1442 (1142) 2020-02-19 - 2020-02-25

Nowe parki kieszonkowe na mapie Gdyni

Nowe parki kieszonkowe na mapie Gdyni, mat. Wydział Ogrodnika Miasta

Nowe parki kieszonkowe na mapie Gdyni, mat. Wydział Ogrodnika Miasta

Gospodarstwo Rolno–Szkółkarskie Ekolas z Żukowa wykona cztery parki kieszonkowe na terenie Gdyni. Powstaną one na Grabówku, Pustkach Cisowskich, Leszczynkach i Pogórzu. To kontynuacja realizacji zwycięskiego projektu wybranego przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019.
W ramach projektu powstały już dwa parki kieszonkowe - ziołowa oaza u zbiegu ulic Miętowej i Tymiankowej na Dąbrowie oraz zielona przestrzeń przy ul. Starodworcowej w Wielkim Kacku. Kolejne parki o różnych wielkościach, z ciekawą roślinnością i małą architekturą, a także nazwą nawiązującą do charakteru danego miejsca, pojawią się na mapie Gdyni jeszcze w tym roku. We wszystkich przestrzeniach mieszkańcy znajdą jeden łączący je element – tajemniczy symbol. W każdej lokalizacji przybierze on inną formę. Do odszukania ich w przyszłości na mapie parków zachęcamy wszystkich odwiedzających.

- Parki kieszonkowe to element zielonej strategii miasta. Myślę, że nowe kieszonki nie tylko spełnią oczekiwania mieszkańców, a także ich zaskoczą, projekty są naprawdę wyjątkowe i bardzo różnorodne. Te nietuzinkowe dzielnicowe przestrzenie pojawią się w naszym mieście do końca 2021 r. Realizowane są w ramach gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego, ale także dofinansowywane przez niektóre rady dzielnic – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

„Kieszonka na kocyk” powstanie na Pustkach Cisowskich-Demptowie przy ul. Sakowicza. Ma stać się przytulnym miejscem do wypoczynku na świeżym powietrzu. Zagospodarowanie terenu planowano z myślą o użytkownikach w różnym wieku, również o osobach z niepełnosprawnościami. Charakter parku ma nawiązywać do miejsca piknikowego, rodzinnej atmosfery wśród leśnego otoczenia. Ukształtowanie terenu opiera się na układzie swobodnie przeplatających się alejek, nawiązujących kształtem do symbolu nieskończoności. Trawy ozdobne dostarczą bodźców dźwiękowych i wizualnych, a wraz z krzewami i drzewami iglastymi będą zdobić przestrzeń parku w okresie zimowym. Powierzchnia całkowita to 915 m2. Znajdzie się na niej: 5 drzew, 43 krzewy, 397 bylin, 31 roślin jednorocznych, 191 traw ozdobnych, 19 krzewinek owocowych oraz prawie 750 m2 trawnika. Na tym terenie są już: stacja rowerowa oraz stojaki na rowery. Dojdzie do tego mała architektura: 2 ławki, 2 kosze na odpadki i tablica.

Projekt parku Kieszonka na Kocyk, mat. Wydział Ogrodnika Miasta

„Kieszonka na fali” powstanie na Leszczynkach przy ul. Morskiej, w sąsiedztwie ul. Zakręt do Oksywia. Głównym zamierzeniem koncepcyjnym było stworzenie parku kieszonkowego w stylu organicznym, który opiera się na założeniu, że przestrzeń powinno się kształtować w analogii do natury, zacierając niejako granicę pomiędzy przyrodą a elementami antropogenicznymi. Geometria przestrzeni parku będzie płynna, plastyczna, falująca, co skojarzy się z nadmorskim charakterem Gdyni i falami omywającymi brzeg oraz ,,wyspy", które tworzą miniogrody deszczowe. Każda ,,wyspa", czyli miniogród deszczowy, dzięki zastosowaniu odpowiednich gatunków roślin posiada swój indywidualny styl - charakterystyczny kolor i strukturę. Koncepcja przewiduje również stworzenie łąk kwietnych z roślinami miododajnymi, które przyciągać będą pożyteczne owady. Powierzchnia całkowita ogrodu to 1909 m2, powierzchnia projektowanych nawierzchni: 271 m2, powierzchnia zieleni – 1638m2, w tym  455 bylin, 511 m2 łąki kwietnej, 299 m2 trawnika z rolki oraz elementy małej architektury: tablica informacyjna, 6 słupków stalowych i betonowy element ozdobny ’głaz’.

projekt kieszonki na fali, mat. Wydział Ogrodnika Miasta
- Zaplanowane parki kieszonkowe wychodzą naprzeciw wymaganiom stawianym współcześnie terenom zielonym, a koncepcje poszczególnych parków są bardzo indywidualne i charakterystyczne dla wybranej lokalizacji. Wykorzystujemy w nich różnorodną roślinność i nowoczesne zastosowania m.in. rabat deszczowych oraz nawierzchni przepuszczalnych, które ograniczają spływ powierzchniowy, a także umożliwiają kumulowanie nadmiaru wody opadowej, co przyczynia się do lepszego jej wykorzystania, wychwytywania zanieczyszczeń oraz poprawy mikroklimatu okolicy – mówi Tadeusz Schenk, naczelnik Wydziału Ogrodnika Miasta.

„Kosmiczna kieszonka” powstanie na Pogórzu przy ul. kadm. Włodzimierza Brunona Steyera. Głównym założeniem koncepcyjnym było stworzenie nowoczesnej przestrzeni o indywidualnym charakterze, inspirowanej przestrzenią kosmiczną. Niewielkie okrągłe place symbolizujące gwiazdy zostaną wykonane z betonu luminescencyjnego, który zapewni ciekawy efekt po zmroku. Z kolei miejsca odpoczynku będą połączone w geometryczny i zdecydowany układ, który podkreślą regularne nasadzenia roślinne. Każda gwiazda będzie miała indywidualny charakter, który zakcentują różne gatunki krzewów i bylin dobrane w sposób, który zapewni efekt dekoracyjny przez cały sezon wegetacyjny. Projekt wykorzystując usytuowanie parku, przewiduje montaż lunety umożliwiającej obserwację nocnego nieba. Powierzchnia całkowita parku to 3040 m2, w tym nawierzchnie - 183m2, zieleń – 264m2. Pojawi się tam 8 drzew, 353 krzewów, 2329 bylin oraz elementy małej architektury: 4 ławki, kosz na odpadki, tablica informacyjna.

projekt kosmicznej kieszonki, mat. Wydział Ogrodnika Miasta
Jak podkreślał Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.  - W ubiegłym roku po raz pierwszy wprowadziliśmy zasadę dla projektów dzielnicowych, tak aby rady dzielnic mogły z własnych środków budżetowych uzupełnić brakujące kwoty na realizację pierwszych projektów „pod kreską” w swoich dzielnicach, natomiast nie zrobiliśmy tego w przypadku projektów miejskich. Dzięki przyjęciu nowelizacji uchwały w sprawie zwiększenia środków na Budżet Obywatelski 2019, zgodnie z wolą mieszkańców, w gdyńskich dzielnicach powstają właśnie parki kieszonkowe.

Park zainspirowany nadmorskim krajobrazem powstanie na Grabówku przy ul. Kapitańskiej. Nawierzchnia z desek kompozytowych będzie nawiązywać do pomostu, a piaszczyste nawierzchnie do plaży, otoczonej roślinnością w głównej mierze złożonej z ozdobnych traw. W parku wśród piaszczystej nawierzchni znajdują się rybki z betonu architektonicznego. Powierzchnia „kieszonki” to 400 m2, na tym terenie znajdzie się 10 drzew, 42 krzewy, 627 bylin i traw ozdobnych, 175 roślin cebulowych, m.in. sosna, grab, kosodrzewina, szałwia, czosnek olbrzymi, oraz 125 m2 trawnika. W przestrzeni parkowej przewidziano małą architekturę w postaci: 3 ławek, 2 koszów na odpadki, stołu piknikowego, leżaka, drążka do podciągania, rowerku, bujaka, 3 rybek z betonu architektonicznego, 17 pni drzew oraz tablicy informacyjnej.

projekt kieszonki o nadmorskim charakaterze, mat. Wydział Ogrodnika Miasta
- Prace nad projektem gdyńskich kieszonek rozwijały się ze spotkania na spotkanie, zaangażowanych w nie było wiele osób, w tym radni miejscy i radni dzielnicowi. Udało się nam wypracować koncepcje, dzięki którym na terenie Gdyni powstają ciekawe i różnorodne parki i ogrody, które z pewnością staną się miejscami integracji oraz spotkań sąsiedzkich. Będzie to też doskonała okazja do zwiedzania Gdyni i odnajdywania w poszczególnych lokalizacjach „tajemniczego symbolu” - podkreśla Anna Myszka, radna miasta.

Gdyńskie Kieszonki Obywatelskie to ogólnomiejski projekt Budżetu Obywatelskiego 2019, który uzyskał drugi wynik w głosowaniu. Projekt sieci parków kieszonkowych został wypracowany na warsztatach i cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Gdyni. Założeniem wnioskodawców było stworzenie zielonych przestrzeni, dających mieszkańcom okazję do chwili odpoczynku w otulinie kojącej przyrody. Za ich realizację odpowiada Wydział Ogrodnika Miasta. Koszt realizacji zielonych przestrzeni miejskich to niemal 630 tys. zł. 

Lokalizacja parków kieszonkowych w dzielnicach:
  • Chylonia - w sąsiedztwie  „Wymiennikowni” (ul. Świecka),
  • Dąbrowa - skrzyżowanie ulic Miętowej i Tymiankowej - zrealizowany,
  • Wzgórze Św. Maksymiliana - przy Bibliotece Wzgórze (ul. Świętojańska 141-143 i ul. Biskupa Dominika),
  • Działki Leśne (ul. Nowogrodzka),
  • Leszczynki (ul. Morska, w sąsiedztwie ul. Zakręt do Oksywia),
  • Pogórze (ul.kadm.W.B. Steyera),
  • Pustki Cisowskie-Demptowo - tuż obok pętli autobusowej (ul. Sakowicza),
  • Wielki Kack (ul. Starodworcowa)  - zrealizowany.

  • ikonaOpublikowano: 18.02.2021 14:18
  • ikona

    Autor: Dorota Matejczyk-Waletko (d.matejczyk-waletko@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.02.2021 14:18
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona