1473 (1173) 2021-10-29 - 2021-11-04

Wspominamy tych, którzy odeszli

„Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą, zostaną po nich buty i telefon głuchy…”. Okres Wszystkich Świętych to wyjątkowy czas zadumy. Tradycyjnie, wspominamy gdynian i osoby związane z naszym miastem, które odeszły w ciągu ostatniego roku. Wielu wśród nich to ludzi morza, którzy w tym roku odeszli na wieczną wachtę.



26 listopada w wieku 92 lat odszedł Aleksander Ryziński, Kresowianin, działacz Związku Sybiraków od roku 1988. Przez 27 lat był Prezesem Koła w Gdyni. Był również członkiem Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie, laureat Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”.

***

12 stycznia zmarł były zawodnik Arki Gdynia, zdobywca Pucharu Polski w 1979 roku Franciszek Bochentyn.

***

21 stycznia na wieczną służbę odszedł mł. insp. Sławomir Becker, komendant Komisariatu Policji na Oksywiu.

***

Szymon Pawlicki, aktor, działacz „Solidarności”, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni zmarł 25 stycznia w wieku 85 lat.

***

21 lutego zmarł Krzysztof Chachulski. Miał 67 lat. Aktywnie uczestniczył w życiu Gdyni i działał na rzecz jej rozwoju. Przez dwie kadencje był radnym dzielnicy Pogórze, a od 2018 roku radnym miasta z ramienia klubu Koalicji Obywatelskiej.

***

W wieku 82 lat odszedł Benedykt Wietrzykowski – prezes Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych. Przez lata kultywował pamięć o losie gdynian przymusowo wysiedlonych z naszego miasta podczas II wojny światowej. Sam był jednym z nich. Głośno mówił również o prześladowaniach miejscowej ludności przez władze komunistyczne w okresie powojennym.
W 2013 roku Benedykt Wietrzykowski został odznaczony medalem Pro Patria.

***

Był wybitnym anglistą, literaturoznawcą, pisarzem, tłumaczem i teatrologiem. Stał na czele Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego od początku jego istnienia. Gdynia była jego miejscem na ziemi. Mieszkał tu ponad 20 lat i kochał nasze miasto. 3 marca odszedł prof. Jerzy Limon. Miał 71 lat.
Prof. Jerzy Limon doprowadził do budowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, który został otwarty w 2014 roku i którego był wieloletnim dyrektorem. W 2019 roku został laureatem Pragnell Shakespeare Award.

***

4 marca w wieku 72 lat zmarł były rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, prof. Tadeusz Huciński.
Prof. Tadeusz Huciński został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

***

18 marca zmarł Waldemar Pożarowszczyk – prezes powiatowego koła Polskiego Związku Niewidomych w Gdyni. Prowadził w naszym mieście między innymi Centrum Informacji i Rehabilitacji dla Osób Niewidomych i Niedowidzących. Laurea nagrody „Gdynia bez barier”, którą otrzymał za długoletnie zaangażowanie i pomoc osobom niewidomym i niedowidzącym oraz ich rodzinom. Miał 70 lat.

***

29 marca odszedł od prof. Zygmunt Polański, pracownik Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni. Zajmował się zagadnieniami ekonomicznymi dotyczącymi
eksploatacji żywych zasobów morza. Miał 91 lat.

***

20 maja w wieku 87 lat odszedł założyciel Gdyńskiej Akademii Siatkówki, wieloletni sędzia, członek Klubu oraz członek Zarządu Pomorskiego Związku Piłki Siatkowej i wybitny trener Adam Banach.

***

26 maja na wieczną wachtę odszedł admirał floty Ryszard Łukasik, dowódca Marynarki Wojennej RP w latach 1996-2003, były zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego i pełniący obowiązki szefa BBN, a także profesor wizytujący w Akademii Marynarki Wojennej. Był wielokrotnie honorowany najwyższymi odznaczeniami wojskowymi i państwowymi. Miał 75 lat.

***

26 maja w wieku 76 lat zmarł Marian Zacharewicz – kompozytor, piosenkarz i dziennikarz radiowy.
Był menedżerem i twórcą wielu przebojów Ireny Jarockiej.
Brał udział w festiwalach, takich jak Jazz nad Odrą, Opole, Kołobrzeg. Kierował Zespołem Reprezentacyjnym Marynarki Wojennej Flotylla. W latach 1978-1985 był dyrektorem artystycznym festiwalu BART w Sopocie. Prezes i redaktor naczelny radia Eska Nord w latach 1996-2010. Wykładał również dziennikarstwo radiowe w jednej ze szkół wyższych w Gdańsku.

***

Wybitna żeglarska kpt Krystyna Chojnowska-Liskiewicz odeszła w nocy, z 12 na 13 czerwca. Była pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła jachtem kulę ziemską.

***

19 lipca w wieku 74 lat odszedł Wojciech Lipiński. Był wieloletnim radnym Obłuża, współtwórcą rady dzielnicy, a w ostatnich latach jej przewodniczącym. Niezwykle zaangażowany w sprawy dzielnicy, poświęcający jej rozwojowi całe swoje życie.

***

20 lipca w wieku 89 lat na wieczną wachtę odszedł Bohdan Sienkiewicz. Dziennikarz, entuzjasta i popularyzator wiedzy o morzu, żeglarz, a także współautor kultowego programu telewizyjnego „Latający Holender”, traktującego, rzecz jasna o tematyce morskiej.

***

29 sierpnia na wieczną wachtę odeszła Mira Urbaniak, dziennikarka i pisarka popularyzująca tematykę morską oraz żeglarka, która m.in. na „Zawiszy Czarnym” opłynęła przylądek Horn.

***

2 września na wieczną wachtę odszedł Andrzej Lutomski. Był to człowiek niezwykle zasłużony dla gdyńskiego i polskiego żeglarstwa. Działacz klubowy i związkowy oraz trener wielu znakomitych zawodników i wychowawca dzieci. Miał 88 lat.

***

13 października odszedł zasłużony dla gdyńskiej kultury Sławek Łuba. Choć większość zna go jako twórcę marki „Pokład”, jego działalność znacznie wykraczała poza zarządzanie klubem muzycznym. W ciągu dwóch dekad zorganizował przeszło 300 koncertów, aktywnie uczestniczył też w życiu społecznym, angażując się w działalność charytatywną. Miał 61 lat.

  • ikonaOpublikowano: 28.10.2021 13:39
  • ikona

    Autor: Weronika Rozbicka (w.rozbicka@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.11.2021 14:51
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona