1441 (1141) 2020-02-12 - 2020-02-18

Hojna Gdynia wsparła WOŚP

Jeden dzień finału, trzy gdyńskie sztaby, około tysiąca wolontariuszy w całym mieście i setki tysięcy złotych zebrane na zakup sprzętu do diagnostyki głowy. Sztaby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z Gdyni prawie podliczyły wyniki 29. finału. Gdynianie zebrali już ponad 860 tysięcy złotych!


To był szczególny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ze względu na pandemiczne obostrzenia tym razem odbył się bez plenerowych imprez i spotkań, koncertów oraz tłumnych licytacji z udziałem znanych osób. Nie zawiodło natomiast najważniejsze – ludzie. Zarówno ci, którzy w ubiegłą niedzielę dzielnie przemierzali ulice polskich miast z charakterystycznymi puszkami, jak i ci, którzy do wspomnianych puszek przekazywali swoje pieniądze.
Ponad 860 tys. zł w Gdyni, trwa liczenie
29. finał WOŚP w Gdyni to około 1000 wolontariuszy, którzy zaangażowali się w pomaganie. Nic dziwnego, że na ostateczne podsumowanie zebranej kwoty sztaby potrzebują co roku kilkunastu godzin liczenia po zakończeniu orkiestrowego grania.
Spośród trzech gdyńskich sztabów oficjalnym końcowym wynikiem może pochwalić się na razie jeden z nich – sztab działający w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza przy ul. Bema. Podczas finału około 220 wolontariuszy zebrało 137 206 złotych, kwestując na ulicach miasta oraz prowadząc na miejscu sklepik z gadżetami.
Puszki wolontariuszy i stacjonarne skarbony podliczył już sztab stowarzyszenia „In gremio”, który tradycyjnie kwestował i prowadził stoisko z gadżetami w Centrum Riviera. Kilkudziesięcioosobowa grupa wolontariuszy zebrała w dniu finału około 20 tysięcy złotych, ale nadal trwają internetowe aukcje.
Końcowa kwota z tegorocznego finału powinna sięgnąć około 30-40 tys. złotych.
Rekordowo zapowiada się za to kwota tegorocznego finału w wykonaniu największego gdyńskiego sztabu „Gdynia dla Orkiestry”. Już teraz podliczono wszystkie puszki od 758 wolontariuszy, e-skarbonki i aktualną sumę z charytatywnych aukcji na portalu Allegro. Łącznie to 704 556 złotych i 25 groszy, a do tego także 463,76 euro, 509,61 dolarów i 51,21 funtów brytyjskich. „Gdynia dla Orkiestry” nie powiedziała jednak jeszcze ostatniego słowa – pełną kwotę poznamy dopiero po zakończeniu wszystkich licytacji, które mogą jeszcze podnieść tegoroczny wynik.
Ogólnopolska kwota deklarowana tegorocznego finału to aż 127 495 626 zł. Środki zostaną przekazane na zakup sprzętu dla dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. „Finał z głową” – tak Jerzy Owsiak zatytułował cel 29. finału.