1444 (1144) 2021-03-05 - 2021-03-11

Chwała bohaterom – Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Gdynia oddała hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia podczas oficjalnych uroczystości, które odbyły się przy Kwaterze Pamięci na cmentarzu Marynarki Wojennej oraz przed pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego. Z kolei na Uniwersytecie Morskim odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą młodzieżowej antykomunistycznej organizacji Krajowy Ośrodek „Kraj”.


Uroczystości na Kwaterze Pamięci
Podczas tegorocznych uroczystości miasto reprezentowali radni: Elżbieta Sierżęga, Zenon Roda, Stanisław Borski i Andrzej Bień.
Ze względu na pandemię wszystkie uroczystości odbyły się z uwzględnieniem obostrzeń sanitarnych.
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyła się również uroczystość na Uniwersytecie Morskim. Z inicjatywy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku na gdyńskiej uczelni odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą młodzieżowej, antykomunistycznej organizacji - Krajowy Ośrodek „Kraj”.
W uroczystości wzięli udział: dyrektor IPN w Gdańsku - prof. Mirosław Golon oraz prof. UMG, dziekan Wydziału Mechanicznego – dr hab. inż. Andrzej Miszczak.
Żołnierze Wyklęci bronili niepodległego bytu państwa, sprzeciwiali się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu, który narzucono Polakom siłą. Liczbę członków organizacji i wszystkich grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. O ich odwadze i bohaterstwie szczególnie pamiętamy 1 marca, czyli w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ta data nie jest przypadkowa – przypada w rocznicę rozstrzelania członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, którzy walczyli w obronie podstawowych praw obywateli, wolności oraz niezawisłości państwa polskiego.