Na internetowej stronie bo.gdynia.pl dostępne są już wszystkie dokumenty potrzebne do złożenia projektu do gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. To oznacza, że każdy, kto ma już pomysł, może rozpocząć przygotowania i między 24 stycznia a 21 lutego złożyć swój wniosek. Do rozdysponowania jest ponad 11 mln zł!
Budżet Obywatelski to coroczne konsultacje społeczne, w ramach których gdynianie decydują, na co przeznaczyć konkretną kwotę z budżetu miasta. Tegoroczna edycja rozpoczyna się 24 stycznia – etapem składania projektów dzielnicowych i miejskich.
– Budżet Obywatelski to dla wszystkich mieszkańców możliwość współdecydowania o tym, jak zmieniać się będzie Gdynia. Etap, który właśnie rozpoczynamy, ma szczególne znaczenie. To właśnie Państwa zaangażowanie w przygotowanie projektów jest siłą napędową tego procesu. Ponad 540 pomysłów przekazanych dotąd do realizacji jest tego najlepszym dowodem. Zachęcam do składania wniosków, razem możemy wiele zdziałać – zachęca Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.Składane projekty mogą dotyczyć zarówno inwestycji, jak i organizacji działań tzw. miękkich, w tym m.in. spotkań, warsztatów i wydarzeń, wpisujących się w katalog zadań możliwych do realizacji przez miasto. Projekty dzielnicowe muszą dotyczyć konkretnej dzielnicy, a projekty miejskie odpowiadać na potrzeby mieszkańców więcej niż jednej dzielnicy oraz zakładać realizację działań ważnych z punktu widzenia całego miasta bądź jego znacznej części.
Projekty dotyczące całego miasta można składać w ramach tzw. Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego. To znaczy, że tegoroczny zakres tematyczny przewiduje, że projekty ogólnomiejskie mogą skupiać m.in. inicjatywy organizacji zieleni miejskiej lub związane z zagospodarowaniem wód opadowych i roztopowych.
Łączna pula środków tej edycji BO to ponad 11 mln zł.
Formularze dostępne są na stronie internetowej www.bo.gdynia.pl w zakładce „Poradnik”.
Głosowanie w BO2022 odbędzie się we wrześniu.
KTO MOŻE ZŁOŻYĆ PROJEKT?
Każdy, kto mieszka w Gdyni, bez względu na wiek czy adres zameldowania. Wystarczy mieć pomysł na zmiany w swoim otoczeniu.Osoby niepełnoletnie powinny do wniosku dołączyć zgodę rodzica/opiekuna prawnego na złożenie wniosku.
JAK PRZYGOTOWAĆ PROJEKT?
W formularzu wniosku projekcie opisz jego cel, działania niezbędne do jego osiągnięcia i szacunkowe koszty realizacji. W celu określenia kosztów projektu warto skorzystać z cenników dostępnych na www.bo.gdynia.pl lub skontaktować się z urzędnikami w odpowiednich jednostkach miejskich.Warto także wziąć udział w spotkaniach z przedstawicielami Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej gdyński BO. Szczegółowe informacje o formie oraz datach konsultacji i Dniu Otwartym BO będą dostępne na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego.
GDZIE ZŁOŻYĆ WNIOSEK?
Formularz projektu można złożyć:
– elektronicznie – wypełniając go w systemie, do którego między 24 stycznia a 21 lutego odsyłać będzie strona internetowa bo.gdynia.pl,
– osobiście – składając uzupełniony formularz:
1) w siedzibie Laboratorium Innowacji Społecznych przy ul. Żeromskiego 31 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00;
2) w recepcji centrum sąsiedzkiego Przystań Śmidowicza 49 (poniedziałek w godz. 7.00-16.00, wtorek w godz. 7.00-20.00, środa w godz. 7.00-20.00, czwartek w godz. 7.00-20.00, piątek w godz. 7.00-16.00);
– za pośrednictwem poczty tradycyjnej – przesyłając wniosek na adres Laboratorium Innowacji Społecznych, ul. Żeromskiego 31, 81-346 Gdynia, z dopiskiem „Projekt – Budżet Obywatelski”;
– przez skrzynkę podawczą ePUAP: /LISGdynia/SkrytkaESP/ – wybierając formularz „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”.
O złożeniu wniosku w terminie decyduje data jego doręczenia.
JAK SPRAWDZIĆ, KTO JEST WŁAŚCICIELEM TERENU, NA KTÓRYM MA BYĆ REALIZOWANY PROJEKT?
Numer oraz własność działki można sprawdzić w gdyńskim portalu mapowym. W serwisie bo.gdynia.pl dostępna jest jego instrukcja obsługi. Ponadto wątpliwości związane z określeniem własności działki można skonsultować z urzędnikami z Wydziału Gospodarowania Nieruchomościami i Geodezji.CZY MOŻNA ZGŁOSIĆ PROJEKT NA TERENIE, KTÓRY NIE NALEŻY DO MIASTA?
Tak, ale niezbędne jest dołączenie zgody właściciela na realizację projektu na jego nieruchomości. Jeśli właścicielem jest osoba prywatna/spółdzielnia/wspólnota, musi wypełnić oświadczenie (wszystkie dokumenty dostępne są na stronie internetowej BO). Jeśli działka należy do podmiotów kontrolowanych przez Skarb Państwa – przedstawiciel instytucji administrującej tą działką także musi podpisać stosowne oświadczenie.Jeśli zgłoszony projekt zostanie wybrany do realizacji, a działka należy do osoby prywatnej czy innego podmiotu (poza Skarbem Państwa), właściciel działki będzie musiał podpisać umowę, w której przekaże w bezpłatnie używanie posiadaną nieruchomość.
CO SIĘ STANIE PO ZŁOŻENIU WNIOSKU?
Wniosek zostanie poddany weryfikacji – ogólnej (formalnej), a potem szczegółowej (merytorycznej, techniczno-finansowej).W trakcie weryfikacji ogólnej urzędnicy sprawdzą, czy wniosek jest kompletny i nie brakuje w nim żadnych załączników. Podczas weryfikacji szczegółowej zostanie sprawdzone, czy pomysł jest możliwy do zrealizowania w sposób wskazany we wniosku, a opisana inwestycja/wydarzenie zostało dobrze wycenione. Ważnym kryterium oceny wniosku będzie jego zgodność ze strategiami i programami miasta oraz działaniami finansowanymi z budżetu miasta w poprzednich latach.
Może się zdarzyć, że urzędnicy będą mieli zastrzeżenia dotyczące projektu – w takiej sytuacji skontaktują się z autorami, aby wyjaśnić, jakiego rodzaju zmiany są niezbędne, żeby projekt był możliwy do realizacji. Na odniesienie się do uwag będzie 5 dni kalendarzowych.
Etap weryfikacji projektów będzie trwał do 24 czerwca 2022. Głosowanie potrwa od 5 do 19 września.
Opublikowano: 20.01.2022 13:31
Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)