912 (512) 2009-07-24 - 2009-07-30

Wakacje, wakacje, wakacje...

„Poznaj świat jezior" w EXPERYMENCIE!
Wszystkich małych i dużych przyrodników serdecznie zapraszamy na spotkania „Poznaj świat jezior", które odbędą się w środę, 29 lipca 2009 r. w Centrum Nauki EXPERYMENT. Podczas spotkania dowiemy się między innymi: co kryje się pod trudnym słowem „limnologia", jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą oraz jakiego tajemniczego gościa z Morza Sargassowego możemy spotkać w polskim jeziorze
Goście EXPERYMENTU będą mieli również niepowtarzalną okazję zapoznać się z planami jezior oraz stworzą misę jeziora!
Spotkania odbędą się w następujących godzinach do wyboru: 16.30, 17.30, 18.30.
Centrum Nauki EXPERYMENT czynne jest od wtorku do niedzieli (oprócz poniedziałków) w godzinach 10.00 - 16.00. W środy EXPERYMENT czynny w godzinach 10.00 - 20.00. Rezerwacja dla grup powyżej 10 osób, tel. (058) 735 11 37, www.experyment.gdynia.pl Centrum Nauki EXPERYMENT, Pomorski Park Naukowo - Technologiczny, al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia - Redłowo (teren byłej zajezdni).
Korzystaj z internetu na plaży...
Od 15 czerwca 2009, sieć Internetu bezprzewodowego w obrębie centrum Gdyni jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce. Oparta jest o najnowsze dostępne technologie - 22 decybelowe anteny i topowe aktywne urządzenia sieciowe. W zależności od urządzenia odbiorczego, sieć jest w stanie zapewnić 54 mbi łącze z najodleglejszym punktem w zasięgu działania. Sieć może pomieścić 1024 jednoczesnych użytkowników, (dotychczas ok. 100 osób), dynamicznie rozkładając łącze w taki sposób, aby każdy mógł bezpiecznie i szybko przeglądać zasoby sieci www, korzystać z poczty czy komunikatorów internetowych.
Korzystanie z sieci wymaga zalogowania się każdego użytkownika. Login oraz hasło udostępnione są na stronie logowania, po wybraniu HOT SPOT GDYNIA. Po zalogowaniu się użytkownik jest automatycznie kierowany na stronę miasta www.gdynia.pl.
Przypomnijmy, że Miasto Gdynia od 1 czerwca 2005 roku realizuje projekt bezprzewodowego dostępu do internetu w wybranych punktach miasta (Bulwar Nadmorski, Skwer Kościuszki, Marina Gdynia, Plaża Śródmieście). W związku z dużym zainteresowaniem oraz wzrastającą liczbą użytkowników miasto dokonało modernizacji dotychczasowej sieci polegającej na instalacji nowych urządzeń, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie sieci oraz zwiększenie zasięgu sygnału. Hot spoty zlokalizowane są w następujących miejscach: Centrum IT, al. Jana Pawła II, Restauracja Róża Wiatrów, Restauracja Barracuda, Oceanarium, Budynek Sanitarny Plaża Śródmieście.
Z uwagi na spodziewaną liczbę turystów w sezonie letnim, aby zapewnić komfortowe warunki wypoczywania turystów, miasto rozszerzyło zasięg bezprzewodowej sieci na okres 15 czerwca - 30 sierpnia 2009. Dwa dodatkowe HOT SPOTY umieszczone zostały na obiektach: Restauracja Róża Wiatrów i Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z firmami Łączpol sp.z o.o. oraz GTS Polska sp. z o.o. Łaczpol sp z o.o. zapewnia konserwację urządzeń i monitorowanie działania systemu, Firma GTS Polska sp z o.o. odpowiedzialna jest za usługi dostępu symetrycznej przepustowości 4 Mbps do sieci Internet oraz monitorowanie działania systemu.
Zgłoszenia o awarii przyjmuje Łączpol pod adresem email: hotspot@laczpol.pl oraz lub pod nr tel. 0 501 372 314.
Firma GTS Polska Spółka z o.o. przyjmuje zgłoszenia o awarii pod adresem email: support@gtsenergis.pl lub w Biurze Obsługi Klienta pod numerem telefonu 0 800 900 800.
Gdynia wakacyjna dla osób niepełnosprawnych
Gdynia posiada wiele miejsc atrakcyjnych turystycznie, które dostepne są dla osób niepełnosprawnych.
Plaża w śródmiesciu: dostęp osobom niepełnosprawnym na plażę miejską ułatwia kładka, która prowadzi do morza i do mariny. Na plaży znajdują się dostosowane toalety i prysznice. Poruszanie się po Gdyni ułatwiają ścieżki spacerowe dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, niskie krawężniki, podjazdy, miejsca parkingowe, dostosowane toalety.
Miejsca atrakcyjne, przyjazne osobom niepełnosprawnym w Gdyni to między innymi:
- Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Domek Abrahama, ul. Starowiejska 30 (wystawy), Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, Plac Grunwaldzki 1, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, ul. Gen. Józefa Bema 26 oraz w sezonie letnim wielka atrakcja - Scena Letnia Teatru Miejskiego na plaży w Gdyni Orłowie, molo w Gdyni Orłowie, Akwarium Gdyńskie, al. Jana Pawła II 1, Domek Żeromskiego w Gdyni Orłowie, ul. Orłowska 6 (spotkania z ludźmi kultury, wykłady, wystawy), galeria Debiut przy Szkole Plastycznej w Gdyni Orłowie, ul. Orłowska 8, kino Silver Screen, ul. Waszyngtona 21.
Dla osób poszukujących aktywnych form wypoczynku: korty tenisowe - nieodpłatnie dla osób niepełnosprawnych przy Szkole Podstawowej nr 20, ul. Orna, Gdynia Wielki Kack oraz przy Zespole Szkół nr 15, ul. Jowisza 60, Gdynia Chwarzno, kryte pływalnie: przy Zespole Szkół nr 10, ul. Staffa 10 Gdynia Karwiny (oprócz sierpnia) oraz przy Gimnazjum u Jezuitów na ul. Tatrzańskiej 35 (przez cały lipiec do połowy sierpnia), Centrum Sportu i Rekreacji U7, ul. Świętojańska 133 (bowling, bilard).
Do dodatkowych atrakcji należy niewątpliwie: dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych tramwaj wodny kursujący na trasie:
Gdynia - Hel - Gdynia, Linia 520 oraz Gdynia - Jastarnia - Gdynia, Linia 530. Bilety na tramwaj wodny można nabyć przy Nabrzeżu Pomorskim, al. Jana Pawła II lub w Biurze Obsługi Klienta ZKM w Gdyni, ul. Kilińskiego 16.
- przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych terminal promowy Stena Line Polska sp. z o.o., ul. Kwiatkowskiego 60 oraz dostosowany prom pływający na trasie Gdynia - Karlskrona - Gdynia.
Gdynia posiada bogatą bazę dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych:
- hoteli (np. Hotel „Hotton", ul. Św. Piotra 8; Hotel „Gdynia", ul. Armii Krajowej 22; Hotel „Nadmorski", ul. Ejsmonda 2; Hotel „Antares", ul. Komandorska 59; Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej al. Zwycięstwa 255),
- restauracji (np. „Barracuda" przy Bulwarze Nadmorskim 10; „La Fortuna" przy ul. Armii Krajowej 9; „La Vita" przy ul. Abrahama 80-86; „Pizza Hut" przy ul. Świętojańskiej 36),
- pubów (np. puby przy Alejce Topolowej),
- sklepów (np. C.H. „Batory" przy ul. 10 Lutego 11; C. H. „Klif" przy al. Zwycięstwa 256).
Ułatwienia w podróżowaniu osób niepełnosprawnych są skierowane zarówno do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, jak i do osób, które z jakiegokolwiek powodu mają trudności w poruszaniu się.
Osoby mniej sprawne (osoby na wózkach inwalidzkich, osoby starsze, osoby z małymi dziećmi w wózku itd.), które podróżują samodzielnie komunikacją miejską, mogą korzystać z linii komunikacji miejskiej całkowicie lub częściowo obsługiwanych przez pojazdy niskopodłogowe. Osobom niepełnosprawnym, które nie są w stanie korzystać z usług komunikacji miejskiej, oferowana jest możliwość podróży komunikacją minibusową (telefon [058] 623 50 78). Przy korzystaniu z niej pasażer może liczyć na wszelką pomoc ze strony kierowcy, np. przy wprowadzeniu wózka do pojazdu. Niezbędne informacje można uzyskać również w punktach informacji turystycznej dostępnych dla osób niepełnosprawnych:
- Centrum Informacji Turystycznej: punkt całoroczny, ul. 10 Lutego 24 w Gdyni
- Miejska Informacja Turystyczna punkt całoroczny, Hol Dworca Głównego PKP pl. Konstytucji 1 w Gdyni
- Bałtycki Punkt Informacji Turystycznej punkt sezonowy, al. Jana Pawła II w Gdyni (w pobliżu Akwarium Gdyńskiego).
Osoby posiadające informacje na temat kwater prywatnych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych i chcących podzielić się z nami swoją wiedzą proszeni są o kontakt: e-mail: niepelnosprawni@gdynia.pl
Molo w Orłowie i atrakcje dla aktywnych
Pierwsze molo w Orłowie wybudowano w 1934 r. i miało wtedy 420 m długości. Ostatni remont przeprowadzono w 2007 roku. Dziś ma 180 m. Na molo odpocząć można na nowych ławkach, oświetlonych ładnymi, stylowymi lampami. Wstęp na molo jest bezpłatny.
W Orłowie działa też „Przystań Orłowo", gdzie odpłatnie można wypożyczyć sprzęt wodny. Szczegóły oferty na stronie: www.przystanorlowo.pl.

ikona