688 (297) 2005-01-07 - 2005-01-13

V Przegląd Jasełek

9 stycznia br. w niedzielę, w godz. od 10.00 do 13.30 w Teatrze Miejskim przy ul. Bema 33 odbędzie się finał V Gdyńskiego Przeglądu Jasełek. W tegorocznym konkursie wzięło udział wiele gdyńsich szkół. Organizatorami przeglądu są: Urząd Miasta Gdyni, Dom Kultury w Małym Kacku, Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr 33, Gimnazjum Nr 11, IX Liceum Ogólnokształcące.
Zapraszamy. Wstęp wolny!
Tradycje związane z przedstawieniami bożonarodzeniowymi i noworocznymi mają w Polsce bogatą historię. Sięgają czasów średniowiecza. Herod, diabły i anioły zadomowiły się w świadomości każdego Polaka.
Gdynia jest miastem młodym, ale obrzędy związane ze Świętami Bożego Narodzenia znalazły również tutaj swe miejsce. Nie ma chyba szkoły, w której w okresie przedświątecznym nie wystawiałoby się jasełek. Młodzi ludzie bardzo chętnie podtrzymują tę tradycję. Stąd narodził się pomysł zorganizowania w naszym mieście przeglądu ( na zasadach konkursu) przedstawień związanych z Bożym Narodzeniem, tworzonych przez zespoły szkolne. Chcemy w ten sposób dać dzieciom i młodzieży możliwość pokazania swojej pracy i skonfrontowania pomysłów.
Odbyły się już cztery Gdyńskie Przeglądy Jasełek. Impreza ta spotkała się z dużym zainteresowaniem szkół. Mamy nadzieję, iż stała się ona tradycją na stałe wpisaną w kalendarz kultury Gdyni.
Patronat honorowy nad imprezą objęli: Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Gocłowski- Metropolita Gdański i Prezydent Miasta Gdyni- Wojciech Szczurek.

ikona