1497 (1197) 202-05-27 - 2022-06-02

„Lombard” i „Pisklaki” – gdyńscy laureaci Millennium Docs Against Gravity

W czwartek, 19 maja podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Gdyńskim Centrum Filmowym poznaliśmy laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni. Oprócz tego wręczono również Nagrodę Etnomatograf Muzeum Narodowego w Gdańsku.


Gala wręczenia nagród odbyła się 19 maja. Podczas ceremonii poznaliśmy laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni i Nagrody Etnomatograf. Uroczystość w Gdyńskim Centrum Filmowym połączona była z jedynym pokazem filmu „Podwodne życie Jacques’a Cousteau” w reż. Liz Garbus.
Trzyosobowe jury w składzie: Maciej Cuske, Honorata Martin i Maciej Salamon przyznało ją najlepszemu spośród dwunastu filmów nominowanych do Konkursu Głównego. Zdobywcą tegorocznej Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni i tym samym zdobywcą 15 tys. zł został film pt. „Lombard” wyreżyserowany przez Łukasza Kowalskiego.
W tym roku w Gdyni przyznano także wyróżnienie. Otrzymał je film pt. „Pisklaki” w reżyserii Lidii Dudy „za pokazanie niezwykłego dziecięcego tria, które uczy nas, jak ważne są emocje, uczucia, empatia, czułość i dotyk”.
Po raz drugi na festiwalu nagrodę wręczył również Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Nagroda Etnomatograf trafiła do najlepszego filmu o tematyce etnograficznej i antropologicznej. Trzyosobowe jury w składzie: Krystyna Weiher-Sitkiewicz, Anna Ratajczak-Krajka i Waldemar Elwart wyróżniło dokument, który ich zdaniem w najczulszy sposób ukazuje autentyczne oblicze człowieka.
Nagroda Etnomatograf trafiła do reżyserki Dongan Chen za film „Zdradzone pieśni”.
Przypomnijmy, że część online 19. edycji Millennium Docs Against Gravity potrwa do 5 czerwca. Wybrane tytuły będzie można obejrzeć na stronie internetowej MDAG.
Gratulujemy!

ikona