1489 (1189) 2022-03-25 - 2022-03-31

Gdzie znaleźć bezpłatne książki po ukraińsku?

Z myślą o uchodźcach Ukrainy Biblioteka Gdynia przygotowała listę stron, z których można bezpłatnie pobrać książki w języku ukraińskim.

Większość z nich jest przeznaczona dla najmłodszych, ale wśród propozycji znajdziemy także rozmówki ukraińsko-polskie czy inne tytuły dla dorosłych.
Portal „Lustro Biblioteki” udostępnił listę 70 darmowych książek dziecięcych w języku ukraińskim. Literatura znalazła się w sieci dzięki Stowarzyszeniu Osvitoria, które pomaga zmieniać i rozwijać edukację na Ukrainie. Tytuły są dostępne dzięki porozumieniu z ukraińskimi wydawcami. Wśród dostępnych pozycji znajdziemy bajki na dobranoc, książeczki dwujęzyczne (ukraińsko-angielskie), opowieści dla dzieci powyżej 3, 6 lub 9 lat, a także książki o zwierzętach oraz serię „Ciekawa Ukraina”.
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich aktualizuje listę linków do stron z literaturą dziecięcą po ukraińsku. Wśród nich, znajdziemy m.in. odnośniki do serwisu KNIGO GO lub do ukraińskiego wydawnictwa „Stary Lew”, udostępniającego sześć audiobooków. Wydawnictwo „Egmont” udostępnia darmową ukraińską wersję komiksu „Kajko i Kokosz – Wielki Turniej”, a na stronie „Dwóch Sióstr” znajdziemy ilość kolorowanek.