854 (453) 2008-05-23 - 2008-05-29

II MTB Gdynia - Maraton Nowy Krykulec

Na terenie nowo powstającego osiedla mieszkaniowego „Nowy Krykulec" w Gdyni odbyła się druga edycja maratonu rowerowego MTB Gdynia Maraton 2008. Na starcie stanęło 205 kolarzy z całego Pomorza, co jak na odbywające się w tym samym czasie w Polsce dwa maratony rowerowe stanowi wyśmienitą frekwencję.
W lasach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zawodnicy rywalizowali na dystansie „Giga Maraton" - 80km, „Mega Mataron" (dla mniej zaawansowanych) - 40km oraz „Mini Maraton" - 7km, dla wszystkich tych, którzy potraktowali te zawody w bardzo rekreacyjny sposób. Nie zabrakło jak zawsze zawodników z Baszty Bytów, którzy na starcie stanęli w najsilniejszym składzie oraz kolarzy z gdyńskiej Floty i Sopot Killers.
Liczne podjazdy, ostre zakręty, trudne leśne podłoże sprawiły, że wielu zawodników zakończyło swoje zmagania po 40 km a na trasę „Giga" wyruszyło niespełna 40 kolarzy. W klasyfikacji „Mega" bezkonkurencyjny okazał się Krzysztof Drabik reprezentujący barwy Bikeworld.pl, który po samotnej ucieczce wyprzedził drugiego na mecie Michała Dargacza z MTBNews.pl oraz Łukasza Mudyn z Bytowskiej Baszty. Wśród pań triumfowała doskonale znana z gdyńskich imprez rowerowych Kinga Mudyn z Bytowa przed Moniką Lange ze Skórcza oraz Aleksandrą Koperską z Gdańska.
Wiele emocji dostarczyły również wyścigi młodzieżowe, w których wystartowali najmłodsi adepci kolarstwa górskiego od 6 roku życia w zwyż. Najlepszy okazał się Patryk Smoliński z Gdańska, który na mecie nie krył swoich emocji a chwilę otrzymania pucharu za zwycięstwo celebrował wraz z rodzicami. Wśród dziewcząt zwyciężyła Helena Zaborska z Suchego Dworu, która jako jedyna startowała w kategorii 6 - 9 lat.
Po zakończeniu wyścigów „Mini" oraz „Mega" wszyscy z niecierpliwością oczekiwali zwycięzców najciekawszej rywalizacji w kategorii „Giga". Jako pierwszy linię mety minął Robert Banach, zwycięzca ostatniej edycji GPX MTB Gdynia 2008, reprezentujący barwy Vitesse Bergamont Bikeworld.pl, który na pokonanie 80 km trasy potrzebował 3 godzin, 17 minut i 3 sekund. Robert to czołowy polski zawodnik w maratonach rowerowych oraz były mistrz Polski w MTB, mający na swoim koncie wyścigi poza granicami kraju. Startował on min. w WTT Tour de France czy słynnym wyścigu MTB nazywanym „piekłem północy", którego trasa wiedzie z Paryża do Roubaiy. 7 sekund za nim finiszował Przemysław Ebertowski z KK Trek Gdynia. Na trzecim miejscu podium uplasował się również zawodnik z Treka Sławomir Wojciechowski. Można więc śmiało powiedzieć, że zawody stanowiły swoisty pojedynek między kolarzami z KK Trek Gdynia oraz ich rywalami z Bikeworld.pl, co przekładało się na imponującą, zaciętą oraz bardzo widowiskową walkę na trasie Maratonu.
Dla najlepszych kolarzy organizatorzy przygotowali nagrody finansowe, oraz cenne upominki od sponsorów imprezy, min. wycieczki promem Stena Line do Szwecji, karnety do klubu fitness Akademos oraz kursy tańca w CT Szczepan.
Kolejny maraton rowerowy, na który serdecznie zapraszamy odbędzie się 20 września bieżącego roku w witomińskich lasach.
Organizatorzy: Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji, Nadleśnictwo Gdańsk z siedzibą w Gdyni, KK Trek Gdynia.
Sponsorzy: Przedsiębiorstwo Budowlane Panorama, Stena Line, Akademos - fitness klub rekreacja, rehabilitacja, Centrum Tańcz „Szczepan", Multimedia,
Patroni Medialni: TVP Gdańsk, Dziennik Bałtycki Polska The Times, Radio Hit FM, MaratonyPolskie.pl, Naszemiasto.pl, MTBNews.pl

ikona