831 (440) 2007-12-07 - 2007-12-13

Polscy uczniowie zbudują roboty dla NASA?

W dniach od 12 do 13 stycznia 2008 roku w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbędzie się VI edycja konkursu ZNEK-Bot, którego organizatorami są: Polskie Towarzystwo Astronautyczne, firma Robotics Inventions, Stowarzyszenie Talent oraz Gdyńskie Centrum Innowacji (GCI).

W ramach programu Zastosowania Nauki do Eksploracji Kosmosu (ZNEK) Polskie Towarzystwo Astronautyczne już od pięciu lat organizuje konkursy dla uczniów szkół ponadpodstawowych i średnich. Ich zwycięzcy rokrocznie otrzymują zaproszenie do reprezentowania Polski w amerykańskiej edycji konkursu Botball, którego patronem jest amerykańska agencja kosmiczna NASA.

Konkurs ZNEK-Bot skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych i gimnazjalnych. Głównym warunkiem uczestnictwa w przedsięwzięciu jest posiadanie zestawu LEGO Mindstorms NXT lub RCX, który posłuży do zbudowania i oprogramowania autonomicznego robota mobilnego, zdolnego do wykonania założonego zadania konkursowego. Zadanie konkursowe zostanie opublikowane na stronie głównej konkursu oraz na stronach internetowych organizatorów 11 grudnia 2007. Nagrodą w konkursie ZNEK-Bot 2008 jest dofinansowanie wyjazdu laureatów na najbliższą edycję konkursu Botball w USA.

W 2006 roku w finałach konkursu Botball w Honolulu jako reprezentanci Polski udział wzięli licealiści z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej w Gdyni: Jakub Oller i Łukasz Kszonowski. Podopieczni Konrada Buzaka – nauczyciela informatyki z popularnej gdyńskiej „trójki” - zajęli w gronie 64 najlepszych ekip amerykańskich doskonałe 7 miejsce, a organizatorzy Botball gorąco zaprosili Polaków do startów w kolejnych edycjach.

Budowa i programowanie małych robotów mobilnych z użyciem wyspecjalizowanych zestawów konstrukcyjnych staje się coraz bardziej popularną i niezwykle ciekawą z edukacyjnego punktu widzenia modą. W ramach konkursu ZNEK-Bot młodzi ludzie mają okazję rozwijać swoje zdolności i zainteresowania w dziedzinie nauk ścisłych, zdobywając doświadczenie w pracy zespołowej przy zastosowaniu innowacyjnych technologii.

Więcej: www.znekbot.u2.pl, www.ptastronaut.org.pl, www.roboticsinventions.com, www.talent.edu.pl, www.ppnt.gdynia.pl

ikona