1469 (1169) 2021-10-01 - 2021-10-07

O „Nowym Europejskim Bauhausie” na EEC

Jak lepiej żyć razem po pandemii? W jaki sposób działać, aby zatrzymać kryzys klimatyczny i zapewniać coraz wyższą jakość życia? Odpowiedzi na te pytania ma przynieść inicjatywa „Nowy Europejski Bauhaus”. Była ona jednym z tematów, które poruszali goście Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Katowicach. W dyskusji wzięła udział wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.

– „Nowy Europejski Bauhaus” stanowi wyzwanie dla idealistów, a także nawiązuje do idei pierwszego Bauhausu, który miał służyć wymyśleniu świata na nowo i był bardzo odważnym projektowo pomysłem – podkreślała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
„Nowy Europejski Bauhaus” (New European Bauhaus) to interdyscyplinarna inicjatywa Komisji Europejskiej. Jej cel to stworzenie przestrzeni do twórczego dialogu. Ma wesprzeć realizację strategii Europejskiego Zielonego Ładu oraz pomóc państwom wspólnoty w odbudowie gospodarczej po pandemii koronawirusa, m.in. poprzez realizację rozwiązań mających zmieniać nasze życie i przestrzeń. To projekt ekologiczno-gospodarczo-kulturalny ukierunkowany na zrównoważony rozwój.
Podczas debaty podkreślano też, że inicjatywa „Nowy Europejski Bauhaus” dąży do zmiany społecznej i systemowej. Mają być w nią zaangażowane wszystkie kreatywne umysły – projektanci, artyści, naukowcy, architekci i obywatele. Prelegenci zastanawiali się zatem, jak pogodzić czasem bardzo sprzeczne oczekiwania tych grup.

ikona