1478 (1178) 2021-12-10 - 2021-12-16

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF

Pamiętne wydarzenia z życia miasta i kraju widziane z filmowej perspektywy – Gdyńskie Centrum Filmowe aktywnie uczestniczy w obchodach ważnych rocznic i świąt, proponując widzom Kina Studyjnego GCF specjalnie przygotowany repertuar. W przeddzień 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego – 12 grudnia – zobaczyć będzie można trzy filmy, w tym jeden przedpremierowo.


Bilety na te seanse w cenie 8 zł można kupić w kasie Kina Studyjnego GCF lub online na www.gcf.org.pl. Specjalny program Kina Studyjnego GCF otwiera przedpremierowy pokaz filmu obyczajowego „Chrzciny” (2021) w reż. Jakuba Skocznia z Katarzyną Figurą w roli głównej. „Żeby nie było śladów” (2021) to dramat w reż. Jana P. Matuszyńskiego, oparty na reportażu Cezarego Łazarewicza pod tym samym tytułem, przedstawiający historię tuszowania zabójstwa Grzegorza Przemyka. Film, z Tomaszem Ziętkiem w roli głównej, zdobył Srebrne Lwy na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i jest polskim kandydatem do Oscara. W przeddzień 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce będzie również okazja, by w Kinie Studyjnym GCF przypomnieć sobie lub obejrzeć po raz pierwszy film „Popiełuszko. Wolność jest w nas” w reż. Rafała Wieczyńskiego. W tytułową postać księdza Jerzego wcielił się Adam Woronowicz.
Seanse filmowe dla dzieci ze spektrum autyzmu oraz ich opiekunów wpisały się już w program Gdyńskiego Centrum Filmowego. We współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm w sali kinowej Goplana odbywają się projekcje przyjazne sensorycznie dla młodych widzów, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu przez dłuższy czas lub są wrażliwi wzrokowo. Kolejny dostosowany do potrzeb dzieci ze spektrum autyzmu seans zaplanowano 11 grudnia o godz. 12.00. Dzieci zobaczą familijny film przygodowy pt. „Mikołaj w każdym z nas 2”. Podczas seansu światła są przyciemnione, by nie budzić lęku, a także by zmniejszyć kontrast między jasnością wyświetlanego na ekranie obrazu a resztą otoczenia. Dźwięk jest nieco przyciszony, by nie ogłuszał osób nadwrażliwych. Przed pokazem nie są wyświetlane zwiastuny, by nie rozpraszać uwagi widzów. W trakcie seansu nie obowiązuje zasada całkowitej ciszy – można komentować film, śpiewać piosenkę razem z bohaterem, tańczyć razem z nim, wyrażać ekscytację, wędrować po sali. Rodzice nie muszą już czuć się nieswojo, kiedy ich dziecko całym sobą raduje się z filmu.
Od 13 do 16 grudnia w Gdyńskim Centrum Filmowym odbywa się 49. Forum Wokół Kina, czyli spotkanie branży związanej z dystrybucją filmową w Polsce. Widzowie będą mogli ponownie wybrać się do Kina Studyjnego GCF od 17 grudnia.

ikona