818 (427) 2007-08-31 - 2007-09-06

LEPIEJ WIEDZIEĆ (odcinek X) Polak pracuje w Wielkiej Brytanii

Zanim wyjedziesz za granicę, domagaj się spisania umowy, w której będą podane warunki pracy, płacy, należne świadczenia, itp. Niestety, dowód wpłaty na konto pośrednika - oszusta - nie daje dużych szans na odzyskanie wpłaconej kwoty, ponieważ do zakładania kont bankowych mogą być wykorzystywane podstawione osoby. Dlatego też zanim zapłacisz pośrednikowi za przejazd, sprawdź, ile wynoszą ceny u innych przewoźników. Nigdy nie płać przed wyjazdem za mieszkanie za granicą oferowane przez pośrednika. Polski pośrednik pracy nie ma prawa skierować Cię do pośrednika zagranicznego. Jedną z metod działania nieuczciwych agencji pośrednictwa pracy jest po uzyskaniu certyfikatu otwieranie tzw. filli (oddziałów), które mają inne nazwy, lecz w rozmowie z klientem powołują się na uprawnienia zdobyte przez firmę założycielską. Jeżeli jakiś zapis w umowie wzbudza twój niepokój skontaktuj się z prawnikiem lub departamentem rynku pracy.

Ważne abyś pamiętał, że jako pracownik masz zagwarantowane prawa do: Krajowej Płacy Minimalnej, prawa dotyczącego wymiaru godzin pracy, prawa do przynależności do związku zawodowego, ochrony przed dyskryminacją oraz ochrony bezpieczeństwa i higieny pracy. Od października 2006 stawka za godzinę pracy (dla osób powyżej 22 roku życia) nie może być niższa niż 5,35 £ (jest to stawka minimalna i jeżeli pracodawca zaoferuje niższą to znaczy, że nie przestrzega prawa). Pracodawca może jednak potrącić z wynagrodzenia (za pisemną zgodą pracownika) koszty posiłków, transportu itd. W takich przypadkach wynagrodzenie może spaść poniżej krajowej płacy minimalnej. Istnieje jeden wyjątek – jeśli pracodawca zapewnia ci zakwaterowanie, maksimum £29.05 tygodniowo może być potrącone (lub £4.15 dziennie, gdy mieszkanie jest zapewnione na mniej niż pełen tydzień). Nie oznacza to, że za mieszkanie nie będziesz musiał płacić więcej, tyle tylko, że taka kwota może być odjęta od twojej płacy dla obliczenia minimalnej płacy. Jeśli uważasz, że nie otrzymujesz minimalnej płacy, możesz złożyć skargę dzwoniąc bezpośrednio pod numer infolinii Krajowej Płacy Minimalnej (National Minimum Wage) o numerze 0845 6000 678 (Anglia, Szkocja i Walia).

W poszukiwaniu pracy możemy sami złożyć swoje zgłoszenie do bazy agencji pośrednictwa pracy. Zgłoszenie w postaci formularza aplikacyjnego najczęściej możemy wypełnić i wysłać ze strony internetowej, rzadziej – wypełnić, wydrukować i wysłać pocztą tradycyjną. Jeśli chcemy nie tylko szukać i być szukanym, możemy zapisać się na listę mailingową agencji pośrednictwa pracy. Aby otrzymywać najświeższe informacje na temat najnowszych ofert oraz sytuacji na rynku zatrudnienia, najczęściej wystarczy podać adres internetowy; zdarza się, że podanie podstawowych danych umożliwi ukierunkowanie przesyłanych na nasze konto ogłoszeń. Zdarza się, że zamiast wypełnić formularz aplikacyjny mamy przesłać cv, i to w języku obcym. Wiele agencji pośrednictwa pracy zamieszcza na swoich stronach szablony, według których możemy stworzyć tego typu dokumenty w języku angielskim.

                                                                                 ***

To już ostatni odcinek z tego cyklu. Wkrótce kolejne tematy przygotowane przez Biuro Porad Obywatelskich.

Rubryka redagowana jest przez Biuro Porad Obywatelskich, ul. Traugutta 2, dyżur tel. (058) 661 31 51 w pon., wt., śr. w godz.17.00-19.00, oraz w czw. w godz.10.00-12.00.

Biuro udziela porad bezpłatnie.

ikona