1443 (1143) 2021-02-26 - 2021-03-04

Włącz smartfona i poznaj historię Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zwiedzających. Teraz przyglądanie się poszczególnym wystawom i eksponatom będzie jeszcze bardziej interesujące. Wszystko za sprawą specjalnej aplikacji. Każdy odwiedzający będzie mógł ściągnąć ją na swój smartfon i tym samym zwiedzać muzeum z audioprzewodnikiem. Usługa będzie dostępna od 1 marca. Aby z niej skorzystać, wystarczy własny telefon i słuchawki.


W styczniu br. Muzeum Marynarki Wojennej stworzyło audioprzewodniki, które będą służyć gościom i uatrakcyjnią zwiedzanie muzealnych wystaw, a w przyszłości również okrętu ORP „Błyskawica”. Zakup urządzeń dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Niestety, z powodu pandemii klasyczne audioprzewodniki na razie nie zostaną udostępnione odwiedzającym. Muzeum znalazło alternatywne rozwiązanie. Każdy chętny będzie mógł zwiedzić ekspozycję z przewodnikiem we własnym telefonie.

Każdy gość, który korzysta ze smartfona, będzie mógł ściągnąć na niego specjalną aplikację. Pozwoli ona na samodzielne zwiedzanie muzeum z audioprzewodnikiem w telefonie. Aplikacja zawiera te same informacje i opisy, które będzie można usłyszeć na klasycznych urządzeniach. Usługa jest bezpłatna i ruszy od 1 marca. Obecnie dostępne będą dwie wersje językowe ścieżki podstawowej: polska i angielska. W niedalekiej przyszłości wśród opcji do wyboru pojawią się także: ścieżka rodzinna w tych językach (dla rodzin z dziećmi), audiodeskrypcja (dla osób z dysfunkcją wzroku) oraz wideo z lektorem Polskiego Języka Migowego (dla osób z dysfunkcją słuchu). Aby skorzystać z audioprzewodnika w telefonie, wystarczy kupić bilet na wystawę, mieć przy sobie smartfon oraz własne słuchawki.

Aplikacja, która umożliwi zwiedzanie muzeum z własnym smartfonem, to „Movi Guide”. Wyróżnikiem jest możliwość używania jednej wspólnej aplikacji w wielu miejscach w Polsce. Instalując ją, można zwiedzać muzea, ale także zamki, pałace czy ogrody zoologiczne, które również z niej korzystają. Użytkownik może pobierać i usuwać pojedyncze wycieczki w dowolnym momencie, nie obciążając dodatkowo pamięci telefonu.