1425 (1125) 2020-10-02 - 2020-10-15

Jesień z Beethovenem

Festiwal Gdynia Classica Nova obchodzi swoje 23. urodziny. W tym roku patronuje mu Ludwig van Beethoven. Mistrzowskie wykonania jego genialnej muzyki wybrzmiewać będą w Gdyni od 3 do 17 października.

3 października o godz. 17.00 koncertem w Teatrze Miejskim (ul. Bema 26) Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz zainauguruje 23. edycję festiwalu Gdynia Classica Nova.
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal. Początkowo działała pod patronatem Jeunesses Musicales. Zdobycie przez Orkiestrę w 1976 roku Srebrnego Medalu Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim zaowocowało przekształceniem jej rok później w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus.
4 października o godz. 17.00 w Teatrze Miejskim (ul. Bema 26) wystąpi Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy.
Chopin University Big Band został powołany w 2006 roku z inicja­tywy prof. Bogumiła Gadawskiego i prof. Błażeja Sroczyńskiego. Od 2012 roku kierownikiem artystycznym zespołu jest Piotr Kostrzewa. Zespół tworzą studenci wszystkich wydziałów Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Bilety: 30/20 zł (normalne/ulgowe).
9 października o godz. 19.00 w kościele pw. św. Andrzeja Boboli (pl. św. Andrzeja 1) wystąpi Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni pod dyrekcją Karola Hilli i Roman Perucki (organy).
Bilety 10/5 zł (normalne/ulgowe).
Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni pod dyrekcją Karola Hilli to pierwszy akademicki chór działający w tym mieście. Chór powstał jesienią 2001 roku i od tego czasu zrzesza studentów, absolwentów, pracowników i sympatyków uczelni.
Poza koncertami formacja ma w swoim dorobku płytę CD a także nagrania radiowe i telewizyjne, w tym udział w pełnometrażowej produkcji filmowej. W styczniu 2019 r. chór wystąpił ze słynnym włoskim tenorem Andreą Bocellim.
10 października o godz. 17.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Armii Krajowej 46) wystąpią członkowie Cappella Gedanensis pod dyrekcją Rafała Kłoczko: Magdalena Stefaniak (sopran), Marta Mika (alt), Sebastian Mach (tenor) i Łukasz Jakubczak (bas).
Powołany do życia w 1981 roku zespół Cappella Gedanensis – wówczas jako Zespół Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis – to rozpoznawalna nie tylko na Pomorzu i w całej Polsce, ale także na świecie wizytówka Gdańska i Pomorza. Po wielu latach niebytu Kapela Rajców Miejskich, która pierwotnie powstała ok. 1560 roku, czyli w czasach świetności Rzeczypospolitej, a przestała istnieć w 1750 roku – ponownie zaistniała dzięki prof. Alinie Kowalskiej-Pińczak.
Bilety: 10/5 zł (normalne/ulgowe).
11 października o godz. 17.00 w sali koncertowej Portu Gdynia (ul. Rotterdamska 5) wystąpi Orkiestra Kameralna Progress pod dyrekcją Szymona Morusa, na fortepianie zagra Łukasz Krupiński.
Orkiestra Kameralna Progress to młody, dynamicznie rozwijający się zespół założony w 2009 roku przez dyrygenta Szymona Morusa. Współtworzą go utytułowani soliści, kameraliści, laureaci wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów.
Bilety: 30/20 zł (normalne/ulgowe).
17 października o godz. 17.00 w kościele pw. św. Andrzeja Boboli (pl. św. Andrzeja 1) w koncercie finałowym wystąpi Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Su-Han Yanga oraz Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (przygotowanie: Karol Hilla): Aleksandra Zamojska (sopran), Jadwiga Rappé (alt), Ryszard Minkiewicz (tenor), Adam Palka (bas).
Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej powstała wraz z Filharmonią w roku 1945. Obecnie filharmonicy gdańscy należą do grupy wiodących orkiestr w Polsce, a Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku jest dynamicznym ośrodkiem muzycznym i miejscem znaczących wydarzeń o randze krajowej i międzynarodowej.
Bilety: 10/5 zł (normalne/ulgowe).
Od kilku lat w formule festiwalu Gdynia Classica Nova pojawiły się prezentacje twórczości patronów kolejnych edycji w przestrzeniach publicznych. Nie inaczej będzie w tym roku. Już 2 października koncertowe pianino stanie w Centrum Riviera (ul. Kazimierza Górskiego 2). Fragmentów klasycznych utworów w autorskiej interpretacji będzie można posłuchać w godz. 16.00-19.00. W sobotę muzykowanie rozpocznie sie już o godz. 15.00, by wprowadzić nastrój przed koncertem otwarcia. W kolejny piątek w godz. 16.00-19.00 w tym miejscu będzie można posłuchać koncertu Gdańskiej Grupy Perkusyjnej Jeunesses Musicales, a w ostatni piątek festiwalu grupy Adam Wendt Trio.
Bilety na koncert inauguracyjny są wyprzedane. Bilety na pozostałe koncerty (z wyłączeniem koncertów w Centrum Riviera, które są ogólnodostępne) do kupienia w kasie Konsulatu Kultury (ul. Jana z Kolna 25) oraz na stronie gck.interticket.pl.

ikona