870 (469) 2008-09-19 - 2008-09-25

Najbliższy weekend pod znakiem trolejbusów!

W najbliższy weekend i poniedziałek świętować będziemy 65-lecie komunikacji trolejbusowej i 10-lecie Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni. A to wszystko w ramach przypadającego na dni 16-22 września Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju Transportu i Światowego Dnia bez Samochodu, który przypada w poniedziałek 22 września.
Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni, Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni i Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej „Vetra" zapraszają pierwszy raz w historii gdyńskiej komunikacji miejskiej na nocną imprezę trolejbusową ulicami Gdyni i Sopotu, która odbędzie się w nocy z 19 na 20 września (piątek/sobota). Rozkład jazdy nocnego trolejbusu przedstawia się następująco:
21.00 - Grabówek SKM
21.20 - Cisowa SKM
21.35 - Cisowa Sibeliusa
22.05 - Plac Kaszubski
22.20 - 3 Maja - Hala
22.40 - Stocznia Gdynia
23.00 - Plac Kaszubski
23.25 - Węzeł F. Cegielskiej
23.45 - Racławicka
00.30 - Sopot Reja
01.30 - Dąbrowa Miętowa
02.30 - Dąbrowa Tesco
02.55 - Kacze Buki
04.00 - Gdynia Dworzec Gł. PKP
04.30 - Chylonia Dworzec PKP
04.45 - Pustki Cisowskie
05.00 - Grabówek SKM (przyjazd)
Przejazd nocnym trolejbusem jest bezpłatny. Obowiązują wszystkie przystanki - jako warunkowe (na żądanie).
W niedzielę, 21 września można będzie odwiedzić nowowybudowaną zajezdnię trolejbusowej w Gdyni - Leszczynkach przy ul. Zakręt do Oksywia. Pierwszy raz w historii możliwe będzie obejrzenie każdego zakątka zajezdni, przyjrzenie się pracy nie tylko mechaników ale także pracowników pogotowia sieciowego. W ramach „Drzwi otwartych zajezdni trolejbusowej" przewidziano trzy wejścia na teren bazy - o godz. 11.00, 13.00 i 15.00. W planie profesjonalnie przygotowani przewodnicy - pracownicy PKT oprowadzać będą po biurowcu i sali konferencyjnej, myjni i lakierni, hali warsztatowej, gdzie będzie możliwość wejścia do kanału naprawczego i przyjrzenia się trolejbusowi od spodu. Na terenie zajezdni będzie także możliwość zapoznania się ze sposobem działania urządzeń obsługowych i sieci trakcyjnej. Na placu wystawiona będzie ekspozycja trolejbusów oraz wozu wieżowego, pokazująca przekrojowo historię gdyńskich trolejbusów. Wszyscy zwiedzający otrzymają okolicznościową ulotkę oraz pamiątkową pieczęć.
Do zajezdni trolejbusowej oraz powrót z niej umożliwią kursy specjalnej bezpłatnej linii trolejbusowej 65, która połączy Węzeł F. Cegielskiej z Grabówkiem SKM (zajezdnią trolejbusową) przez Wzgórze św. Maksymiliana SKM, ulicami Świętojańską, 10 Lutego, Podjazd, Morską i Zakręt do Oksywia. Rozkład jazdy dostosowany zostanie do godzin zwiedzania zajezdni.
Ale to nie koniec atrakcji. W poniedziałek 22 września w „Światowym dniu bez samochodu" nastąpi uroczyste przekazanie do eksploatacji 21. trolejbusu Mercedes O405NE, zbudowanego przez PKT w Gdyni.
Trolejbus od godz. 12.00 do 17.00 wraz z drugim trolejbusem, oklejonym specjalnie w okolicznościową reklamę, kursować będzie na linii 65. Trasa linii przebiegać będzie z Węzła F. Cegielskiej przez Wzgórze św. Maksymiliana SKM, ulicą Świętojańską, Jana z Kolna (z powrotem Wójta Radtkego) do Dworca Gł. PKP w Gdyni. Przejazd dla wszystkich zainteresowanych oczywiście bezpłatny.
Wzorem roku ubiegłego ZKM w Gdyni oraz wszyscy przewoźnicy operujący w gdyńskiej sieci biorą udział w organizowanej przez instytucję branżową skupiającą firmy komunikacji miejskiej w Polsce - Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej - akcji „Zmień wóz na bus". Charakterystyczne plakaty z hasłem akcji umieszczone zostały na tylnej ścianie wybranych pojazdów naszych przewoźników. Mamy nadzieję, że kierowcy i pasażerowie samochodów, jadących za trolejbusem lub autobusem z wyklejonym plakatem choć przez jakiś czas zmienią swoje komunikacyjne przyzwyczajenia i przesiądą się do środków komunikacji miejskiej.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach rocznicowych!