1415 (1115) 2020-06-26 - 2020-07-02

Seniorzy kończą rok akademicki!

To był bardzo pracowity rok dla studentów i studentek Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nieprzerwanie brali udział w wykładach i zajęciach, choć w innej formie niż dotychczas. Skończyli bowiem semestr w Wirtualnym Centrum @Aktywności Seniora – specjalnej platformie internetowej, która powstała na początku pandemii, z potrzeby zapewnienia seniorom możliwości rozwoju i aktywności także w domu. Ale już najwyższy czas odłożyć indeksy i zacząć wakacje, to koniec roku akademickiego na GUTW!

Gdyński Uniwersytet Trzeciego Wieku to projekt koordynowany przez Centrum Aktywności Seniora. W jego ramach – tylko w minionym właśnie roku akademickim – aż 2631 studentów mogło wziąć udział w zajęciach z łącznie 47 przedmiotów akademickich, w tym m.in. historii sztuki, filozofii i architektury. Odbyło się także prawie 600 wyjazdów o charakterze poznawczym i integracyjnym. Seniorzy mogli także wziąć udział w zajęciach pozauniwersyteckich z 30 przedmiotów.
Gdy natomiast rozpoczęła się pandemia, seniorzy przenieśli swoją aktywność do internetu. Uruchomiono Wirtualne Centrum @ktywności Seniora, czyli specjalną platformę internetową, na której opublikowane zostały nagrania wykładów, zajęć i ćwiczeń z programu zajęć GUTW. Była to szybka, nowatorska odpowiedź na sytuację epidemiczną i dzięki temu seniorzy mieli nieprzerwaną możliwość rozwoju oraz pozostawali aktywni także w tym trudnym czasie.
Opublikowanych na platformie zostało ponad 300 materiałów wideo, audio, prezentacji oraz opracowań tekstowych, a suma wszystkich odwiedzin Wirtualnego Centrum @ktywności Seniora przekroczyła 96 000!
Co więcej, każdego dnia pracowniczki Centrum Aktywności Seniora dzwoniły, wysyłały maile i sms-y do gdyńskich seniorów – obecnych i  byłych studentów GUTW. Dopytywały o zdrowie, o to czy czegoś nie potrzeba, przekazywały wszystkie ważne informacje dotyczące koronawirusa i tego co robić, by unikać zakażenia. Od połowy marca takich kontaktów było ok. 19 000.
Z zasobów Wirtualnego Centrum @ktywności Seniora wciąż można korzystać bezpłatnie, bez rejestracji i bez konieczności wychodzenia z domu pod adresem internetowym wirtualny.cas.gdynia.pl.