734 (343) 2005-12-08 - 2005-12-14

Przejście przez morze

Kolęda z muzyką Zygmunta Koniecznego
16 grudnia 2005, w przeddzień 35. rocznicy masakry grudniowej w Gdyni odbędzie się premierowe przedstawienie poetyckie pt. „Przejście przez morze. Kolęda” autorstwa Ernesta Brylla z muzyką Zygmunta Koniecznego, w reżyserii Macieja Korwina i Bernarda Szyca. Spektakl zostanie wystawiony w Kościele o.o. Franciszkanów przy ul. Ujejskiego 40.
„Przejście przez morze. Kolęda” jest przedstawieniem poetyckim poruszającym kwestie podstawowych wartości takich jak Ojczyzna, wiara, rodzina, wspólnota. Jest równocześnie próbą nakłonienia do refleksji nad naszą rzeczywistością, próbą odniesienia się do stanu ducha Polaków.
Inspiracją do powstania tekstu Ernesta Brylla był spektakl jego autorstwa z muzyką Wojciecha Trzcińskiego „Kolęda – Nocka”, który miał premierę w grudniu 1980 roku na deskach Teatru Muzycznego. Zarówno tamto przedstawienie, jak i „Przejście przez morze” zainspirowane było również tragedią roku 70’, jaka rozegrała się w Gdyni. Ani jednak teksty „Kolędy–Nocki”, ani „Przejścia przez morze” nie są tekstami poświęconymi rocznicy tych wydarzeń. Notabene zespół Teatru rozważał także ponowne wystawienie „Kolędy-Nocki” w 25. lecie tamtej inscenizacji. Artyści doszli do wniosku, że odtworzenie atmosfery tamtego czasu jest niemożliwe. Niestety, nie żyje Krzysztof Bukowski, reżyser tamtego przedstawienia, a w samym zespole Teatru pozostały jedynie cztery osoby, które uczestniczyły w tamtym spektaklu. Po wielu dyskusjach Ernest Bryll zdecydował się napisać nowy tekst dramatyczny, w którym bardziej zajmuje się teraźniejszością, niż odnosi się do zdarzeń historycznych. Muzykę napisał wybitny krakowski kompozytor Zygmunt Konieczny. Jest to przedstawienie wieloobsadowe; w spektaklu weźmie udział ok. 100 aktorów i statystów, chór oraz 55 osobowa orkiestra.
Twórcy postanowili wystawić to przedstawienie w Kościele OO. Franciszkanów na Wzgórzu Św. Maksymiliana, który jest patriotycznym symbolem Gdyni. Budynek, który powstał po II wojnie światowej mimo oporów ówczesnych władz, był miejscem, w którym schronili się uczestnicy wydarzeń grudniowych 70 roku, co ma dla twórców przedstawienia znaczenie symboliczne. Jest to przedstawienie wieloobsadowe; w spektaklu weźmie udział ok. 100 aktorów i statystów, chór oraz 55 osobowa orkiestra.
Uwaga! Zainteresowani przedstawieniem proszeni są o odbiór zaproszeń w dniu 14 grudnia (środa) w kasie Teatru Muzycznego w godz. od 9.00 do 19.00.
Przedstawienie w Kościele o.o. Franciszkanów rozpocznie się 16 grudnia o godz. 20.00.

ikona