809 (418) 2007-06-22 - 2007-06-28

LEPIEJ WIEDZIEĆ (odcinek I)* Polak pracuje w Wielkiej Brytanii

Aby pracować w Wielkiej Brytanii należy posiadać dowód tożsamości kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Z dniem 1 maja 2004 obywatele polscy chcący podjąć pracę w Wielkiej Brytanii, muszą zarejestrować się w Home Office (biuro zajmujące się migracją zarobkową). Obywatel RP nie potrzebuje pozwolenia na pracę.
Wniosek o rejestrację w ramach Programu Rejestracji Pracowników należy złożyć niezwłocznie po podjęciu nowej pracy, najpóźniej w ciągu miesiąca. Jeżeli dana osoba nie złoży wniosku w tym czasie, zatrudnienie stanie się nielegalne po upłynięciu tego terminu. Zatrudnienie będzie nielegalne do momentu wydania zaświadczenia o rejestracji oraz konieczne może się okazać przerwanie zatrudnienia.
Jeśli formularz zostanie rozpatrzony pozytywnie, pracownik otrzyma kartę rejestracyjną i zaświadczenie rejestracyjne. Jeżeli zostanie odrzucony, wymagane dokumenty wraz z opłatą (90 £) zostaną zwrócone. Można pracować jednocześnie w więcej niż jednym miejscu pracy, ale konieczne jest złożenie wniosku o zaświadczenie o rejestracji dla każdego pracodawcy, u którego zatrudniona jest dana osoba. Jeżeli pracownik zmienia pracę musi odnowić swoją rejestrację w Work Registration Scheme (Rejestracja Pracowników) wypełniając odpowiedni formularz.
Po okresie 12 miesięcy nieprzerwanego legalnego zatrudnienia w Wielkiej Brytanii, dana osoba będzie miała pełne prawo do swobodnego przemieszczania się i nie będzie już musiała się rejestrować w Programie Rejestracji Pracowników. Wiąże się z tym wiele przywilejów (podatki, opieka medyczna, sprawy emerytalne, pomoc społeczna i prawa pracownicze). W celu wykazania 12 miesięcy nieprzerwanego zatrudnienia konieczne będą zaświadczenia o rejestracji lub inne dowody świadczące o zatrudnieniu.
Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii posiadają takie same prawa jak Anglicy. Brytyjskie prawo gwarantuje pracownikom szereg przywilejów, związanych z czasem pracy, wynagrodzeniem czy standardami pracy. Większość pracodawców przestrzega tych reguł, a warunki pracy w Wielkiej Brytanii są generalnie bardzo dobre. Umowa o pracę nie musi być zawarta w formie pisemnej, a prawa pracownicze przysługują niezależnie od formy umowy: zasadniczo każdy, kto wykonuje pracę na rzecz przedsiębiorcy, jest uważany za pracownika, chyba, że sam jest przedsiębiorcą (samozatrudnienie). Najważniejsze prawa, które warto znać wyjeżdżając do pracy w Zjednoczonym Królestwie, to:
• prawo do minimalnego wynagrodzenia (National Minimum Wage); wszelkie umowy z pracodawcą ustalające wynagrodzenie, które w przeliczeniu na godziny pracy pracownika jest niższe od tej stawki - są nieważne.
• prawo do płatnego urlopu; każda osoba pracująca w Zjednoczonym Królestwie już od pierwszego dnia pracy nabywa uprawnienia do płatnego urlopu. Aktualnie wymiar urlopu wynosi 20 dni roboczych w skali roku (4 tygodnie).
Szczegółowe informacje (np. gdzie i jakie dokumenty wysłać do rejestracji, formularz do pobrania czy dot. szczegółowych rozwiązań w budownictwie) dostępne będą wkrótce na stronie www.ovum.org.pl
Agata Wołek

* Rubryka redagowana przez Biuro Porad Obywatelskich, ul. Traugutta 2, tel. (058) 661 31 51 w pon., wt. , śr. w godz.10.00-12.00, oraz w czw. w godz.10.00-12.00.
Biuro udziela porad bezpłatnie.

  • ikonaOpublikowano: 21.06.2007 00:00
  • ikona

    Autor: Aleksandra Krzymińska

ikona