1452 (1152) 2021-04-30 - 2021-05-06

Sezon na fontanny oficjalnie otwarty

Przed sezonem letnim fontanny przechodzą pełną konserwację. W ramach tych prac myje się niecki, montuje filtry pomp oraz osprzęt. Sprawdza się szczelność systemu i uruchamia układ sterowania. Regulacji podlega też strumień wody - w zależności od warunków pogodowych, np. siły wiatru. Nadzór nad pracą fontann prowadzony jest 24 godziny na dobę. W razie awarii lub zanieczyszczenia są one wyłączane i rozpoczyna się procedura ich czyszczenia.


Najstarsza gdyńska fontanna działa na skwerze Kościuszki i jest jednym z najbardziej popularnych i rozpoznawanych punktów Gdyni. To sztandarowy plan fotograficzny, szczególnie lubiany przez turystów odwiedzających skwer w sezonie letnim. Fontannę, w postaci betonowych „kielichów” o różnej wysokości, zaprojektowali ŁukaszBolesław Rogińscy. Powstała w latach 70., a w 2013 roku przeszła metamorfozę i odtąd zdobią ją szklane płytki tworzące mozaikę.
W 2016 roku uruchomiono drugą wodną instalację na placu Kaszubskim. To fontanna typu „dry-plaza”- czyli fontanna chodnikowa bez lustra wody. Składa się z 30 dysz, które tryskają wodą niemalże z powierzchni chodnika na wysokość nawet 2 metrów! Nocą oświetla ją 30 reflektorów LED. Podobnie jak fontanna na skwerze jest wyposażona w urządzenie do uzdatniania wody.
Trzecia fontanna powstała 2 lata temu z inicjatywy i środków Rady Dzielnicy Obłuże. Znajduje się na środku stawu na skwerze im. Ireny Kwiatkowskiej, więc dostęp do niej jest ograniczony. To fontanna pływająca i dodatkowo zmienia swoje barwy w zaprogramowanej kolejności, a całe oświetlenie sterowane jest zegarem astronomicznym i uruchamia się po zachodzie słońca. Dzięki wysokiemu, nawet 7-metrowemu strumieniowi wody i zmieniającym się kolorom stała się lokalną atrakcją.
Jak bezpiecznie korzystać z fontann?
Upalna pogoda często skłania spacerowiczów nie tylko do robienia zdjęć na tle fontann. Szczególnie turyści, strudzeni zwiedzaniem, kapią tam czworonożnych pupili czy sami pluskają się wewnątrz fontanny. To jest jednak surowo zabronione. Wszystkie gdyńskie fontanny mają swój regulamin, który dokładnie wskazuje, jak należy z nich korzystać.
Regulamin korzystania z fontanny na skwerze Kościuszki
W trosce o zachowanie ładu, porządku i spokoju, a przede wszystkim bezpieczeństwa osób przebywających wokół fontanny nie można:
- pić wody z fontanny. Woda nie nadaje się do spożycia,
- pozostawiać dzieci bez opieki,
- myć się i kąpać. Wejście do fontanny oraz kontakt z wodą na wyłączne ryzyko korzystającego,
- jeździć na rolkach, deskorolkach, rowerach, hulajnogach itp. po fontannie oraz otaczających murkach,
- biegać w obrębie fontanny,
- zatykać otworów i dysz fontanny, niszczyć lub uszkadzać urządzeń wodnych,
- zbliżać twarzy do dysz,
- zaśmiecać i zanieczyszczać fontanny,
- wprowadzać zwierząt do i na fontannę,
- spożywać alkoholu lub być w stanie nietrzeźwym,
- zakłócać ciszy i narażać na niebezpieczeństwo innych użytkowników.
Zgodnie z harmonogramem gdyńskie fontanny będą działać do końca października.

ikona