819 (428) 2007-09-07 - 2007-09-13

Wystawy, wystawy...

Do 30 września br. w Gdyni na Skwerze Kościuszki można oglądać plenerowa wystawa wyróżnionych zdjęć w konkursie fotograficznym „Ekologia w Obiektywie”, organizowaną przez firmę Bayer. Tegoroczna edycja była rozgrywana pod hasłem: „Oblicza Ziemi. Energia przyszłości”. Uczestnicy konkursu ubiegali się o nagrody w dwóch kategoriach: Przyroda – 912 zgłoszonych zdjęć i Dewastacja – 392 fotografie. Zwycięzcą Grand Prix został Mariusz Ciesielski za pracę pt. ”Czekając na wiatr”. Nagrodę Urzędu Miasta Gdyni otrzymała Małgorzata Książkiewicz, pochodząca z Sopotu - autorka zdjęcia „Energia fali”. Na gdyńskiej wystawie oprócz nagrodzonych prac, można oglądać zdjęcia autorstwa znanych ludzi związanych z Trójmiastem: Sławomira Kitowskiego, Marka Kamińskiego oraz Jaśka Meli. Nagrodzone fotografie oraz prace zakwalifikowane do wystaw pokonkursowych można również zobaczyć w galerii na stronie www.ekologiawobiektywie.pl.
Wstęp wolny!
***
W ramach festiwalu Transfotografia do 20 września trwa prezentacja sześciu wystaw. Poświęcona szeroko rozumianemu pojęciu: „Granice i przekraczanie”, ukazująca największe bezcłowe centrum handlowe w Europie: Wunderland, zajmująca się zagadnieniem pamięci zbiorowej w byłych republikach Związku Radzieckiego: Wizowa oraz ukazująca specyfikę i wyjątkowość Svalbardu – Arctic. Swoje prace zaprezentuje także kolektyw SPUTNIK Photos, którego członkowie są obywatelami państw Europy Środkowo – Wschodniej. Będzie można także zobaczyć videoprezentację Bulls, autorstwa gdynianki Małgorzaty Dobke. Wszystkie wystawy oglądać można w budynku dawnego magazynu przy ulicy Polskiej 30 od środy do niedzieli w godzinach od 11.00 do 19.00.
Ponadto w ramach II edycji Festiwalu Transfotografia w Galerii Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego oglądać można wystawę fotografii Michaela von Graffenried’a „Wojna bez obrazu”.
Wojna w Algierii w latach 1989-99 nie oszczędziła nikogo. Nikt nie mógł czuć się bezpiecznie. Tego właśnie chcieli terroryści. Szwajcarski fotograf Michael von Graffenried był jednym z niewielu, którym udało się uwiecznić tę wojnę, bliską, a zarazem daleką. Na jego zdjęciach widać strach ludzi; strach policjantów ochraniających fotografa. Von Graffenried przez 9 lat fotografował na czarno-białym filmie życie codzienne Algierii. Dał pierwszeństwo aspektowi dokumentalnemu, zaskakując ludzi, których portretował na ulicy, w kawiarniach, na cmentarzu a nawet w koszarach.
Wystawa będzie czynna do 15 września, codziennie od godziny 10.00 do 18.00. Wstęp wolny!
Galeria PPNT, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni, al. Zwycięstwa 96/98, tel. (058) 735 11 29 www.ppnt.gdynia.pl
***
Do 19 września br. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych – ul. 3 Maja 27/31 prezentowana jest wystawa malarstwa Zenona Bzowego pt. „Piękne Południe”. Autor uprawia malarstwo amatorsko. Wcześniej zajmował się fotografiką pejzażową i portretową. Jego pasją są także podróże. W swoich obrazach utrwalił miejskie pejzaże i urocze zakątki obszaru śródziemnomorskiego – Hiszpanii, Włoch, Grecji i Afryki. Ekspozycję wzbogacąją również prace ukazujące romantyczny krajobraz ziemi kaszubskiej (cykl Moje Nostalgie). Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 20.00.
Wstęp wolny!
***
Do 23 września w Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera” (ul. Zawiszy Czarnego 1) oglądać można prace Natalii Krzyżanowskiej. Autorka urodziła się w 1979 roku, w Gdyni. Ukończyła studia na wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Gdańskiego. Dwa lata temu całkowicie poświęciła się rysunkowi i malarstwu, które od dawna są jej pasją. Warsztatu plastycznego uczyła się pod kierunkiem Rajmunda Gajzlera. Obecnie kształci się w pracowni Anny Sobol. Posługuje się tuszem, akrylem, akwarelą, ekoliną, suchą pastelą na kartonie ilustracyjnym. Inspiracją prac Natalii Krzyżanowskiej są motywy zaczerpnięte z baśni i legend. Większość rysunków uzupełniają wiersze autorstwa malarki. Prace można oglądać codziennie, w sali nr 212, w godzinach od 8.00 do 16.00.
***
W siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni przy ul. Władysława IV 51, trwa wystawa malarstwa Haliny Wysockiej pt. „Kwiaty, Pejzaże, Impresje”. Autorka jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Swoje zdolności plastyczne rozwijała pod okiem art. plast. prof. Władysława Lama oraz art. plast. Marii Leszczyńskiej. ANa wystawie można oglądać dzieła wykonane przy wykorzystaniu takich technik malarskich jak akwarela, tempera, akryl i olej. Wystawa czynna jest do 13 września br.: w poniedziałki, środy i piątki w godz. 11.00-15.00, a we wtorki i czwartki w godz. 13.00-17.00.
Wstęp wolny!
***
Na „Darze Pomorza” jeszcze tylko do 10.09 br w godz. 9.00- 18.00 oglądać można fotogramy gdyńskiego artysty-fotografika Janusza Uklejewskiego na temat „Daru Młodzieży” Na zdjęciach wykonanych w porcie i w morzu pokazano codzienne czynności i pracę załogi. Możemy zobaczyć m.in. praktykantów pracujących na rejach, na wysokości kilkudziesięciu metrów nad pokładem, nastrojowe impresje zachodu słońca widzianego z Daru Młodzieży, załogę przy rutynowych czynnościach itp.
Wystawę zorganizowano z okazji 25-lecia podniesienia polskiej bandery na Darze Młodzieży.
Bilety: 6 zł, ulgowy 3 zł

ikona