868 (467) 2008-09-05 - 2008-09-11

Wystawy...

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- Portrety Wacława Szczeblewskiego i uczniów Pomorskiej Szkoły Sztuk Pięknych.
Wystawa zainspirowana została przypadającą w bieżącym roku 120. rocznicą urodzin Wacława Szczeblewskiego, założyciela Pomorskiej Szkoły Sztuk Pięknych istniejącej początkowo w Grudziądzu, a od 1933 r. w Gdyni. Rocznica urodzin artysty stwarza niepowtarzalną okazję, by pokazać rzadko wystawiane portrety autorstwa Wacława Szczeblewskiego, jak i uczniów założonej przez niego szkoły, m. in. Inger Borchsenius, Bolesława Justa, Maksymiliana Kasprowicza i Anny Pietrowiec.
Koncepcja wystawy: Anna Śliwa.
Wystawa potrwa do 7 września 2008.
MMG, wtorek - niedziela, godz. 10.00-17.00.Bilet normalny - 7 zł, ulgowy - 4 zł.
W piątki wstęp bezpłatny.
- 15-stu w biegu. Wystawa Harcerstwa Pomorskiego
Wystawa ta, to pełna radości i wzruszeń opowieść o biegnącym, a czasem wręcz uciekającym życiu i ludziach, którzy nigdy nie rezygnowali z poszukiwań jasnej strony życia. Mieli marzenia i nie bali się ich realizować. Ludzie, których charaktery kształtowała natura, przygoda, wyczyn i uczciwa praca.
Wystawa potrwa do 11.11.2008.
Sala wystawowa MMG w Centrum Kultury i Rozrywki „Gemini", ul. Waszyngtona 21
środa - niedziela, 11.00 -18.00
Bilet normalny - 2 zł, ulgowy - 1 zł.
W piątki wstęp bezpłatny.
*Bilet kupiony w Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1 (bilet normalny - 7 zł, ulgowy - 4 zł) w dniu zakupu uprawnia do zwiedzenia wystaw w „Domku Abrahama" i sali wystawowej MMG w Centrum Kultury i Rozrywki „Gemini".
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę Dzidki Cybulskiej - „Portrety". Wystawę będzie można oglądać od 6.09 do 5.10 2008r. w godz. 12.00 - 18.00, w soboty w godz. 12.00-16.00 w galerii „PROFILE" w Gdyni /Wzgórze Sw. Maksymiliana/ przy ul. Wojewódzkiej 7, www.artinfo.pl/profile, tel.058/622 33 11.
Wernisaż - 5.09.2008r., godz.18.30.
Dzidka Cybulska - gdynianka, znakomita malarka, portrecistka. Dyplom uzyskała w pracowni malarstwa pod kierunkiem prof. Krystyny Łada-Studnickiej w PWSSP Gdańsk. Od 1977r., jako nauczyciel dyplomowany /ukończne Studium Pedagogiczne/ przekazywała swoje fascynacje sztuką młodzieży, w tym swoim córkom, z których jedna jest absolwentką ASP Gdańsk. Do grona pokolenia artystek dołączy niedługo wnuczka.... Równolegle z pracą pedagogiczną kontynuuowała pracę twórczą. Brała udział we wszystkich liczących się wystawach malarstwa współczesnego, a przede wszystkim portretu (Prezentacja Portretu Współczesnego w Radomiu). Jej liczne wystawy indywidualne potwierdziły jej pasję - portret psychologiczny. Kocha ludzi, lubi się nimi otaczać, uważa, że w każdym z nas jest coś, co warto przelać na płótno... Może właśnie dlatego jej prace znajdują się na całym świecie, w prywatnych domach, galeriach i muzeach...
***
Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego zaprasza do zwiedzania Mesy Kapitana Morgana „Róża Wiatrów" i wystawy Dyplomów Ceremoniału Morskiego w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini. Pomieszczenie zwane Mesą kpt. Morgana „Róża Wiatrów'' było wydzielonym pokojem znajdującym się w prywatnym mieszkaniu, w Gdyni. Służyło do przechowywania i eksponowania pamiątek i eksponatów morskich, gromadzonych podczas wieloletniej pracy na morzu, przez właściciela mesy - kmdr ppor. rez. starszego oficera mechanika, inspektora PRS- u Janusza Stawiarskiego. Wystawę oglądać można codziennie od godz. 12.00 do 20.00 w Centrum Rozrywki Gemini na I piętrze.
***
Zapraszamy na kolejną wystawę w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31). Do 18 września br. prezentowane są gobeliny i obrazy Urszuli Rybińskiej, na wystawie pt: „Barwy lata".
Urszula Rybińska, artysta plastyk, jest absolwentką Liceum Plastycznego w Szczecinie. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w pracowni prof. Lecha Kunki. Autorka zajmuje się głównie tkaniną unikatową, chociaż nie stroni od innych technik. Była członkiem Stowarzyszenia Twórczego GEDOK w Norymberdze, od 1988 należy do Związku Artystów Plastyków „Sztuka Użytkowa" w Lublinie. Brała udział w Targach Sztuki „Dni Polskie" w Hagen i „MUBA" w Bazylei oraz „INTERART" w Poznaniu, a także w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (w Bergen w Norwegii oraz Dusseldorfie i Norymberdze w Niemczech). Wśród licznych wystaw indywidualnych wymienić należy ekspozycje w Lublinie, Kielcach, Czarnej Wodzie, Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Wystawę „Barwy lata" można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.30 do 20.00.
***
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do Ośrodka Kultury Kaszubsko-Pomorskiej w Gdyni przy al. Marszałka Piłsudskiego 18 do obejrzenia wystawy „Obiekty archeologiczne w krajobrazie Kaszub", przygotowanej przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku przy współpracy z Gdyńskim Oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego. Ekspozycja prezentuje kilkadziesiąt archiwalnych oraz współczesnych zdjęć stanowisk archeologicznych, w różnych częściach regionu - w Gdyni, Sopocie, Odrach, Węsiorach, Rzucewie i innych. Można ją oglądać do końca września br. w poniedziałki, wtorki, czwartki oraz piątki w godzinach 11.30-19.00. Wystawa sfinansowana z grantu Urzędu Miasta Gdyni. Wstęp wolny.
***
Galeria „Malarze Gdyni" w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini zaprasza na wystawę malarstwa Marka Wróbla pt. „Marynistyka". Prace oglądać można codziennie do 15 września 2008 w godz. 12.00-20.00. Punktem wyjścia w malarstwie Marka Wróbla jest natura. Jednak w trakcie pracy następuje przeistoczenie drzew, liści, piór i traw - w maszty, żagle i liny. Zapraszamy do galerii Marka Wróbla w internecie na stronie: e-fotoplastikon.org. Projekt dofinansowany przez Gminę Gdynia.
***
Muzeum Marynarki Wojennej:
- Ekspozycja Plenerowa Broni i Uzbrojenia Morskiego, ul. Zawiszy Czarnego 1A,
- Okręt - Muzeum ORP „Błyskawica", Skwer Kościuszki.
Muzeum MW czynne jest: wt. - niedz. 10.00 - 17.00. Bilet normalny - 4 zł, ulgowy- 2 zł, wtorki- bezpłatne. W poniedziałki i dni poświąteczne- nieczynne.
***
Już po raz ósmy wybrano najlepsze fotografie nadesłane na konkurs firmy Bayer „Ekologia w Obiektywie". Tematem edycji w 2008 r. była „Nauka w trosce o klimat". Zmierzyło się z nim 192 fotografów, którzy nadesłali ponad 1 000 zdjęć.
Nagrodę Grand Prix otrzymała praca Bartłomieja Karczewskiego pt. „Zdewastowany krajobraz". Nagrodzone i wyróżnione fotografie można oglądać na wystawie pokonkursowej do 30 września 2008 r. przy al. Jana Pawła II na wysokości okrętu „Błyskawica" w Gdyni.Oprócz zwycięskich fotografii można także zobaczyć zdjęcia wykonane przez honorowych Ambasadorów Klubu Światoczułych: Piotra Adamczyka, Elżbietę Dzikowską, Katarzynę Figurę, Ewelinę Flintę, Jarosława Kaczorowskiego, Jaśka Melę i Dorotę Wellman.
Wszystkie prace zakwalifikowane do wystaw pokonkursowych można również zobaczyć na stronie internetowej www.ekologiawobiektywie.pl.
***
Do 25 września, w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini przy Skwerze Kościuszki w Gdyni można oglądać 148 zdjęć tegorocznej - IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej GRAND PRESS PHOTO.
Po raz pierwszy ekspozycja gości w Gdyni. Organizatorem wystawy jest branżowy miesięcznik PRESS, a patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Gdyni.
Konkurs skierowany jest do profesjonalistów - zawodowych fotoreporterów z redakcji prasowych, agencji fotograficznych oraz dla tzw. „wolnych strzelców". Do tegorocznej edycji konkursu przesłano rekordową liczbę zdjęć - około 5000. Na wystawie zaprezentowano zdjęcia finałowe oraz te co zdobyły nagrody w poszczególnych kategoriach: Wydarzenia, Ludzie, Życie Codzienne, Sport, Przyroda. W roli przewodniczącego jury tego konkursu zasiada zawsze zwycięzca najważniejszego na świecie konkursu fotoreporterów - Word Press Photo. W tym roku Eric Grigorian, nagrodzony w 2003 roku.
Główna nagroda oraz tytuł Zdjęcia Roku przypadły w IV edycji Tomaszowi Gudzowatemu, który wykonał fotografię przedstawiającą dzieci z prywatnej szkoły akrobatycznej w chińskiej miejscowości Wuqiao. Wstęp na wystawę jest oczywiście wolny!
Więcej informacji o konkursie GRAND PRESS PHOTO oraz nagrodzone zdjęcia na stronie: www.grandpressphoto.pl.
***
Po raz trzeci na Skwerze Kościuszki w Gdyni zagościła wystawa Transfotografia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Transfotografia pod Patronatem Prezydenta Miasta Wojciecha Szczurka.
Tegoroczna edycja Transfotografii stara się ukazać relację między kinem a fotografią, czy to odzwierciedlając niezapomniane momenty z historii kina, czy też dając młodym artystom wolną rękę w interpretowaniu tej historii. Na Skwerze Kościuszki można obejrzeć najsłynniejsze gwiazdy filmu w obiektywie: Michela Johnera i Piotra Bujnowicza.
Prace oglądać można do 29.09.