852 (451) 2008-05-09 - 2008-05-15

Obudź w sobie obywatela - radzi Biuro Porad Obywatelskich (odc. 3)

Publikujemy nowy cykl porad przygotowanych przez pracowników Biura Porad Obywatelskich (ul. Traugutta 2, tel. (058) 661 31 51). Co tydzień na łamach „Ratusza"pojawiają się pytania najczęściej zadawane przez osoby korzystające z porad BPO i oczywiście odpowiedzi na nie. Zachęcamy do lektury, licząc na to, że pomoże ona w rozwiązaniu wielu problemów.

Do biura zwrócił się z prośbą o poradę klient którego ojciec zaciągnął wiele pożyczek bankowych, nie płacił rachunków za telefon oraz czynszu. W zeszłym miesiącu zmarł na atak serca. Klient pyta się czy będzie zobowiązany spłacać te długi?


Po zmarłym dziedziczą osoby wskazane w testamencie. Gdy nie ma testamentu następuje dziedziczenie ustawowe tj. małżonek i dzieci, a jeśli nie ma dzieci to małżonek, rodzice i rodzeństwo. W tym przypadku klient biura w spadku otrzymał obowiązki majątkowe do których zaliczamy m.in. kredyty lub pożyczki. Aby nie dziedziczyć długów klient ma dwie możliwości. Pierwszą z nich jest odrzucenie spadku. Dzięki czemu klient nie odziedziczy długów, ale też straci prawo do majątku, jeżeli jego ojciec takowy pozostawił. Drugą możliwością jest przejęcie spadku wraz z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że klient składając takie oświadczenie będzie ponosił odpowiedzialność za długi po ojcu tylko do wysokości odziedziczonego majątku. W sytuacji gdy ma się pewność, że poza odziedziczonymi zobowiązaniami finansowymi zmarły niczego nie posiadał np. oszczędności, mieszkania, samochodu itp. - warto odrzucić spadek.
W ciągu 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy ( w tym przypadku ojca) należy złożyć oświadczenie o odrzuceniu lub przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Można to zrobić w sądzie (w ciągu 6 miesięcy musi się odbyć posiedzenie sądu, na którym zostanie przyjęte oświadczenie) lub u notariusza. Warto pamiętać, że odrzucony spadek może przejść np. na rodzeństwo, rodziców, dzieci czy wnuki zmarłego - osoby te też muszą odrzucić spadek.
Pamiętajmy, że w przypadku złożenia oświadczenia o prostym przyjęciu spadku, spadkobierca przejmuje wszelkie prawa i obowiązki wchodzące w skład spadku. Jeżeli długi spadkodawcy wynoszą więcej niż pozostawiony majątek, to będzie on musiał pokryć różnicę z własnego majątku. Należy pamiętać, że jeżeli w ciągu 6 miesięcy spadkobiercy nie złożą żadnego oświadczenia, będzie to równoznaczne z przyjęciem spadku wprost. W przypadku naszego klienta, odziedziczyłby on długi po zmarłym ojcu.
Dodatkowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie www.dlugispadkowe.pl w ramach prowadzonej przez Związek Biur Porad Obywatelskich w Warszawie kampanii Stop Dziedziczeniu długów. Kampanię wspiera również Biuro Porad Obywatelskich w Gdyni, gdzie można uzyskać więcej informacji.

ikona