849 (458) 2008-04-18 - 2008-04-24

Gdynia- polska krzemowa dolina

W dniach 17-23 kwietnia br. w Pomorskim Parku Naukowo- Technologicznym w Gdyni odbędzie się Bałtycka Olimpiada Informatyczna młodzieży szkolnej, w której weźmie udział 60 uczestników - mocne przedstawicielstwa: Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Szwecji oraz gościnnie z Norwegii i Szwajcarii. To fantastyczna, wybitnie uzdolniona młodzież prowadzona przez świetnych nauczycieli, takich jak genialny gdyński nauczyciel istny łowca talentów - Ryszard Szubartowski, założyciel zresztą Stowarzyszenia TALENT, którego celem jest wyszukiwanie najzdolniejszych nastolatków i wszelka pomoc w ich rozwoju.
W 2006 roku to wychowankowie Szubartowskiego jako jedyni reprezentanci szkół średnich w Polsce spotkali się z guru światowej informatyki, szefem Microsoftu Billem Gatesem, kiedy ten odwiedził Polskę.
Międzynarodowe olimpiady informatyczne cieszą się coraz wiekszym zainteresowaniem młodzieży. Informatyka staje się specjalnością młodych Polaków! A Gdynia jest w tej dziedzinie prawdziwą „kuźnią kadr", a może raczej polską „krzemową doliną".
Gdynianie uczestniczą w międzynarodowych olimpiadach informatycznych i to z wielkimi sukcesami - od 5 lat. Dwa lata temu Filip Wolski, absolwent III LO w Gdyni, wychowanek Ryszarda Szubartowskiego - zdobył złoty medal na 18. Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej w Meksyku. A wcześniej m.in. podczas Bałtyckich Olimpiad Informatycznych trzy lata z rzędu zdobył: w 2003 roku w Estonii - srebrny medal, rok później na Łotwie - złoty medal, i również złoto w 2005 roku na Litwie. Dziś - student Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki - jest prawdziwym idolem informatycznej młodzieży! Organizatorem tegorocznej Bałtyckiej Olimpiady Informatycznej w Gdyni są: Komitet Główny Olimpiady Informatycznej, miasto Gdynia i Stowarzyszenie „Talent". Patronat nad tym wydarzeniem objęli: Ministerstwo Edukacji Narodowej i Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
Więcej na stronach: www.oi.edu.pl lub www.talent.edu.pl