1448 (1148) 2021-04-02 - 2021-04-08

Uwaga – ptasia grypa

27 lutego teren Gdyni uznano za obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej ptasiej grypy (HPAI), której najpopularniejszym podtypem jest H5N8. Informują o tym żółte tablice przy wejściach na plaże i molo, a także przy wjazdach do miasta.


Na wirusa narażony jest głównie drób oraz dzikie ptactwo, takie jak gołębie, kaczki czy łabędzie. Może on rozprzestrzeniać się w powietrzu, a także poprzez odchody. Ginie w temperaturze powyżej 500C, dlatego nie należy się obawiać jedzenia gotowanego/smażonego drobiu czy jaj.
Zasadniczo wirus ptasiej grypy u osób przestrzegających zasad higieny nie stanowi dużego zagrożenia. Jednak jak każdy wirus zmienia się, mutując, dlatego nie można wykluczyć, że jedna z mutacji przekroczy granicę gatunkową i skutecznie zacznie przenosić się między ludźmi. Aby ustrzec się przed zakażeniem:
– unikajmy miejsc, w których przebywa dzikie ptactwo lub drób hodowlany,
– nie dokarmiajmy ptaków w dużych ich skupiskach, jak plaże czy skwery (Ekopatrol Straży Miejskiej dokarmia ptaki wodne na plażach),
– nie dotykajmy martwych ptaków i tych, które wyglądają na chore,
– nie dotykajmy powierzchni zabrudzonych ptasimi odchodami,
– regularnie myjmy ręce ciepłą wodą i mydłem, zwłaszcza po kontakcie z ptakami czy ich surowym mięsem,
– poddawajmy obróbce cieplnej w temperaturze minimum 70 st. C mięso drobiowe i jaja (zamrożenie mięsa nie niszczy wirusa),
– dokładnie myjmy detergentami noże, deski i naczynia, które miały kontakt z surowym ptasim mięsem.
Znalezienie martwego ptaka należy pilnie zgłosić dyżurnemu Straży Miejskiej w Gdyni, dzwoniąc pod nr tel. 986 lub 58 660 11 72.

ikona