1371 (1071) 2019-06-21 - 2019-06-27

Budżet Obywatelski 2019: głosuj do 1 lipca

Do 1 lipca wybierać będziemy spośród aż 275 pomysłów na zmiany w mieście. Na głosujących w tegorocznym gdyńskim Budżecie Obywatelskim czeka 260 projektów dzielnicowych oraz całkowita nowość – 15 projektów miejskich. Łączna pula na realizację zwycięskich pomysłów to 10 158 500 zł.

Trwa głosowanie w gdyńskim Budżecie Obywatelskim 2019. Łączna pula tegorocznego BO to 10 158 500 zł. Ważna informacja dla mieszkańców Oksywia i Obłuża: 13 czerwca z ostatecznej listy projektów dzielnicowych skreślono siedem.

W związku z podjętą przez jednego z wnioskodawców próbą zbierania na terenie placówek oświatowych numerów PESEL mieszkańców w celu głosowania na projekty BO i niestosownością takich działań, Prezydent Wojciech Szczurek podjął decyzję o ich wycofaniu z listy projektów poddanych glosowaniu – informuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. Decyzja Prezydenta dotyczy pięciu projektów z Obłuża i dwóch z Oksywia.
Nie zmienia się kolejność na listach do głosowania w obu dzielnicach. Po zalogowaniu do systemu, każdy kto będzie wybierał przedsięwzięcia z tych dzielnic, przy numerach wcześniej tym projektom przypisanym znajdzie informację o ich wycofaniu decyzją prezydenta Gdyni.
Aktualna lista projektów, na które głosujemy na Obłużu i Oksywiu znajduje się w tabeli załączonej na końcu artykułu.
Do poniedziałku 1 lipca 2019 r. w Budżecie Obywatelskim może zagłosować każdy gdynianin i gdynianka. Po wejściu na stronę bo.gdynia.pl i przejściu do podstrony głosowania podajemy numer PESEL oraz imię ojca, wybieramy dzielnicę (nie musi być to ta, w której mieszkamy), wskazujemy maksymalnie pięć projektów dzielnicowych i maksymalnie pięć projektów miejskich oraz szeregujemy wybrane projekty od najważniejszego do najmniej istotnego.
Zrealizowane zostaną projekty, których łączna wartość nie przekroczy środków dla danej dzielnicy czy puli dla projektów miejskich. Dodatkowo, na projekt dzielnicowy musi zagłosować co najmniej 50 osób, na miejski – co najmniej tysiąc.
Na dzielnicę, w której odnotowana zostanie najwyższa frekwencja, czeka specjalna nagroda. W podziękowaniu za aktywność mieszkańców zrealizowany tu zostanie dodatkowy projekt duży, czyli „projekt +1” – pierwszy z tych, które w głosowaniu na BO znalazły się pod kreską.
Osoby, które nie mają własnego komputera lub nie dysponują dostępem do sieci, mogą oddać swój głos w Budżecie Obywatelskim w następujących miejscach:
– Laboratorium Innowacji Społecznych (ul. Żeromskiego 31),
– UrbanLab (al. Zwycięstwa 96/98, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, budynek IVA, u zbiegu z ul. Stryjską)
– specjalny punkt Budżetu Obywatelskiego w alei Topolowej – do 1 lipca w godz. 10.00-18.00,
– Młodzieżowe Centrum Designu i Innowacji „Wymiennikownia” (ul. Kartuska 20 B),
– Centrum Sąsiedzkie: Przystań Lipowa 15, Przystań Opata Hackiego 33, Przystań Chylońska 237,
– Urząd Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54, hol na parterze),
– Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30),
– Centrum Aktywności Seniora (ul. 3 Maja 27-31),
– Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31),
– siedziby rad dzielnic (adresy na stronie www.gdynia.pl),
– miejskie kluby seniora (adresy na stronie www.cas.gdynia.pl),
– filie Biblioteki Gdynia.
Głosowanie będzie możliwe w godzinach pracy placówek i instytucji.
– gdyńskie centra i galerie handlowe Riviera, Batory i Szperk – w piątek 21 czerwca, sobotę 22 czerwca, oraz weekend 28-30 czerwca w godz. 10.00-20.00.
Okazja do wybrania projektów w Budżecie Obywatelskim będzie też w czasie obywających się w mieście imprez i wydarzeń. Oto niektóre z nich:
22 czerwca w godz. 14.00-19.00 – CudaWianki,
28 czerwca przed imprezą w godz. 14.00-19.00 – Nocny Bieg Świętojański
29 czerwca – turniej siatkówki plażowej na Plaży Śródmieście.
W różnych częściach miasta będzie można spotkać, wyposażonych w tablety, przedstawicieli Laboratorium Innowacji Społecznych.
W głosowaniu mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy w Gdyni (bez względu na wiek) – każdy głosujący powinien być zameldowany w Gdyni lub znajdować się w rejestrze wyborców. Kto nie spełnia żadnego z tych warunków, może dopisać się do listy głosujących w Budżecie Obywatelskim. Wystarczy wydrukować, wypełnić i podpisać specjalne oświadczenie. Można je pobrać ze strony bo.gdynia.pl. Jest ono też dostępne w:
– Laboratorium Innowacji Społecznych (ul. Żeromskiego 31, wejście od ul. Derdowskiego),
– UrbanLabie (budynek IVA Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98, wejście od ul. Stryjskiej),
– Centrach Sąsiedzkich: Przystań Lipowa 15 (Wielki Kack), Przystań Chylońska 237 (Cisowa), Przystań Opata Hackiego 33 (Chylonia).
Oświadczenia trzeba złożyć osobiście, w wersji papierowej, w jednym z powyższych miejsc.
Oświadczenia składane przez osoby niepełnoletnie muszą zostać podpisane przez rodziców lub opiekunów prawnych.
Deklarację mogą również wypełnić cudzoziemcy mieszkający w Gdyni.
Więcej na www.bo.gdynia.pl.

  • ikonaOpublikowano: 21.06.2019 15:20
  • ikona

    Autor: Monika _Kowalska (monika.kowalska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.06.2019 15:21
  • ikonaZmodyfikował: Monika Kowalska
ikona