1460 (1160) 2021-07-09 - 2021-07-22

UrbanCafé w lipcu online

UrbanCafé zaprasza na lipcowe wydarzenia. Wszystkie odbędą się online za pośrednictwem Zoom Video Communications i w bezpośredniej transmisji na fanpage’u UrbanLab Gdynia na Facebooku.


– 10.07, godz. 17.00-20.00 - Pokaz filmu online „Kłamcy Klimatyczni”. Rozmowa online z Ewą Bińczyk i Dianą Maciągą
Od sformułowania pojęcia „efekt cieplarniany” przez Jamesa Hansena, naukowca z NASA, minęło już ponad 30 lat, jednak od tego czasu niewiele zrobiono, aby zmianom zapobiec. Kim są kłamcy klimatyczni? To pseudonaukowcy, specjaliści od reklamy lub osoby publiczne, opłacane aby negować zjawisko zmian klimatu. Rozmówcy postarają się odpowiedzieć na pytania o to, jakie są strategie na odbudowę świata po pandemii w kontekście ochrony klimatu, jak mógłby wyglądać świat oparty na zasadach solidarności klimatycznej i jak zachować balans pomiędzy działaniami jednostki a działaniami wielkich koncernów i państw.
W rozmowie, która odbędzie się w ramach cyklu KLIMAT, wezmą udział prof. dr hab. Ewa Bińczyk i Diana Maciąga. Rozmowę poprowadzi Joanna Krukowska, kierowniczka UrbanLab Gdynia.
– 14.07, godz. 17.30-18.30 - Dickmana 30. Dobry adres w Gdyni. Rozmowa online z Bianką Witkowską i Łukaszem Browarczykiem
Komunalny blok bez barier zbudowano na działce, na której przez lata stały parterowe budynki komunalne. Po analizie stanu technicznego okazało się, że poważne prace w budynkach są wykluczone. Samorząd zdecydował o ich wyburzeniu i budowie na części opuszczonego terenu bloku bez barier.
Rozmowa odbędzie się w ramach cyklu „Żyj dobrze w mieście”. Spotkanie poprowadzi Magda Dębna, koordynatorka UrbanCafé.
– 21.07, godz. 17.30-18.30 - Dlaczego miejsca dla młodzieży są ważne? Rozmowa online o działaniach Międzyczasu, Restart Labu i Wymiennikowni
Na mapie Polski powstaje coraz więcej miejsc przeznaczonych wyłącznie dla młodzieży. Powstają po to, by młodzież mogła rozwijać swoje zainteresowania i pasje, spotkać ludzi, którzy będą je z nimi dzielić i wymieniać się pomysłami lub po prostu odpocząć w przyjaznej dla siebie atmosferze poza domem. W jaki sposób je rozwijać i jak wpłynął na ich funkcjonowanie czas pandemii?
W rozmowie, która odbędzie się w ramach cyklu „Życie w trakcie i po pandemii” wezmą udział Eliza Bujalska, Agata KuźmińskaMartyna Winnicka. Spotkanie poprowadzi Magda Dębna, koordynatorka UrbanCafé.
– 28.07, godz. 17.30-18.30 - Miasto szczęśliwe - czy szczęście można zaprojektować? Wykład online Adama Chylińskiego
Podnoszenie jakości życia mieszkańców to jedna z głównych ambicji współczesnych miast. Ośrodki na całym świecie inwestują w infrastrukturę, opiekę zdrowotną czy edukację i bezpieczeństwo. Nie ulega wątpliwości, że żyje nam się dzięki temu lepiej. Ale czy szczęśliwiej?
Wykład Adama Chylińskiego odbędzie się w ramach cyklu „Żyj dobrze w mieście”.
Więcej informacji na stronie:
www.urbanlab.gdynia.pl.

ikona