859 (458) 2008-06-27 - 2008-07-03

Sukces gdyńskich Mastersów

W dniach 14-15 czerwca 2008 r. odbyły się w Poznaniu coroczne letnie Mistrzostwa Polski w pływaniu na 50 m basenie, w których bardzo dobrze wypadła Grupa Pływacka GDYNIA MASTERS licząca 16 zawodników, zdobywając ogólnie 35 medali, w tym 16 złotych, 8 srebrnych i 11 brązowych, ustanawiając trzy rekordy Polski w najstarszej kategorii wiekowej.
Wspaniale spisali się nowicjusze. Najstarszą zawodniczką mistrzostw była licząca 85 lat, Danuta Kowalewska, zdobywając 2 złote medale na 50 i 100 m. stylem klasycznym, ustanawiając jednocześnie rekordy Polski w tej grupie wiekowej, przy gorącym dopingu uczestników. Wielkie uznanie należy się Danucie Szczepańskiej, która debiutując, w Mistrzostwach Polski zdobyła 2 medale - 1 złoty i 1 srebrny - na dystansie 50 m. w stylu grzbietowym i dowolnym. Naszym najbardziej utytułowanym i zadowolonym zawodnikiem był Andrzej Skwarło, który startując w 5 konkurencjach indywidualnych, zdobył 5 złotych medali, poprawiając swoje rekordy życiowe. Zaraz po nim w ilości zdobytych medali uplasowali się Witosława Olechnicka - 3 złote i 1 srebrny, oraz Józef Klukowski (nasz trzykrotny wicemistrz Świata na zawodach w Australii - 3 złote.
Pozostali zawodnicy też wspaniale spisali się, zdobywając medale: Stefania Kowalska - 1 srebrny 2 brązowe, Monika Krajewska - 2 brązowe, Anna Krzysztofik - 1 brązowy, Katarzyna Mazurek - 2 srebne, Danuta Radkowiak - 2 brązowe, Beata Redlarska - 2 złote, Lech Bednarek - 2 srebrne, Józef Kwias - 2 brązowe i Stanisław Wielebski - 1 srebrny i 2 brązowe. Zawodniczki Hanna Kania i Katarzyna Mazurek zajęły w swoich konkurencjach 4-te miejsca.
Sztafeta 4x50 m. stylem dowolnym Mix. (K. Mazurek, W. Olechnicka, A. Skwarło, L. Bednarek), zajęła pierwsze miejsce, a sztafeta 4x50 m. stylem dowolnym mężczyzn (J. Klukowski. A. Skwarło, Józef Kwias, S. Wielebski), mająca w sumie 283 lata, zajęła też pierwsze miejsce, ustanawiając rekord Polski w tej grupie wiekowej.
Były to jedne z najbardziej udanych Mistrzostw Polski Grupy Pływackiej GDYNIA MASTERS pod względem dorobku medalowego.
W zawodach uczestniczyło 260 zawodników z klubów z całej Polski.