1441 (1141) 2020-02-12 - 2020-02-18

Seniorze, zachowaj czujność i nie daj się oszukać

Złodzieje nie ustają w próbach kradzieży i wymyślają nowe sposoby oszustw. Ich ofiarami najczęściej padają seniorzy. W ramach trwającej od 2019 roku kampanii „STOP!” gdyński samorząd oraz Komenda Miejska Policji w Gdyni zwiększają świadomość starszych gdynian i informują, jak nie paść ofiarą złodziei.


Ogólnogdyńska kampania społeczna „STOP!” rozpoczęła się w grudniu 2019 roku. Dzięki współpracy miasta z Komendą Miejską Policji w Gdyni seniorzy otrzymują informacje przestrzegające ich przed oszustami.

Pracownicy CAS-u od marca ubiegłego roku przeprowadzili 55 tysięcy rozmów telefonicznych z seniorami. Osoby związane z Centrum Aktywności Seniora wymieniają się informacjami, mają ze sobą kontakt telefoniczny i na platformach społecznościowych, gdzie również informują się i ostrzegają.
O tym, że czujność i ostrożność są potrzebne, świadczą statystyki. Gdyńska policja poinformowała o trzech przypadkach oszustw, jakich dopuszczono się na seniorach. Tym razem złodzieje zdobyli zaufanie starszych osób, udając funkcjonariuszy. Ofiarą złodziei podszywających sie pod policjantów padli 81-letni gdynianin i 78-latka.
Oszukana została również 67-latka. Na szczęście policjanci zatrzymali sprawcę. Nad dwiema pozostałymi sprawami funkcjonariusze nadal pracują.
Zdarza się, że przestępcy wykorzystują przewagę fizyczną. Jesienią ubiegłego roku złodziej próbował odebrać torebkę 72-letniej mieszkance Karwin. Krzyk kobiety go spłoszył. Kamery monitoringu ZKM utrwaliły jego wizerunek. Więcej pod linkiem https://bit.ly/2YVGoSy.
O ostrożność apelują gdyńscy policjanci:
– Pamiętajmy, aby zawsze zamykać drzwi na klucz. Pamiętajmy również, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie biżuterii lub pieniędzy i nigdy nie zadzwonią z takim żądaniem. Apelujemy, aby zawsze zamykać drzwi na klucz. Oszuści działają cały czas, dlatego zadbajmy o swoje bezpieczeństwo bez względu na porę dnia.
Dlatego warto wiedzieć, jak chronić się przed oszustami. Sprawcy często wykorzystują ufność i wrażliwość starszych osób, próbują budować zaufanie w rozmowie. Powołują się na organizacje, instytucje lub służby, którym seniorzy ufają i manipulują rozmową tak, aby ofiara natychmiastowo podjęła decyzję o przekazaniu oszczędności. Z tego powodu warto rozmawiać z bliskimi i uświadamiać ich o sposobach działania oszustów. W ramach przestrogi można przytaczać historie, które zdarzyły się w okolicy, lub które dotyczą znajomych osób. Pamiętajmy także, aby przestrzegać seniorów przed spontanicznym podejmowaniem decyzji związanych z przekazaniem komuś pieniędzy lub informowaniem o swoich finansach. W takich przypadkach zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania.
Jak reagować, gdy mamy podejrzenie, że ktoś chce nas oszukać?
– nie przekazywać pieniędzy, ani nie podpisywać żadnych dokumentów,
– zadzwonić do osoby bliskiej lub pod inny znany numer telefonu.

Można też powiadomić policję:
Komenda Miejska Policji, ul. Portowa 15, tel. alarmowy 112, tel. oficera dyżurnego: 47 74 21 222,
Komisariaty dzielnicowe:
Śródmieście: tel. 47 74 21 155,
Redłowo: tel. 47 7521 255,
Chylonia: tel. 47 74 21 355,
Karwiny: tel. 47 74 21 455,
Oksywie: tel. 47 74 21 555,
Chwarzno: tel. 47 74 21 655.