1468 (1168) 2021-09-24 - 2021-09-30

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF

Do soboty trwa 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Ale od niedzieli w repertuarze Gdyńskiego Centrum filmowego nadal dominuje polskie kino. Rozpoczynają się też kolejne festiwale: Kino Dzieci oraz „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.


Kino Studyjne GCF zaprasza na film „Żeby nie było śladów” w reż. Jana P. Matuszyńskiego, Film fabularny „Żeby nie było śladów” oparty jest o wątki zawarte w bestsellerowym, nagrodzonym Literacką Nagrodą NIKE reportażu Cezarego Łazarewicza pod tym samym tytułem. Rutynowe zatrzymanie w centrum Warszawy, które zakończyło się tragedią. Zbrodnia, która poruszyła cały naród. W maju 1983 roku władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zaangażowały cały swój aparat państwowy – Służbę Bezpieczeństwa, milicję, media, prokuraturę i sądy, aby za wszelką cenę i w majestacie prawa uchronić winnych śmierci Grzegorza Przemyka od jakichkolwiek konsekwencji.

„Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” w reż. Mateusza Rakowicza z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej to komedia akcji, inspirowana prawdziwą historią Zdzisława Najmrodzkiego, gwiazdy przestępczego półświatka i legendarnego króla ucieczek, który 29 razy wymknął się organom ścigania PRL. Kobiety go kochały, a mężczyźni podziwiali. Brawurowe wyczyny Najmrodzkiego śledziła w latach 70. i 80. cała Polska. W repertuarze Kina Studyjnego GCF są też filmy: „Zupa nic”, „Teściowie”, „Aida”, „Jeźdźcy sprawiedliwości”, „Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie”.

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na pokazy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Od 26 do 28 września pokaże dziewięć filmów pełnometrażowych (aktorskich i animowanych), które w Konkursie Głównym walczą o nagrody Kwiatu Paproci, przyznawane przez składy jurorskie i ogólnopolską publiczność.

Od 29 września do 2 października trwa natomiast festiwal kina historycznego NNW „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Prezentuje on filmy kina światowego, europejskiego i polskiego ukazujące różne drogi do wolności narodów, jak i wolności indywidualnej każdego człowieka.

Więcej na www.gcf.org.pl.

ikona