873 (472) 2008-10-10 - 2008-10-16

Wystawy...

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- „Pola Negri. Legenda kina":
Ekspozycję przygotowało Muzeum Kinematografii w Łodzi we współpracy z Filmoteką Narodową w Warszawie oraz Instytutem Polskim w Düsseldorfie. Jest to wystawa biograficzna, retrospektywna, ukazująca drogę życiową i artystyczną wielkiej gwiazdy światowego kina. Przewodnikiem po wystawie są teksty Wiesławy Czapińskiej - wybitnej znawczyni życia i twórczości Poli Negri, uzupełnieniem zaś wypowiedzi aktorki zawarte w „Pamiętniku gwiazdy" (wydanym po polsku w 1976 roku przez Spółdzielnię Wydawniczą Czytelnik). Wystawa „Pola Negri. Legenda kina" ma charakter objazdowy. Została przygotowana w wersji angielskiej i niemieckiej.Towarzyszy jej projekcja filmu dokumentalnego o Poli Negri w reżyserii Mariusza Kotowskiego „Life is a dream in cinema" (wtorki - niedziele, godz.12.00). Autorami ekspozycji są: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza.
Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia, wtorek - niedziela, godz. 10.00-17.00. Wystawę oglądać będzie można do 12 października 2008.
- „Maestro Fellini":
Eksponaty zgromadzone na wystawie Maestro Fellini, która przybliża twórczość znakomitego włoskiego reżysera Federico Felliniego, pochodzą z niezwykle obszernej kolekcji Fundacji Fellini pour le cinéma w Sion (Szwajcaria). Spośród blisko 8000 dokumentów oraz obiektów dokumentujących dzieło Federico Felliniego jakie posiada Fundacja Fellini pour le cinéma w Sion, specjalnie na wystawę w Polsce wyselekcjonowanych zostało blisko 300 obiektów. Pokazano ok. 50 faksymili rysunków Felliniego, 130 zdjęć dokumentujących pracę na planie filmowym i ustawianie scen, rękopisy listów, elementy dekoracji, kostiumy (z filmu Casanova, nagrodzone Oscarem), scenariusze z odręcznymi komentarzami i wskazówkami reżysera, dokumenty produkcyjne, osobiste notatki reżysera, wycinki prasowe, książki, czasopisma, plakaty filmowe. Kuratorem wystawy jest Beata Nowacka - Kardzis.
Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia, wtorek - niedziela, godz. 10.00-17.00. Wystwę oglądać można do 12 października 2008. Szczegóły: www.muzeumgdynia.pl
***
Do 16 października 2008 w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. 3 Maja 27/31 prezentowana będzie wystawa p.t. „3 Spojrzenia (III cykl)". Autorkami prac są absolwentki Wydziału Architektury - Maria Rutkowska Nienartowicz, Aleksandra Mieszkowska i Danuta Żaboklicka. Łączy je wspólna pasja malowania jak i studia na Politechnice Gdańskiej. Prezentują malarstwo (także inspirowane poezją wschodnią), rysunek, grafikę i tkaninę. Tę pasję zaszczepili w nich profesorowie - Władysław Lam, Adam Gierżabek i Kazimierz Śramkiewicz.
Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 20.00
***
Galeria Malarze Gdyni w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini zaprasza na wystawę malarstwa Jerzego Rymara pt. „Przedwojenna Gdynia". Prace Jerzego Rymara obejrzeć można codziennie do końca października 2008 w godz. 12.00-20.00. Jerzy Rymar „Jurgen" - gdynianin, malarz, grafik, rysownik, tatuator, portrecista, urodzony w 1960 roku. Wielki lokalny patriota. Galeria Jerzego Rymara w internecie na stronie: e-fotoplastikon.org. Projekt dofinansowany przez Gminę Gdynia.
***
Do 19.10.08 w galerii Debiut w Orłowie w siedzibie Liceum Plastycznego oglądać można wystawę prac Ireny Zabrockiej „Rysunek". Autorka od ponad 20 lat jest nauczycielem rzeźby w Gdyńskim Zespole Szkół Plastycznych, odnoszącym wspaniałe sukcesy pedagogiczne. Wystawa poświęcona jest wyprawom do oliwskiego zoo. Wystawa czynna również w sobotę i niedzielę w godz. 10.00- 16.00 oraz w dni nauki szkolnej od 8.00 do 15.00.

***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa i rzeźby Klementyna & Klementyna -Klementyny Janusz i Klementyny Adamczak do galerii „Profile" w Gdyni (Wzg. Sw. Maksymiliana), ul. Wojewódzka 7 w dniach od 12.10. do 31.10. w godz. 12.00 - 18.00. Wernisaż - 11 pażdziernika 2008 godz. 18.00. Kontakt: tel. (058) 622 33 11, www.artinfo.pl/profile. Autorkami wystawy są Klementyna Janusz - matka i Klementyna Adamczak - córka.
Klementyna Janusz ukończyła studia na Wydziale Rzeżby Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni prof. Alfreda Wiśniewskiego. Mieszka i pracuje w Orłowie. W facjatce „zawieszonej" nad orłowskim klifem widzi to, czego nie może dostrzec nikt inny, czuje to, co chce pokazać jej morze o każdej porze dnia i nocy. Jej bajkowe postaci utkane są z nadmorskiej mgły, złotych promieni słońca i przejrzystych fal...Jej twórczość to pełna poezji synteza formy i abstrakcji. Ciągła próba połączenia codzienności z metafizyczną wręcz niezwykłością, która skłania nas do przekroczenia niewidzialnej granicy świata którym rządzą odczucia.Człowiek i jego związek z przyrodą uzyskują w pracach artystki wymiar zupełnie baśniowy, gdzie przeżycia i tęsknoty bohaterów ujęte bezpretensjonalnie i szczerze spowijają barwne plamy i tajemnicze blade światło...To prace Klementyny Janusz, wyczarowane na papierze i z patynowanego gipsu - własną niepowtarzalną techniką.
Klementyna Adamczak - zainspirowana twórczością matki, absolwentka Ogólnokształcącego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni - Orłowie. Jej prace - to kobiecość. Tak można nazwać intuicyjne, subtelne malarstwo na papierze własną techniką.
Wstęp wolny.

ikona