1378 (1078) 2019-09-06 - 2019-09-12

Dwa nowe ambulanse w gdyńskim pogotowiu

W najbliższym czasie Pogotowie Ratunkowe w Gdyni wzbogaci się o dwie nowe karetki. Jeden ambulans zostanie zakupiony zgodnie z wyborem mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego, zaś o zakupie drugiego zdecydował prezydent Gdyni i Rada Miasta.
Zakup nowych karetek to element strategii Miasta Gdyni, z której wynika potrzeba stałego podnoszenia jakości życia. Miejski tabor karetek ma być jak najbardziej nowoczesny, dlatego zostaną zakupione aż dwa nowe pojazdy.
- Zależy nam, aby gdyński tabor karetek pogotowia był nowoczesny i odpowiadający najwyższym normom. Ze środków budżetu obywatelskiego za kwotę 520 tys. zł. kupimy zupełnie nową karetkę pogotowia. To decyzja gdynian, z której wynika jak duża jest to potrzeba. Również prezydent Gdyni podjął decyzję o skierowaniu do radnych wniosku o zakup nowej karetki, która także zasili zespół karetek Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdyni ma obecnie do dyspozycji 14 karetek, z czego 10 użytkowanych jest w Państwowym Ratownictwie Medycznym, a 4 obsługują transport sanitarny.
- Aby pogotowie prawidłowo funkcjonowało raz w roku powinniśmy wymieniać co najmniej 1 samochód. W tym roku zawnioskowaliśmy do organu założycielskiego jakim jest Gmina Gdynia o przyznanie środków na zakup ambulansu. Po otrzymaniu funduszy niezwłocznie przystąpimy do przetargu na zakup karetek – mówi Beata Pająk-Michalik, Dyrektor Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni.
Nowe karetki to mniejsze wydatki na naprawy. Jednak przede wszystkim to gwarancja większego bezpieczeństwa i niezawodności, a także wygoda pacjentów.
Projekt na zakup nowoczesnego w pełni wyposażonego ambulansu ratunkowego z zabudową medyczną został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego z inicjatywy pracowników pogotowia. Pomysł spodobał się mieszkańcom i uzyskał zdecydowanie największą liczbę głosów (ponad 13 tys.).
Wyposażenie karetki zakupionej z Budżetu Obywatelskiego obejmuje m.in. zabudowę medyczną, nosze karetkowe, defibrylator z możliwością kardiowersji, stymulacji pomiarem saturacji, ciśnienia tętniczego oraz teletransmisją zapisu EKG z domu pacjenta bezpośrednio do lekarza dyżurnego w pracowni hemodynamicznej szpitala, specjalistyczny respirator transportowy umożliwiający prowadzenie wentylacji zastępczej dzieci i dorosłych, zestaw reimplantacyjny do transportu amputowanych kończyn, a także drobny sprzęt medyczny.
Obie karetki będą funkcjonować w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Stałą bazą ambulansu zakupionego z Budżetu Obywatelskiego będzie Stacja Pogotowia przy ul. Żwirki i Wigury. Drugi ambulans będzie stacjonował w różnych dzielnicach Gdyni, w zależności od zapotrzebowania.
Zakup ambulansów pogotowia ratunkowego obecnie nie może być refundowany ze środków NFZ, dlatego Samorząd Gdyni postanowił wesprzeć pogotowie i zakupić pojazdy z własnych środków. Szacowany koszt zakupu dwóch karetek to 880 tys. zł.

ikona