1500 (1200) 2022-06-24 - 2022-06-30

Gdynia w Klimacie – różne oblicza dbania o wodę

Czerwiec to miesiąca poświęcony wodzie. Warto przy tej okazji wspomnieć o gdyńskich działaniach poświęconych jej ochronie i oszczędzaniu.

Jednym z nich jest zbieranie wody deszczowej. Na realizację tego przedsięwzięcia można uzyskać miejską dotację. Może to być 80% poniesionych kosztów – do kwoty nawet 10 000 zł. Miasto wspiera instalację beczek, a także realizację ogrodów deszczowych w pojemniku lub w gruncie, urządzeń retencyjno-rozsączających, oczek wodnych o charakterze retencyjnym oraz otwartych zbiorników retencyjnych i retencyjno-filtracyjnych czy nawierzchni przepuszczalnych ścieżek i podjazdów. Wszystko po to, aby woda pozostawała w miejscu opadu, a nawet była dalej spożytkowywana, tym samym nie spływała do kanalizacji deszczowej, a finalnie do morza.
Z drugiej strony gdyński PEWiK wspiera miejskie wydarzenia i promuje picie wody z kranu, co ma wpływ nie tylko na zdrowie mieszkańców, ale także na szanowanie zasobów i znaczące zmniejszanie zużycia jednorazowego plastiku w postaci butelek. Na miejskich wydarzeniach możemy zaobserwować beczkowóz z pitną wodą dostępną dla uczestników za darmo, z gwarancją ugaszenia pragnienia przy jednoczesnym zadbaniu o środowisko. Dlatego zalecane jest przybywanie na takie wydarzenia z własnym bidonem lub wielorazowym kubkiem, np. gdyńskiej firmy UrCup wspierającej cyrkularność poprzez system kaucyjny.
A co na to nauka? Co z problemem dostępu do wody pitnej dla blisko 2 miliardów ludzi, zwłaszcza w Afryce czy Azji? Tu nad rozwiązaniem pracuje start-up działający w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, tworząc rewolucyjne Nanomembrany, oczyszczające i odsalające słoną wodę w ciągu zaledwie 2 minut. To rozwiązanie wykorzystujące proces prostej filtracji, który polega na przepływie grawitacyjnym i nie wymaga dostępu do energii, czy ciśnienia. To rozwiązanie łatwo skalowalne, niezwykle ekologiczne, zmniejsza negatywny wpływ na środowisko, oraz nie powoduje emisji CO2. Jego liderem jest start-up Nanoseen. Kibicujemy rozwojowi tego projektu!

Gdynia w klimacie

ikona