1473 (1173) 2021-10-29 - 2021-11-04

Gdynia wspiera cudzoziemców

Punkt informacji, specjalna grupa na Facebooku, pomoc w legalizacji pobytu i znalezieniu pracy, darmowe kursy języka polskiego, dystrybucja żywności w sklepikach społecznych i wsparcie w kryzysie dla rodzin z dziećmi – to tylko niektóre działania pomocowe dla obcokrajowców, które od dłuższego czasu są realizowane w Gdyni. Zdecydowana większość osób korzystających obecnie ze wsparcia to obywatele Ukrainy i Białorusi.

W skład miejskiej grupy na rzecz wspierania imigrantów wchodzą przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Wydziału Edukacji oraz Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Gdyni, Biblioteki Gdynia, Laboratorium Innowacji Społecznych, Powiatowego Urzędu Pracy, Banku Żywności, Stowarzyszenia Gaudium Vitae, Stowarzyszenia OVUM, Szkoły Podstawowej nr 26, Muzeum Emigracji i Straży Granicznej. Aktywnymi członkami zespołu są też obcokrajowcy, którzy już zadomowili się w naszym mieście i doskonale wiedzą, z jakimi kłopotami mogą borykać się nowo przybyli. Grupa spotyka się średnio dwa razy w roku, aby zaktualizować informacje o swoich działaniach oraz omówić konieczne zmiany w ofercie kierowanej do nowych mieszkańców Gdyni.

W 2017 roku z inicjatywy miejskiej koalicji powstał Punkt Informacyjny dla Cudzoziemców (ul. Wolności 11a) i zaczęła funkcjonować skierowana do cudzoziemców grupa na Facebooku – cudzoziemcy.gdynia. W 2019 roku z pomocy punktu informacyjnego skorzystało 475 osób, a w 2020 roku było ich już 589. Natomiast do końca września br. z tej oferty wsparcia skorzystało 518 osób. Z kolei grupa na Facebooku liczy obecnie 2100 członków.

Bardzo ważnym obszarem wsparcia są bezpłatne kursy języka polskiego, organizowane przez Bibliotekę Gdynia. W 2020 roku skorzystało z nich 120 osób. Od września kursy językowe prowadzi również Laboratorium Innowacji Społecznych, a zajęcia odbywają się w przystaniach sąsiedzkich. Instytucja opracowała także informator „Witaj w Gdyni”. Jest on dostępny w języku polskim, rosyjskim i angielskim. Znajdują się tam ważne informacje, adresy i porady dotyczące życia w mieście. Informatory są dystrybuowane m.in. w Urzędzie Miasta, przystaniach sąsiedzkich (Przystań Lipowa 15, Przystań Opata Hackiego 33, Przystań Śmidowicza 49), Powiatowym Urzędzie Pracy, Punkcie Informacji dla Cudzoziemców oraz w Muzeum Emigracji.

Umiejętności językowe można trenować podczas odbywających się w Muzeum Emigracji konwersacji Gdynia Language Swap.
W Szkole Podstawowej nr 26 stworzono oddziały przygotowawcze, w których dzieci poznają język polski i polską kulturę, nim trafią do klas tradycyjnych.

Najważniejsze informacje o mieście można także znaleźć na portalu www.gdynia.pl. Są one przetłumaczone na: angielski, niemiecki, rosyjski, ukraiński i szwedzki.

Nieocenionym wsparciem w sytuacjach kryzysowych dla cudzoziemców są dwa gdyńskie sklepiki społeczne „Za stołem”, prowadzone przez Bank Żywności w Trójmieście. W punktach przy ul. Lotników 86 i ul. Maciejewicza 11 jest wydawana żywność z krótkim terminem przydatności do spożycia, którą Bank Żywności pozyskuje od dużych sieci handlowych. W 2020 roku z tej formy wsparcia skorzystało ponad 1,5 tys. osób, a w 2021 – blisko 1,8 tys.

Z kolei Stowarzyszenie Gaudium Vitae dostarcza obcokrajowcom pomoc rzeczową, szczególnie odzież, artykuły szkolne i gospodarstwa domowego czy wyprawki dla noworodków.

Podczas spotkania grupy na rzecz wspierania imigrantów zauważono, że coraz więcej rodzin cudzoziemskich nie przyjeżdża do naszego miasta wyłącznie w celach zarobkowych i z planami szybkiego powrotu do ojczyzny. Sprowadzają się głównie po to, aby osiedlić się w Gdyni na stałe. Jednocześnie nadal jest sporo osób, które traktują Polskę jako kraj tymczasowego pobytu.

Szczegóły: www.gdyniawspiera.pl.

ikona