1366 (1066) 2019-05-17 - 2019-05-23

Najlepsze filmy dokumentalne świata – spotkajmy się w Kinie Studyjnym

Millennium Docs Against Gravity, największy w Polsce festiwal kina dokumentalnego, trwa w Gdyńskim Centrum Filmowym. W ramach festiwalu zaplanowano też spotkania z reżyserami i ekspertami, warsztaty i ważne debaty.
Na praktyczne warsztaty można wybrać się w piątek, 17 maja, po pokazie filmu „Igrzyska pamięci” . Bartłomiej Boral podpowie, jak na co dzień można ćwiczyć pamięć. Tego samego dnia po pokazie „Serbki” spotkanie z Nebojšem Slijepčevićem.
18 maja na trawie przy GCF odbędą się „Rozmowy zwierząt i ludzi. Ćwiczenia z komunikacji z psami”, nawiązujące do filmu „Najlepszy przyjaciel człowieka”. W Kinie Studyjnym natomiast – spotkanie z Michałem Wroczyńskim pod hasłem „Jak żyć z robotami? Sztuczna inteligencja, prawdziwe dylematy” po pokazie filmu „A to mój przyjaciel robot”.
Na debatę „Czy uczciwa ekonomia jest dziś możliwa?” po jedynym pokazie filmu „Kwity z Panamy” zaprasza Wyższa Szkoła Bankowa. Gościem będzie Bartosz Kocejko, dziennikarz OKO.press. Również w sobotę, po pokazie „Świadków Putina” z widzami spotka się Witalij Manski.
Plenerowe warsztaty biegowe z maratończykiem Piotrem Suchenią rozpoczną festiwalową niedzielę, 19 maja, w nawiązaniu do filmu „3100: biegnij i medytuj”. Tego samego dnia można się wybrać na Rodzinną Akademię Dokumentalną, poświęconą losom dzieci-uchodźców. Spotkanie z liderem wypraw górskich Jakubem Urbańskim pod hasłem: Od czego zależy sukces wyprawy wysokogórskiej, odbędzie się po pokazie „Ostatniej góry”. A po filmie „Kraina miodu” spotkanie z pszczelarzem Mieczysławem Białobrzeskim.
Spotkanie z krytykiem filmowym Michałem Oleszczykiem odbędzie się po niedzielnym pokazie filmu „Krytyczka. Sztuka Pauline Kael”, poświęconym jednej z najbardziej wpływowych krytyczek filmowych w historii kina. Dlaczego warto być obywatelem Europy po filmie „Erasmus – obywatele Europy” dyskutować będą: Wiesław Byczkowski – wicemarszałek województwa pomorskiego, Ewa Kiszka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Adam Mikołajczyk – z Urzędu Marszałkowskiego oraz Alicja Jagodzińska – przedstawicielka Erasmus Student Network Polska. Niedzielny wieczór zakończy spotkanie z Anną Eborn, reżyserką „Transnistrii” o Naddniestrzu, powszechnie nieuznawanym państwie ze stolicą w Tyraspolu.
Po filmie „Złodzieje czasu” 20 maja, warsztaty poprowadzi Anna Szapert z Uniwersytetu SWPS. Po pokazie filmu „Symfonia fabryki Ursus” o jednym z największych zakładów produkcji ciągników w Europie spotkanie z reżyserką Jaśmina Wójcik.
Na 21 maja zaplanowano dziecięcą Akademię Dokumentalną dla szkół. Tematem pokazu i dyskusji będą tajemnice kosmosu. Po południu po filmie „Daleka podróż za jeden uśmiech” o tym, jak podróżować i nie szkodzić światu, opowiadać będzie podróżnik ekologiczny Michał Kitkowski. We wtorek odbędzie się też Filmoterapia: Miłość w czasach Tindera, zaraz po filmie „Anders, ja i jego 23 inne kobiety”.
Spotkanie z pisarką Natalią Fiedorczuk-Cieślak pod hasłem: Czego pragną kobiety?, odbędzie się 22 maja, po pokazie filmu „Cała przyjemność po stronie kobiet”. Tego samego dnia, po filmie „Antropocen: epoka człowieka”, o tym, czy możemy jeszcze uratować naszą planetę, rozmawiać będą: dr hab. Ewa Bińczyk z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz antropolożka literatury dr hab. Anna Filipowicz.
Podczas finałowej gali festiwalu 23 maja wręczone zostaną: Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni oraz Nagroda Czytelników „Co Jest Grane 24”. A 24 maja z widzami spotka się Jacek Wasilewski, reżyser filmu „Matka Boska. Polaków portret własny”.
Repertuar i bilety dostępne są w kasie Kina Studyjnego GCF oraz na stronie internetowej www.gcf.org.pl.

ikona