Bargiel za zjazd na nartach z K2.
W kategorii Żeglarstwo Kolosa otrzymał Szymon Kuczyński za opłynięcie świata na jachcie „Atlantic Puffin” bez wsparcia z zewnątrz i zawijania do portu.
Za Eksplorację Jaskiń Kolosa dostali Michał Ciszewski, Marcin Czart, Agata Klewar, Andrzej Porębski i Ewa Wójcik. Udało im się połączyć system Lamprechtsofen z jaskinią CL-3 w Alpach Salzburskich.

Kolosy9032019
Laureaci kolosów w kategoriach Alpinizm, Żeglarstwo, Eksploracja Jaskiń
/fot. Przemysław Kozłowski

Kolos w kategorii Podróże przypadł Kamili Kielar za opłynięcie kajakiem Alaski w poszukiwaniu niedźwiedzi-duchów.
Kolosa za Wyczyn Roku otrzymali poruszający się na wózkach inwalidzkich Michał Woroch i Maciej Kamiński za wyprawę Wheelchairtrip.
Czech Richard Konkolsky za całokształt dokonań żeglarskich otrzymał Super Kolosa.
Nagrodę Dziennikarzy otrzymał duet Pamela i Krzysztof Kaczmarek za bułgarskie eskapady.
Nagrodę im. Andrzeja Zawady otrzymał Jacek Matuszek na projekt wspinaczkowo-paralotniowego trawersu Dolomitów.
Nagrodę Wiecznie Młodzi otrzymał Ryszard Teisseyre za projekt rowerowej wyprawy przez Stany Zjednoczone i Kanadę.

Kolosy10032019
Laureaci niedzielnych Kolosów z Richardem Konkolskym (pierwszy z prawej) i wiceprezydentem Markiem Łucykiem/fot. Przemysław Kozłowski

Wyróżnienia w kategorii ALPINIZM otrzymali Dawid Sysak i Patryk Różecki za wierność klasycznym ideałom wspinaczki podczas wytyczenia nowej drogi „Hanging Bus” na centralnym filarze Honey Buttress na Grenlandii oraz Łukasz Dudek i Jacek Matuszek za konsekwencję w wyszukiwaniu celów i wytyczenie nowej drogi „Premiere” na Cima Grande w Dolomitach.
Wyróżnienie w kategorii ŻEGLARSTWO otrzymał Mariusz Koper za opłynięcie Antarktydy jachtem żaglowym „Katharsis II” z ośmioosobową załogą w rejsie prowadzonym na południe od 62. równoleżnika.
Jaskiniowe wyróżnienie przypadło Mirosławowi Kopertowskiemu za najgłębsze nurkowanie w jaskiniach tatrzańskich.
Pierwsze wyróżnienie w kategorii PODRÓŻE za próbę walki z grawitacją oraz wytrwałość w realizowaniu pasji otrzymali nagrodzeni już przez dziennikarzy tata i córka – Krzysztof i Pamela Kaczmarek. Drugie wyróżnienie wpadło w ręce Tomasza Owsianego za wnikliwe obserwacje mieszkańców Gujany Francuskiej.
W kategorii WYCZYN ROKU wyróżnienia otrzymali: Mateusz Waligóra za samotne przejście mongolskiej części pustyni Gobi, Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki za doskonale przygotowane i zrealizowane zimowe przejście Łuku Karpat oraz Artur Wysocki za zimową wyprawę rowerem przez Mongolię.
Gratulacje.