1442 (1142) 2020-02-19 - 2020-02-25

Gdynia kocha koty

Kiedy za oknem króluje zimowa aura, warto pamiętać o naszych czworonożnych przyjaciołach, którzy nie mają własnego domu. Szczególnie o kotach. 17 lutego miały swoje święto. Tego dnia obchodzony jest bowiem Światowy Dzień Kota. Przy okazji przypominamy, jak Gdynia dba o koty.


Gdynia kocha koty i dba o ich los. Pamięta zarówno o futrzakach ze schroniska, jak i tych wolno bytujących. A to dlatego, że nie każdy kot ma dom i kochających właścicieli. I nie każdy zwierzak tego potrzebuje. Skomplikowana i intrygująca kocia natura nie zawsze najlepiej czuje się na kolanach.
– W mieście jest cała grupa kocich outsiderów. To koty wolno bytujące. Odstraszają myszy, patrolują swój teren, często zachwycają nas swoją czujnością i inteligencją, a czasem wzbudzają współczucie, chęć wsparcia i niesienia im pomocy. Wiele osób dokarmia takie podwórkowe koty – miasto też o nie dba, bo są częścią miejskiej tkanki – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Od 2006 roku Gdynia prowadzi program pomocy kotom wolno bytujących pod hasłem „Koci dom”. Jego celem jest pomoc w stworzeniu miejsc, gdzie te zwierzęta mogłyby spędzić zimę. Pogoda, jaką ostatnio mamy za oknem, pokazuje, jak bardzo takie schronienie jest im potrzebne.
Kocie domy są wykonane z drewna i ocieplone styropianem. Mają zdejmowany dach pokryty papą oraz zadaszony podest, gdzie można wykładać karmę. Są podzielone w pionie i poziomie, co daje w sumie cztery pomieszczenia zapewniające kotom bezpieczne schronienie, szczególnie na czas zimy. Koty nie tylko zyskują w ten sposób możliwość schowania się przed zimową aurą, ale również nie „wchodzą w drogę” osobom, którym przeszkadzało, że zwierzęta zimują np. w piwnicach bloków.
Program funkcjonuje już od 15 lat, ale cały czas się rozwija i cieszy się uznaniem zarówno osób opiekujących się zwierzętami, jak i zarządców terenów, gdzie koty bytują. Do tej pory przekazano 441 domków. Te mieszkania dla gdyńskich kotów można zobaczyć na terenie całej Gdyni. Jesienią tego roku zostaną rozdane kolejne domki.
Osoby opiekujące się kotami wolno żyjącymi, które chciałyby zapewnić im takie schronienie, powinny zwrócić się do administratora terenu z prośbą o zgodę na umieszczenie domku. Od stycznia do lipca Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni przyjmuje wnioski o przyznanie kociego domku. Wystarczy przygotować pisemną prośbę w tej sprawie i złożyć ją w siedzibie Urzędu Miasta przy ul. 10 Lutego 24 albo przesłać ją pocztą tradycyjną lub elektroniczną (wydz.srodowiska@gdynia.pl). Do wniosku musi być dołączona zgoda administratora terenu bądź wspólnoty mieszkaniowej.

ikona