870 (469) 2008-09-19 - 2008-09-25

Wystawy...

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- 15-stu w biegu. Wystawa Harcerstwa Pomorskiego
Wystawa ta, to pełna radości i wzruszeń opowieść o biegnącym, a czasem wręcz uciekającym życiu i ludziach, którzy nigdy nie rezygnowali z poszukiwań jasnej strony życia. Mieli marzenia i nie bali się ich realizować. Ludzie, których charaktery kształtowała natura, przygoda, wyczyn i uczciwa praca.
Wystawa potrwa do 11.11.2008.
Sala wystawowa MMG w Centrum Kultury i Rozrywki „Gemini", ul. Waszyngtona 21
środa - niedziela, 11.00 -18.00
Bilet normalny - 2 zł, ulgowy - 1 zł.
W piątki wstęp bezpłatny.
*Bilet kupiony w Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1 (bilet normalny - 7 zł, ulgowy - 4 zł) w dniu zakupu uprawnia do zwiedzenia wystaw w „Domku Abrahama" i sali wystawowej MMG w Centrum Kultury i Rozrywki „Gemini".
- „Pola Negri. Legenda kina":
Ekspozycję przygotowało Muzeum Kinematografii w Łodzi we współpracy z Filmoteką Narodową w Warszawie oraz Instytutem Polskim w Düsseldorfie. Jest to wystawa biograficzna, retrospektywna, ukazująca drogę życiową i artystyczną wielkiej gwiazdy światowego kina. Na wystawie można obejrzeć unikatowy zbiór pocztówek, zdjęć, fotosów, programów filmowych, płyt z jej nagraniami. Pokazane są oryginalne pamiątki dotyczące życia wielkiej gwiazdy w tym kostium z jej ostatniego filmu „Księżycowe prządki". Imponująco przedstawia się zbiór plakatów wydanych na świecie do filmów z udziałem Poli Negri. Sama ich ekspozycja - ponad 60 sztuk stanowi niezwykły zbiór ukazujący rozwój plakatu filmowego przez blisko pięćdziesiąt lat.
Przewodnikiem po wystawie są teksty Wiesławy Czapińskiej - wybitnej znawczyni życia i twórczości Poli Negri, uzupełnieniem zaś wypowiedzi aktorki zawarte w „Pamiętniku gwiazdy" (wydanym po polsku w 1976 roku przez Spółdzielnię Wydawniczą Czytelnik). Wystawa „Pola Negri. Legenda kina" ma charakter objazdowy. Została przygotowana w wersji angielskiej i niemieckiej.
Towarzyszy jej projekcja filmu dokumentalnego o Poli Negri w reżyserii Mariusza Kotowskiego „Life is a dream in cinema" (wtorki - niedziele, godz.12.00). Autorami ekspozycji są: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza.
Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia, wtorek - niedziela, godz. 10.00-17.00. Wystawę oglądać będzie można do 12 października 2008.
- „Maestro Fellini":
Eksponaty zgromadzone na wystawie Maestro Fellini, która przybliża twórczość znakomitego włoskiego reżysera Federico Felliniego, pochodzą z niezwykle obszernej kolekcji Fundacji Fellini pour le cinéma w Sion (Szwajcaria). Spośród blisko 8000 dokumentów oraz obiektów dokumentujących dzieło Federico Felliniego jakie posiada Fundacja Fellini pour le cinéma w Sion, specjalnie na wystawę w Polsce wyselekcjonowanych zostało blisko 300 obiektów. Pokazano ok. 50 faksymili rysunków Felliniego, 130 zdjęć dokumentujących pracę na planie filmowym i ustawianie scen, rękopisy listów, elementy dekoracji, kostiumy (z filmu Casanova, nagrodzone Oscarem), scenariusze z odręcznymi komentarzami i wskazówkami reżysera, dokumenty produkcyjne, osobiste notatki reżysera, wycinki prasowe, książki, czasopisma, plakaty filmowe. Wystawa dokumentuje pracę Felliniego nad filmami: Vitteloni (Wałkonie), L'Amore in citta (Miłość w mieście), La Strada, Il Bidone (Niebieski ptak), Dolce Vita (Słodkie życie), Boccaccio'70, 8 1/2 (Osiem i pół), Roma (Rzym), Amarcord, Casanova, Prova d'Orchestra (Próba orkiestry), E la Nave va (A statek płynie). Przez swą różnorodność eksponaty te ukazują obraz prac przygotowawczych i pracy twórczej Felliniego. Kuratorem wystawy jest Beata Nowacka - Kardzis. Głównym organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie „Nowe Horyzonty"; współorganizatorami są Fundacja Fellini pour le cinéma z Sion (Szwajcaria), Stowarzyszenie Educ'art z Chamoson (Szwajcaria) oraz Centrum Kultury w Gdyni. Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia, wtorek - niedziela, godz. 10.00-17.00. Wystwę oglądać można do 12 października 2008.
Szczegóły: www.muzeumgdynia.pl
***
Galeria Malarze Gdyni w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini zaprasza od 19 września 2008 na wystawę malarstwa Jerzego Rymara pt. „Przedwojenna Gdynia". Prace Jerzego Rymara obejrzeć będzie można codziennie do końca października 2008 w godz. 12.00-20.00.
Jerzy Rymar „Jurgen" - gdynianin, malarz, grafik, rysownik, tatuator, portrecista, urodzony w 1960 roku. Wielki lokalny patriota.
Studia na PWSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki; specjalizacja - grafika warsztatowa. Najbardziej znany jest z kolekcji 27 portretów Jana Pawła II wykonanych dla NETTI.pl. Kolekcja ta była wystawiana w 2007 roku w klasztorze na Jasnej Górze wzbudzając ogromne zainteresowanie wiernych i mediów. Wystawę obejrzało około 1 miliona osób. Kolekcja została ofiarowana przez Netti.pl klasztorowi na Jasnej Górze. Innym wielkim sukcesem jest 15 projektów do historii Zakonu Paulinów prezentowanych na Skałce w Krakowie wykonanych na zamówienie Przeora Klasztoru a będących początkiem realizowanego cyklu obrazów olejnych. Realizacja całości około trzech lat. Kolekcja rysunków przedwojennej Gdyni powstała na zamówienie Galerii Malarze Gdyni na bazie dawnych pocztówek i fotografii.
Galeria Jerzego Rymara w internecie na stronie: e-fotoplastikon.org. Projekt dofinansowany przez Gminę Gdynia.
***
W Galerii Debiut przy Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni-Orłowie oglądać można wystawę fotogramów zatytułowaną „Na Planecie JANTAR". Autorką prac jest Barbara Gronuś - Dutko.
Wystawa jest połączeniem dwóch fascynujących światów - rzeźb ze „złota Bałtyku", które były już wcześniej wystawiane przez autorkę w ramach pracy Teatr Bursztynu oraz fotografii, ukazujących kompozycje bursztynowe. Barbara Gronuś-Dutko, rodowita gdynianka, ukończyła Wydział Fotografii w Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie i studia na Wydziale Projektowania Plastycznego ASP w Gdańsku - dyplom w 1977 r. Od 1982 r. mieszka w Krakowie. Autorka projektuje i wykonują biżuterię unikatową i inne wyroby z bursztynu ze srebrem, a także małe formy rzeźbiarskie z bursztynu. Bursztynowe dzieła oraz historia artystycznej działalności Barbary Gronś-Dutko znajdują się na stronie domowej autorki: www.jantar-art.cc.pl.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę Dzidki Cybulskiej - „Portrety".
Wystawę będzie można oglądać do 5.10 2008r. w godz. 12.00 - 18.00, w soboty w godz. 12.00-16.00 w galerii „PROFILE" w Gdyni /Wzgórze Sw. Maksymiliana/ przy ul. Wojewódzkiej 7, www.artinfo.pl/profile, tel.058/622 33 11.
***
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do Ośrodka Kultury Kaszubsko-Pomorskiej w Gdyni przy al. Marszałka Piłsudskiego 18 do obejrzenia wystawy „Obiekty archeologiczne w krajobrazie Kaszub", przygotowanej przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku przy współpracy z Gdyńskim Oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego. Ekspozycja prezentuje kilkadziesiąt archiwalnych oraz współczesnych zdjęć stanowisk archeologicznych, w różnych częściach regionu - w Gdyni, Sopocie, Odrach, Węsiorach, Rzucewie i innych. Można ją oglądać do końca września br. w poniedziałki, wtorki, czwartki oraz piątki w godzinach 11.30-19.00. Wystawa sfinansowana z grantu Urzędu Miasta Gdyni. Wstęp wolny.
***
Już po raz ósmy wybrano najlepsze fotografie nadesłane na konkurs firmy Bayer „Ekologia w Obiektywie". Tematem edycji w 2008 r. była „Nauka w trosce o klimat". Zmierzyło się z nim 192 fotografów, którzy nadesłali ponad 1 000 zdjęć.
Nagrodę Grand Prix otrzymała praca Bartłomieja Karczewskiego pt. „Zdewastowany krajobraz". Nagrodzone i wyróżnione fotografie można oglądać na wystawie pokonkursowej do 30 września 2008 r. przy al. Jana Pawła II na wysokości okrętu „Błyskawica" w Gdyni.
***
Do 25 września, na I piętrze Centrum Kultury i Rozrywki Gemini przy Skwerze Kościuszki w Gdyni można oglądać 148 zdjęć tegorocznej - IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej GRAND PRESS PHOTO. Po raz pierwszy ekspozycja gości w Gdyni. Organizatorem wystawy jest miesięcznik PRESS, a patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Gdyni.
Główna nagroda oraz tytuł Zdjęcia Roku przypadły w IV edycji Tomaszowi Gudzowatemu, który wykonał fotografię przedstawiającą dzieci z prywatnej szkoły akrobatycznej w chińskiej miejscowości Wuqiao. Wstęp na wystawę jest oczywiście wolny!
Więcej informacji o konkursie GRAND PRESS PHOTO oraz nagrodzone zdjęcia na stronie: www.grandpressphoto.pl.
***
Po raz trzeci na Skwerze Kościuszki w Gdyni w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Transfotografia pod Patronatem Prezydenta Miasta Wojciecha Szczurka zagościła wystawa na której można obejrzeć najsłynniejsze gwiazdy filmu w obiektywie: Michela Johnera i Piotra Bujnowicza. Tegoroczna edycja Transfotografii stara się ukazać relację między kinem a fotografią, czy to odzwierciedlając niezapomniane momenty z historii kina, czy też dając młodym artystom wolną rękę w interpretowaniu tej historii. Prace oglądać można do 29.09.
***
Koło Plastyków przy Towarzystwie Milośników Gdyni zaprasza na wernisaż „Port Gdyński w twórczości plastyków im.W Szczeblewskiego który odbędzie się w siedzibie TMG 19.09. 2008r. o godz. 17.00 przy ul. Władysława IV 51.

ikona