1409 (1109) 2020-05-15 - 2020-05-21

Trolejbusy triumfują w plebiscycie „Supermiasta”

Gdyńska sieć trolejbusowa okazała się największą dumą miasta w minionym 30-leciu. Tak przynajmniej wynika z plebiscytu „Supermiasta”, zorganizowanego przez Gazetę Wyborczą właśnie z okazji trzydziestej rocznicy pierwszych w historii III RP wyborów do rad gmin. Rezultat głosowania poznaliśmy 8 maja.
– Z całą pewnością przez ostatnie trzydzieści lat wiele się w Gdyni zmieniło. Rozwój miasta to w dużej mierze również zasługa świadomych mieszkańców, którzy chcą żyć w pięknym i nowoczesnym miejscu. W Gdyni możemy być dumni nie tylko z konkretnych inwestycji, przyjaznej środowisku sieci trolejbusowej, instytucji kultury czy wyjątkowych w skali kraju wydarzeń sportowych i rozrywkowych, ale także ze zbudowanej przez lata silnej wspólnoty mieszkańców, opartej na poczuciu tożsamości i miłości do Gdyni – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Z wynikiem 22% wszystkich głosów - laureatem plebiscytu została sieć gdyńskich trolejbusów. Lublin, Tychy i właśnie Gdynia to jedyne miasta w Polsce, w których spotkać można pojazdy tego typu. Gdyńska sieć jest jednak największa, a swoim zasięgiem obejmuje również sąsiedni Sopot.
Plebiscyt „Supermiasta” przeprowadzony był w kilkunastu miastach w całej Polsce. W zabawie udział wzięła również Gdynia. Dziennikarze lokalnego wydania Gazety Wyborczej wskazali najciekawsze ich zdaniem inicjatywy ostatniego 30-lecia, a mieszkańcy i sympatycy miasta mogli oddawać na nie swoje głosy.
Pozostałymi propozycjami w plebiscycie były: połączenie promowe ze Szwecją (prom do Karlskrony), Gdyńskie Forum Sportu, Trasa Kwiatkowskiego, Gdynia filmowa, Muzeum Emigracji, zloty żaglowców i imprezy żeglarskie, Open’er Festival i architektura gdyńskiego modernizmu.

ikona