1448 (1148) 2021-04-02 - 2021-04-08

SP 31 dołącza do różowej rewolucji

Różowa skrzyneczka, na zdjęciu dyrektor SP 31 Aleksander Kuźmin oraz przewodnicząca Rady Rodziców SP 31 Beata Derda. // fot. mat. prasowe

Pierwsza „różowa skrzyneczka” pojawiła się także w Gdyni - w Szkole Podstawowej nr 31. Na zdjęciu: Aleksander Kuźmin - dyrektor SP 31, Beata Derda - przewodnicząca Rady Rodziców SP 31, Joanna Cała - wiceprzewodnicząca Rady Rodziców SP 31. // fot. mat. prasowe

Jest ich już 700. Pojawiają się na terenie całej Polski i wciąż ich przybywa. Mowa o „różowych skrzyneczkach”, w których dostępne są darmowe artykuły higieny menstruacyjnej. To realna pomoc niesiona kobietom i osobom doświadczającym ubóstwa menstruacyjnego. Pierwsza „różowa skrzyneczka” pojawiła się także w Gdyni - w Szkole Podstawowej nr 31.


Czym jest ubóstwo menstruacyjne?


Raport przygotowany przez Kulczyk Foundation i Founders Pledge
jest analizą sektora Zdrowia i Higieny Menstruacyjnej (ang. menstrual health and hygiene, MHH) oraz efektywności programów pomocowych mających przeciwdziałać ubóstwu menstruacyjnemu na świecie. Okazuje się, że spośród 1,9 mld menstruujących kobiet na świecie ponad 500 mln nie może w pełni dbać o higienę podczas okresu. Przyczynami są brak dostępu do podpasek i toalet, ale także niewystarczająca wiedzy.

Jak informują autorzy raportu, zdrowie i higiena menstruacyjna od lat stanowią niewidoczny problem i są tematem tabu. Sytuacja i zaniedbanie kwestii zdrowotnych może się pogłębiać, zwłaszcza w dzisiejszych czasach pandemii, ponieważ finansowanie jest przekierowane na walkę z koronawirusem. Może się to przyczynić się do pogorszenia niestabilności ekonomicznej kobiet i dziewcząt o niskich dochodach, a działania i projekty, które miałyby zapewnić dostęp do artykułów higieny menstruacyjnej, zostaną odroczone. W rezultacie liczba kobiet i dziewcząt, które nie mają możliwości w pełni dbać o higienę podczas miesiączki, może wzrosnąć.

Problem jest zauważalny także w Polsce. Z „Raportu z badania jakościowo-ilościowego przygotowanego dla Kulczyk Foundation (luty 2020)” dowiadujemy się, że 18% badanych w Polsce kobiet przyznało, że nie zawsze mogą sobie pozwolić na zakup środków higieny intymnej dobrej jakości. 21% nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na brak potrzebnych środków higienicznych, a 10% z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu.

Pierwsza „różowa skrzyneczka” w Gdyni


Tematy ubóstwa menstruacyjnego i potrzeba wsparcia potrzebujących kobiet są coraz częściej podejmowane w polskich mediach. W 2019 roku powstała oddolna inicjatywa „Różowa skrzyneczka”, której celem jest zwrócenie uwagi polskiego społeczeństwa na problemy związane z dostępnością środków higieny menstruacyjnej.

Różowa rewolucja ogarnęła już niemal cały kraj. Skrzyneczki z niezbędnymi artykułami higieny menstruacyjnej można znaleźć m.in. we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, Gdańsku czy Katowicach. Ich dokładne lokalizacje można sprawdzać na cały czas aktualizowanej mapie. W Gdyni także pojawiła się pierwsza „różowa skrzyneczka”. Mogą z niej korzystać uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 31 (ul. Chylońska 227).

- W „różowej skrzyneczce” dziewczęta z naszej szkoły znajdą środki higieniczne, które są niezbędne w trakcie miesiączki. Zależy nam, aby czuły się one komfortowo i miały poczucie, że w nieoczekiwanej sytuacji zawsze będą mogły skorzystać z zawartości skrzyneczki - mówi Beata Derda, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 31 w Gdyni.
- To ogromna radość, że Szkoła Podstawowa nr 31 jako pierwsza szkoła w Gdyni stała się posiadaczem „różowej skrzyneczki” zaopatrzonej w środki higieny osobistej, z których będą mogły skorzystać dziewczęta, gdy tylko będą miały taka potrzebę. Jestem przekonany, że za naszym przykładem pójdą inne szkoły, które dołącza do wspólnej akcji i stworzą komfortowe warunki na czas menstruacji - mówi Aleksander Kuźmin, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 31 w Gdyni.

Skrzyneczka zostanie powieszona w toalecie dziewczęcej klas starszych i będzie czekać na powrót uczennic do szkoły.

- To niezwykle cieszy, jak inicjatywa „Różowej skrzyneczki” rozszerza się na cały kraj, i że również gdyńska szkoła postanowiła do niej dołączyć. Dyrekcja oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 31 pokazały, że wsłuchują się w głos młodego pokolenia, odpowiadają na ich potrzeby i przede wszystkim ich wspierają. Oczywiście kibicujemy całej akcji i mamy nadzieję, że inne szkoły do niej dołączą - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Dołącz do różowej rewolucji

Działania „Różowej skrzyneczki” można śledzić na oficjalnym profilu na Facebooku. Zamieszczane są tam merytoryczne posty oraz rozmowy online ze specjalistami. Inicjatorki akcji wystosowały również petycję do rządu o konieczności powszechnego dostępu do środków higieny osobistej na czas menstruacji w instytucjach publicznych.

Do akcji można cały czas dołączyć. Szkoła czy placówka może zakupić skrzynkę samodzielnie lub skontaktować się z „Różową skrzyneczką” i poprosić o sfinansowanie zakupu.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 01.04.2021 12:36
  • ikona

    Autor: Weronika Rozbicka (w.rozbicka@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.04.2021 13:30
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona