1425 (1125) 2020-10-02 - 2020-10-15

Ocalone archiwum Bolesława Polkowskiego trafi do rodziny

6 października 2020 godz. 12.00-13.00 w siedzibie Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej przy ul. Strażackiej 15 odbędzie się uroczystość przekazania spadkobiercom ocalonego po wyrzuceniu na śmietnisko Archiwum Bolesława Polkowskiego.

Dokumenty zostaną przekazane Marynie Szöllösi – siostrzenicy Bolesława Polkowskiego.
W uroczystości weźmie udział stryjeczny wnuk Bolesława PolkowskiegoMaciej Adam Markowski – genealog, który przedstawi sylwetkę swojego dziadka.

Bolesław Polkowski urodził się w 1900 roku w Homlu (obecnie Białoruś). Latem 1917 został zastępowym zastępu „Wilków” w Drużynie Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki, którą w Klińcach (obecnie Federacja Rosyjska) założył i prowadził ks. Ignacy Skorupka, który stanie się ikoniczną postacią wojny polsko-bolszewickiej. Polkowski wziął udział w bitwie warszawskiej i w dalszych walkach z bolszewikami. W roku 1933 na stałe związał się z Gdynią. Został kierownikiem Biura Statystycznego w Komisariacie Rządu w Gdyni, wykładał w Państwowej Szkole Morskiej, był hufcowym Hufca Harcerzy w Gdyni.
We wrześniu 1939 jako porucznik dowodził kompanią ciężkich karabinów maszynowych I Gdyńskiego Batalionu Obrony Narodowej. Został ranny 10 września w walkach w okolicach Chyloni – kula trafiła dwa centymetry poniżej serca.
Po wyleczeniu ran w szpitalu w Gdyni porucznik Polkowski trafił ostatecznie do oflagu w Murnau, w którym pozostawał do końca wojny.

Bolesław Polkowski zmarł 24 maja 1989 roku i został pochowany na Cmentarzu Witomińskim.
Podczas uroczystości zostaną zaprezentowane ocalone dokumenty, w tym listy pisane z oflagu przez Bolesława Polkowskiego oraz dokumenty związane z wojną polsko-bolszewicką.
Organizatorzy zaprezentują także nieliczne pozostające w rękach prywatnych archiwalia Joachima Joachimczyka – Prasowego Sprawozdawcy Wojennego „Joachima” – gdynianina, powstańca warszawskiego, organizatora Akcji B-2, której przeprowadzenie mogło ocalić Gdynię przed zniszczeniem w czasie walk w 1945.

ikona