1407 (1107) 2020-04-24 - 2020-05-07

Tel Awiw i wystawa Janusza Kaniewskiego

Mimo panującej pandemii, Muzeum Miasta Gdyni planuje otwarcie nowych ekspozycji, które będą dostępne dla zwiedzających w formie oprowadzań online, a z biegiem czasu zostaną udostępniane zwiedzającym w formie fizycznej, w zależności od rozwoju sytuacji w kraju i na świecie.
30 kwietnia otwarta zostanie gdyńska odsłona wystawy „Gdynia - Tel Awiw”, którą w 2019 roku zorganizowano w warszawskim Muzeum POLIN.
Jej pomysłodawcą i kuratorem był historyk sztuki Artur Tanikowski. Ekspozycja w zmienionej formule zawita do Muzeum Miasta Gdyni, dzięki współpracy między oboma muzeami oraz przy wsparciu Gdyni.
Zarówno Gdynia, jak i Tel Awiw powstały niemal od podstaw. Dla obu impulsem do rozwoju była trudna sytuacja geopolityczna, nadmorskie położenie i stawiane im wielkie oczekiwania.
Na potrzeby wystawy w Gdyni podstawowym wątkiem i osią narracji stanie się architektura. Jest ona głównym, bezpośrednio nasuwającym się wspólnym mianownikiem dla Gdyni i Tel Awiwu, a oba miasta, tak w warstwie symbolicznej, jak i w propagandowej retoryce, określane były jako „białe”.
Ważne miejsce w przestrzeni wystawy zajmie także kontekst historyczny, a wiele innych wątków pojawi się w ramach działań edukacyjnych i popularyzatorskich.
Ekspozycji towarzyszy katalog pod redakcją Artura Tanikowskiego, wydany wspólnie przez Muzeum POLIN oraz Muzeum Miasta Gdyni.
Na bohatera kolejnej, siódmej już wystawy w cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci, Muzeum Miasta Gdyni wybrało Janusza Kaniewskiego.
Przedwcześnie zmarły projektant to postać niezwykła, człowiek pełen wizji, silnie związany z Gdynią. Współtworzył festiwal Gdynia Design Days, doradzał też prezydentowi Gdyni w sprawie estetyki miasta.
Na wystawie w Muzeum Miasta Gdyni, angażującej wszystkie zmysły odbiorców, zaprezentowana zostanie twórczość Janusza Kaniewskiego, uznanego na świecie polskiego projektanta samochodów, który pracował w zespole sławnego biura projektowego Pininfarina. Był współtwórcą projektów najnowszych Alf Romeo i jednym z ojców obecnego designu Ferrari.
Twórcy wystawy w atrakcyjny sposób przedstawią oryginalne rysunki Janusza Kaniewskiego i jego zrealizowane projekty. Przybliżą świat bliskich mu idei, w tym spojrzenie na dizajn jako narzędzie, które poprawia funkcjonalność naszego otoczenia i współtworzy lepszą przyszłość.
Wystawę dopełnią elementy multimedialne: film o projektancie, interaktywna aplikacja oraz polsko-angielski katalog.
Cykl „Polskie Projekty Polscy Projektanci” został zainaugurowany w 2014 roku wystawą Zbigniewa Horbowego, uznanego twórcy szkła artystycznego i użytkowego. W następnych latach prezentowano twórczość Tomasza Rygalika, Marka Cecuły, Oskara Zięty, Karola Śliwki oraz Barbary Hoff.
Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Miasta Gdyni i na Facebooku.

  • ikonaOpublikowano: 23.04.2020 09:52
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.04.2020 09:55
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona