1518 (1218) 2022-12-02 - 2022-12-08

Świętujemy 89. urodziny Dworca Morskiego

11 grudnia w Muzeum Emigracji przy ul. Polskiej 1 będziemy celebrować 89. urodziny zabytkowego Dworca Morskiego. Z tej okazji odbędzie się koncert Małej Orkiestry Dancingowej pod dyrekcją Noama Zylberberga z gościnnym udziałem Jana Emila Młynarskiego. Urodzinowy retro wieczór zacznie się o godzinie 19.00.

Urodzinowy koncert w Dworcu Morskim będzie okazją do opowiedzenia o latach międzywojennych – czasach nadziei, marzeń i emigracji. Warto przypomnieć, że dzięki otwarciu Dworca Morskiego 8 grudnia 1933 roku Gdynia stała się centrum na mapie ruchu pasażerskiego całej Polski. To właśnie tu cumowały legendarne polskie transatlantyki, na których Polacy wyruszali w daleki świat.
W przedwojennej Gdyni wraz z rozwojem miasta, portu prężnie rozwijała się kultura. Regularnie gościli tu najznamienitsi pionierzy polskiego jazzu oraz najbardziej znani artyści z tamtych czasów. Swój nowoczesny lokal rozrywkowy o nazwie Cafe-Dancing Melodyst miał tu jeden z najważniejszych przedwojennych band leaderów – Fred Melodyst, prywatnie cioteczny brat Jerzego Petersburskiego oraz braci Henryka i Artura Goldów – kompozytorów niezliczonych szlagierów tworzących polską kulturę muzyczną po dziś dzień.
Dwunastoosobowa Mała Orkiestra Dancingowa pod dyrekcją Noama Zylberberga wykonuje muzykę międzywojnia. Korzystając z oryginalnych nagrań, orkiestra przygotowuje aranżacje utworów i wykonuje je, zachowując wierność stylowi. Dzięki temu podczas koncertu zabytkowy hol Dworca Morskiego, 89 lat po otwarciu, ponownie zabrzmi muzyką lat 30.
Jan Emil Młynarski to perkusista, wokalista, producent, i radiowiec. Jego pasją jest polska muzyka rozrywkowa do 1949 r. Współtworzy również Jazz Band Młynarski-Masecki, w którym śpiewa przedwojenny repertuar taneczny.
Bilety na urodzinowe wydarzenie są do nabycia na interticket.pl oraz w kasie muzeum w cenie 30 złotych.

ikona