1441 (1141) 2020-02-12 - 2020-02-18

Gdynia geograficzną potęgą na Pomorzu

6 lutego w auli III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni odbyły się zawody okręgowe 47. Olimpiady Geograficznej dla uczniów szkół średnich.

Do zawodów zakwalifikowano na podstawie wyników eliminacji szkolnych 77 uczniów z kilkudziesięciu liceów ogólnokształcących woj. pomorskiego (m.in. z: Chojnic, Człuchowa, Kwidzyna, Rumi, Słupska, Starogardu Gdańskiego, Tczewa, Wejherowa i Trójmiasta), w tym aż 17 z III LO w Gdyni.
Najlepszym młodym geografem na Pomorzu okazał się: Jan Budzisz z III LO w Gdyni, który zdobył 98 pkt. Na drugim miejscu uplasował się jego szkolny kolega Mateusz Piotrowicz (93 pkt.). Trzecie miejsce zajęli ex aequo: Tomasz Bicki z II LO w Gdyni i Łukasz Mandzialewski z VI LO w Gdyni (po 92 pkt). Na piątym miejscu uplasował się Jakub Nurkiewicz z gdyńskiego VI LO (90 pkt.), a na kolejnych czterech reprezentanci III LO w Gdyni: Marcel Nazar (89 pkt.), Michał Horczak (87 pkt.), Jakub Wesołowski (87 pkt.) i Julia Sulik (86,5 pkt.).
W gronie 20 najlepszych znalazło się: 13 reprezentantów III LO w Gdyni, 2 z VI LO w Gdyni oraz po jednym z: I LO w Słupsku, II LO w Gdyni, III LO w Gdańsku, X LO w Gdyni oraz Gdańskiego Liceum Autonomicznego.
Zawody finałowe 47. Olimpiady Geograficznej odbędą się na początku kwietnia w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Komitet Główny Olimpiady Geograficznej w Warszawie. Najlepsi laureaci finału w Gdyni będą reprezentować Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej w Stambule.
Organizatorami merytorycznymi olimpiady w Gdyni, a także jej jurorami byli pracownicy naukowi Uniwersytetu Gdańskiego w ramach Komitetu Okręgowego Olimpiady Geograficznej w Gdańsku, któremu przewodniczy dr Marcin Połom.
Zawody zostały przeprowadzone z uwzględnieniem obecnie obowiązujących przepisów sanitarnych.
Gratulujemy!